Sestdiena, 2021. gada 15. maijs

Sofija, Taiga, Airita, Arita

23. novembris (2012) 17:37

"Spēlmaņu nakts" skatītāju zālē sēdēs "papīra cilvēki"

LETA

Daugavpils teātris izplatījis atklātu Latvijas Teātra darbinieku savienībai, Kultūras ministrijai un masu saziņas līdzekļiem adresētu vēstuli, kurā paziņo, ka Daugavpils teātrim dažās atvēlētajās vietās "Spēlmaņu nakts" balvas pasniegšanas ceremonijā skatītāju zālē sēdēs "papīra cilvēki".

Daugavpils teātris ir vienīgais profesionālais teātris Latgales reģionā, kā arī ir aktīva kultūras valsts organizācija, kura pēdējā pusotra gada laikā, efektīvi un elastīgi plānojot savu darbību, repertuāru, auditorijas piesaisti un viesizrāžu grafiku Austrumlatvijas un Vidzemes reģionā un darbojoties kritiski samazināta finansējuma apstākļos, uzrāda augšupejošu attīstības līkni.

Savukārt "Spēlmaņu nakts" balvu pasniegšanas ceremonija ir teātra dzīves intriģējošākais gada notikums, kura nozīme vērtējama ne tikai balvu daudzumā un emociju blīvumā, bet arī kādā pavisam citā, racionālā aspektā. "Spēlmaņu nakts" vērtēšanas komisijas rezultāti ir viens no kritērijiem profesionālo teātru valsts dotācijas aprēķinam. Daugavpils teātra cilvēkus uztrauc nevis balvu un nomināciju esamība vai trūkums, bet gan teātra eksistencei būtiskā finansēšana, kuras apjomu Kultūras ministrija aprēķina, vadoties arī no "Spēlmaņu nakts" ekspertu darba rezultātiem.

"Mākslā rezultāts var būt dažāds - mīlēts vai nīsts, slavēts vai pelts. Arī mākslinieciskā kvalitāte mēdz svārstīties plašā amplitūdā. Šķiet, racionāls ir tikai viens - skaitļi. Daugavpils teātra aizvadītās sezonas jauniestudējumus apmeklēja niecīgs "Spēlmaņu nakts" žūrijas locekļu skaits - izrādes redzējuši vidēji 2,5 žūrijas locekļi no deviņiem, un tikai viens "Spēlmaņu nakts" vērtētājs ir noskatījies piecas no sešām pirmizrādēm.

Ir likumsakarīgi secināt, ka "Spēlmaņu nakts" žūrijas, kuras darbs un ceļa izdevumi tiek apmaksāti no valsts līdzekļiem, darba organizācija attiecībā uz Daugavpils teātri visas sezonas laikā ir bijusi formāla un nekonsekventa: par mūsu izrādēm un aktieriem žūrijas komisijas locekļi pārsvarā zina pēc aprakstiem, redz tos tikai kā nosaukumus uz papīra," teikts vēstulē.

Austrumlatvijas reģionam piemīt specifika, kuru pēdējā laikā aizvien biežāk publiski apzinās ne tikai kultūras, bet arī ekonomikas un biznesa jomas eksperti. Vērtējums vai drīzāk tā trūkums par profesionālo mākslu Latgalē nevar balstīties uz atrunām "tālu" vai "ilgi jābrauc", uzskata Daugavpils teātra vadība.

"Daugavpils teātris ir atvērts profesionālai analīzei un kritikai. Un mūsu mazajā valstī attālumu nosaka nevis kilometri, bet drosme apņemties un godprātīgums, pienākumus pildot. Arī mākslā. Arī tās analīzē un vērtējumos. Citādi rodas "lauzta" realitāte, kurā mītam mēs - "cilvēki uz papīra" vai pat "mirušās dvēseles"," norāda vēstules autori.

Vēstules autori aicina Kultūras ministriju būt konsekventai valsts dotācijas sadalē teātriem un veikt loģiskas, izsvērtas un skaidri definētas darbības, ņemot vērā datus par pašas žūrijas darba organizācijas kvantitatīvajiem rādītājiem. Kultūras ministrija tiek aicināta būt drosmīgai un beidzot ieviest reģionālo koeficientu kā vēl vienu valsts dotācijas profesionālajai mākslai sadales kritēriju, godīgi paskatoties acīs reālitātei - tam, ka kultūra ir ne tikai efektīvs līdzeklis pret straujo depopulāciju Latvijas reģionos (Londona, Dublina, Berlīne daudziem mūsu valsts iedzīvotājiem nepārdomātas reģionālās politikas dēļ ir kļuvusi tuvāka nekā Daugavpils vai Rēzekne), bet arī nacionālo identitāti stiprinošs aspekts Austrumlatvijas reģionā.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (4)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv