Trešdiena, 2021. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

Pirmdiena, 16. janvāris (2012) 21:42

Sergejs Kovaļovs: Atšķirības starp padomju un Putina Krieviju ir tīri tehniskas

LETA

Starp padomju laika un Putina Krieviju pastāv tīri tehniskas, bet ne idejiskas atšķirības, un pasaulei būtu skaidrāk jāapzinās, ka demokrātijas Krievijā nav, - šādu pārliecību intervijā "Lietuvos rytas" televīzijai izteicis pazīstamais Krievijas cilvēktiesību aizstāvis Sergejs Kovaļovs, kam pagājušajā nedēļā Viļņā tika pasniegta pērnruden iedibinātā Lietuvas Brīvības prēmija.

"Tehniskās atšķirības nāk par labu Putinam. Viņš saņēmis labu VDK izglītību un viņam ir pieredzējuši padomnieki. Krievijā visa vara nāk no VDK. Viņi māk piesegt to, ko dara. Nav gan valsts līmeņa cenzūras, nav padomju laiku Galvenās literatūras pārvaldes, bet faktiski cenzūra joprojām pastāv, tikai maskētāka, un katrs žurnālists, īpaši tad, ja viņš ir spējīgs un labi pelna, apzinās - ja neklausīs savam "iekšējam cenzoram", būs slikti," viņš sacījis.

Citā intervijā, tieši prēmijas pasniegšanas dienā, Kovaļovs izteicās, ka starptautiskā sabiedrība pieļauj kļūdu, "pārlieku auklējoties ar Krieviju", lai gan uz to būtu jāizdara spiediens. Pēc viņa sacītā, šī kļūda var kļūt liktenīga.

Runādams par nesenajiem pēcvēlēšanu mītiņiem Maskavā, Kovaļovs atzinis, ka tie viņā raisa gan cerības, gan bažas. Cerības gan šie protesti sola vienīgi tādā gadījumā, ja mītiņotāju skaits augs vai vismaz nesamazināsies. Viņš atcerējies, ka savulaik bijis labā nozīmē pārsteigts, ka nākamajā dienā pēc 1991.gada traģiskajiem notikumiem Viļņā Maskavas ielās izgājis tik milzīgs skaits demonstrantu, bet gluži citāda veida pārsteigums viņam saistās ar piketiem pret karu Čečenijā, kuros piedalījušies, lielākais, 1000 cilvēku, bet parasti - no 30 līdz 300.

Viņaprāt Lietuvai un pārējām Baltijas valstīm šobrīd nav iemesla baidīties no Krievijas militārās agresijas. "Pat mūsu neleģitīmā vara to neiedrīkstētos. Tā nav pašnāvniece un neriskēs. Taču citādā nozīmē no Krievijas būtu jābaidās visai pasaulei. Pasaules līderi, (..) reaģējot uz falsificētajām, pasūtītajām vēlēšanām, sūta apsveikumus it kā ievēlētajiem vadītājiem, skaidri apzinoties, ka likumīgu vadītāju Krievijā nav. Ir tikai tādi, kas iecelti vai, vēl sliktāk, iecēluši sevi paši," viņš sacījis.

Pēc Kovaļova teiktā, runāt par demokrātiju Krievijā nav vērts, un pārējai pasaulei vajadzētu to godīgi atzīt. "Teiksim, Eiropas Padome, kuras loceklis esmu bijis ilgus gadus, tika radīta, lai aizstāvētu cilvēktiesības. Tā daudz runā, ir izveidojusi daudzas komisijas, bet rezultātu nav. Tā pati neievēro principus, ko ierakstījusi savā karogā. Strasbūras tiesas lēmumā attiecībā uz Mihailu Hodorkovski teikts, ka viņa lietā ir daudz procedūras pārkāpumu, bet nav runāts par pašu būtību - proti, ka šī lieta ir politiska, ka tā gatavota, balstoties uz varas iestāžu un personiski Putina motīviem," spriedis pazīstamais Krievijas cilvēktiesību aktīvists.

"Ko gan lai saka par Eiropu? Tai patīk, skanot gongam, klaigāt par vispārcilvēciskajām vērtībām. Bet pamēģiniet uz tām balstīties darbos - tas nenotiek. Un tomēr es ar cerībām raugos uz Eiropas Savienību un uz Lietuvas un citu bijušo padomju bloka valstu dalību tajā. Tā ir struktūra, kas virzās uz priekšu, bet - ar akmeņogļu un tērauda karteļa karogu, nevis ar universālo vērtību karogu. Tradicionālā politika diktē savas prasības arī Eiropas Savienībā. Tas ir bēdīgi. Uzskatu, ka šim laikmetam būtu jābūt politiskā ideālisma laikmetam," viņš piebildis.
Jautāts, kādā ziņā bīstama ir tagadējā Krievija, viņš atbildējis - tādā pat, kādā bijusi bīstama kopš 1917.gada. "Boļševiki mēdza runāt par Oktobra revolūcijas "vispasaules nozīmi". Tie bija patiesi vārdi. Ja revolūcijas nebūtu bijis, mēs dzīvotu citādā pasaulē. Nebūtu milzīgās komunistiskās Ķīnas ar milzīgu daudzumu lielgabalu gaļas un kodolieročiem. Lielgabalu gaļas ķīniešiem nav žēl, tāpat kā nebija žēl Padomju Savienībai Otrā pasaules kara laikā. Jūs domājat, padomju uzvaras noteica stratēģija? Tā bija vienkārša - noslīcināt ienaidnieku savu karavīru asinīs un aprakt ar savu karavīru līķiem. Padomju militārie ģēniji ieturēja šādu stratēģiju. Izņēmumi ir bijuši tikai daiļliteratūrā - dzīvē izņēmumu nav bijis," sacījis Kovaļovs.

Pēc viņa teiktā, arī tagadējā Krievija nav tikusi daudz tālāk - valstī ir daudz politieslodzīto, politisku prāvu, nav neatkarīgas tiesas, brīvas preses, nav īstu vēlēšanu.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv