Piektdiena, 2021. gada 7. maijs

Henrijs, Jete, Henriete

10. oktobris (2014) 10:07

Norvik par pensiju un ieguldījumu fonda naudu nopērk fiktīvus kantorus Krievijā (10) 

“Norvik” nopērk četras bezvērtīgas firmu “čaulas” Kirovas apgabalā par 24,67 miljoniem — cilvēks no Kirovas apgabala pēkšņi kļūst par “Norvik” akcionāru.


Jaunais “Norvik” akcionārs no Krievijas — Grigorijs Guseļņikovs, iespējams, ienācis šajā bankā, izmantojot tai piederoša investīciju fonda naudu, ko aizmaksājis uz Krieviju, pērkot vairākas vienā adresē reģistrētas “čaulas” firmiņas.


Jaunais “Norvik” bankas padomes priekšsēdētājs Grigorijs Guseļņikovs ienācis Latvijā ar vērienu: pozicionējies žurnālā “Rīgas Laiks” kā praktizējošs budists un aktīvi iesaistījies “Norvik” bankas vadībā, sev piešķirot 50 tūkstošu eiro algu mēnesī. Tomēr, saliekot pēdējo divu gadu notikumus to secībā, atklājas patiesā aina: aizdomīgi pārskaitījumi no ieguldījumu naudas notikuši pat vēl pirms Guseļņikova ienākšanas “Norvik” bankā.


Pensiju un ieguldījumu līdzekļi aizceļo uz Krieviju

“Norvik” piedalās otrā līmeņa valsts fondēto pensiju pārvaldē, kā arī pārvalda ieguldījumu fondu. Pensiju fondu (trīs plāni — DAUGAVA, GAUJA, VENTA) banka administrē caur savu meitasuzņēmumu AS “NORVIK Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība”, kurai bez minētajiem pensiju plāniem ir pakļauts arī slēgtais “Nākotnes īpašumu fonds”, bet vairāki veci fondi atrodas likvidācijas stadijā. Uz pagājušā gada beigām pensiju plānos atradās 79 tūkstošu Latvijas iedzīvotāju nākotnes pensiju kapitāls 48,9 miljonu latu apmērā. Papildus tam, šī pati ieguldījumu sabiedrība pārvaldīja citus kapitālus gandrīz 130 miljonu latu apmērā.(1)

Ja sākam skatīties, kur šī nauda investēta, lai nākotnē dotu atdevi, redzam: fonds izdarījis dažādus ieguldījumus Latvijas kompānijās, sadalot riskus pa dažādām nozarēm un dažāda lieluma firmām. Kaut kas investēts arī Igaunijā.(2) Izņemot četrus gadījumus: pagājušā gada decembrī “NORVIK Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība” pēkšņi nopirkusi četras pilnīgi vienādas, kā klonētas, firmeles Krievijā, Kirovas pilsētā, vienā adresē — Ļeņina ielā 15. Tās ir OOO “Kapitelj”, OOO “ĻesStroj”, OOO “Monolit” un OOO “Orion”.(3) Visām primārais darbības virziens norādīts “nekustamā īpašuma pārvaldīšana”, visām ir vienādi statūtkapitāli — katrai pa 10 tūkstošiem Krievijas rubļu (pēc kursa atbilst precīzi 200 EUR). Latvijā no šīm četrām firmiņām kopā nesanāktu nodibināt vienu pilnvērtīgu SIA.

Tā, piemēram, firmas “Kapitelj” un “Monolit” dibinātas 2012. gada 3. septembrī, “Ļesstroj” — trīs nedēļas vēlāk tajā pašā adresē. Visām trim ir viens direktors — Aleksandrs Mihailovičs Ičetovkins. Firmiņas eksistēja apmēram gadu, kad tās pēkšņi nopirka “Norvik”. Par “Kapitelj” akcijām 200 eiro nominālvērtībā “Norvik” samaksāja 2,98 miljonus latu, par “Ļesstroj” daļām tādu pašu 200 eiro nominālvērtībā — 1,99 miljonus latu, bet par “Monolit” — 1,84 miljonus latu. Divās firmiņās pa vienai kapitāldaļai (1 rubļa vērtībā) palika kādas Tatjanas Aleksandrovnas Buhlovas rīcībā. Bet par ceturto Krievijas firmiņu “Orion” nav atrodami nekādi dati, kaut gan par tās iegādi “Norvik” izlika 10,49 miljonus latu!

Pavisam par šo četru Krievijas firmiņu iegādi nezināmām personām pārskaitīti 24,67 miljoni eiro.


“Norvik” uzrodas jauns investors no… Kirovas apgabala!

Šis “darījums”, kurā “Norvik” par 24,67 miljoniem eiro iegādājās četras firmiņas ar fiktīvās uzņēmējdarbības pazīmēm, sakrita ar brīdi, kad grūtībās bija nonākusi Grigorija Guseļņikova iepriekšējā banka — nelielā “Vjatka Bank”, kura darbojas Kirovā un savu nosaukumu ieguvusi no pilsētas senā vārda, Vjatkas. Pat Guseļņikova brālis Georgijs, agrākais “Vjatka Bank” minoritārais akcionārs un direktoru padomes loceklis, iesūdzēja tiesā savu bijušo darbavietu, tagad gandrīz pilnībā piederošu brālim, par 10 miljoniem. “Kopā ar mani aizgāja arī daļa komandas, kas nodarbojās ar “Vjatka Bank” rebrendingu. Viss, ko pašlaik dara “Vjatka Bank”, manī izsauc ironiju,” medijiem paudis Georgijs.(4)

2013. gada decembrī “Norvik” bankā kā jauns stratēģiskais investors ienāca Grigorijs Guseļņikovs, ieguldot naudu. “Bankas pamatkapitālā ieguldīti 28,63 miljoni eiro, tāpat tai ir jauna vadības komanda”, ziņoja bankas PR un mārketinga speciāliste Valda Ķipāne.(5)


Jautājumi, kurus derētu uzdot FKTK

Tā kā tikai kompetentas valsts amatpersonas var ieviest skaidrību šajos faktos, būtu pareizi, ja FKTK spētu atbildēt, piemēram, uz šādām bažām:

— Vai ir veikta pienācīgā pārbaude un konstatēts, kas tās par četrām “nekustamo īpašumu apsaimniekošanas firmiņām” Kirovas pilsētā un kāpēc par pamatkapitāla daļām 40 tūkstošu Krievijas rubļu nominālvērtībā izdoti 24,67 miljoni eiro no “NORVIK Ieguldījumu sabiedrības”, kura cita starpā pārvalda arī valsts fondēto pensiju līdzekļus? Vai ir garantija, ka šī nauda pēc zibenīga karuseļa neatgriezās atpakaļ “Norvik”, bet jau kā 85% no jaunā akcionāra ieguldāmo “investīciju” kopapjoma? (Kā zināms, Komerclikums aizliedz uzņēmumiem pašiem iegūt savas daļas.)

— Vai pensiju fondu nauda ir drošībā?

— Vai ir veikta jaunā akcionāra un viņa piedāvātās “vadības komandas” biogrāfijas ir pārbaudītas? Vai ir skaidrība, ka caur šādu “mūli” netiek no Krievijas izpumpēta Kirovas apgabala gubernatora Ņikitas Beliha nauda? (Guseļņikovs ir bijis viens no dibinātājiem gubernatoru atbalstošā “sabiedriskajā fondā” un bijis arī viņa “padomnieks”, bet presē atrodamas ziņas, ka Beliha dēls dzīvojot Londonā pie Guseļnikova.)

— Cik liela summa Noguldījumu garantiju fondam būtu jāsedz, ja no “Norvik” beigās iznāktu vēl viena “Krājbanka”?


(1) Avots: http://www.fondi.norvik.eu/userfiles/file/Pensiju_plani/2013_gada_parskats_NIPS.pdf 
(2) Avots par fonda pirmo pusgadu (2013.): http://www.fondi.norvik.eu/userfiles/file/Fondi_2013/Nakotnes_ipasumu_fonds__30_06_2013.pdf
(3) Fonds pagājušā gada beigās: http://www.fondi.norvik.eu/userfiles/file/Fondi_2013/Nakotnes_ipasumu_fonds__30_06_2013.pdf
(4) Izvestija arhīvs: http://izvestia.ru/news/562251#ixzz3EPCjxlV3
(5) Delfi: http://www.delfi.lv/bizness/bankas_un_finanses/norvik-banka-klus-par-vienu-no-vadosajam-sola-krievu-investors.d?id=44025692#ixzz3FaaoYx6S

Fotogalerijā - dokumentu fotokopijas.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

lateko

2014-10-22 02:33:05

Ziņot

Un blakus morvik depozīta teklāma!!!

lateko

2014-10-22 02:26:02

Ziņot

Izklausās kruta!!!

Vārds

2014-10-12 10:36:22

Ziņot

Ko dara, mūsu apmaksātie, n-tie drošības iestādījumi?

tante

2014-10-11 09:22:29

Ziņot

Es tur sanemu pensiju, loti laipni darbinieki!

ha

2014-10-10 20:53:07

Ziņot

Liepnieka atbalstītie un sen gaidūītie investori!!!!!

Janka

2014-10-10 20:36:44

Ziņot

Feina mums tā banku sistēma... Rietumu Bankai šodien arī izteikts aizrādījums

ANNA

2014-10-10 18:28:05

Ziņot

Viss kā parasti. Ja jau Citadeli Vienotība ļauj nopikrt par pašas Citadeles naudas, kapēc lai citi nedarītu līdzīgi.

Pilsonis

2014-10-10 16:56:41

Ziņot

Pagaidām tas ir viens raksts, lai arī ieteiktu visiem paskatīties pievienotās dokumentu bildes fotogalerijā. Bet, ja tādi raksti turpināsies, tad ghan tas būs nopietni!

beee

2014-10-10 16:16:01

Ziņot

Cerams, ka Norvik spēs savilkt galus kopā. Nebūtu smuki kārtējo reizi mūsu pensionārus apkrāpt.

aaa

2014-10-10 16:01:58

Ziņot

jo šī informācija, protams, nu nekādā veidā nevarētu nākt no Winergy puses, vai vismaz no viņu piespēles. Jocīgs konflikts, manuprāt, medijos viens otru apvaino, pērk reklāmas laukumus un sazin ko vēl. Ja tas ir tik nopietni, tad kāpēc neviens to neizrisina? Ja nerisina, ta moš kukuļo sevišķi lielos apmēros augstākstāvošas amatpersonas ne? kur tad ir knābis un dp tad? kr4, meitenes, izbeidzat kašķi un pie kkā nonāciet beidzot. No malas tas izskatās... bērnišķīgi, it kā 2 sievietes kautos un skrāpētos.

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (12)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (6)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Lielu rezonansi sabiedrībā izraisījusi Ludzas Zemē publicētā intervija ar kārsavieti Raiti Kononovu, kuru vieni uzskata par kontrabandas karali, citi par kriminālo autoritāti, bet vēl kāds domā, ka viņš ir drosmīgs cilvēks.

Rožukalne: Man nevajag iepazīties ar tiesas lēmumu, lai par to paustu viedokli  (5)

Advokāts: Skandalozo krimināllietu lēnā iztiesāšana – prokuroru vaina (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv