Trešdiena, 2021. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

12. augusts (2012) 23:32

Krievijas likumsargi esot "kratījuši" "Regnum" biroju pēc Latvijas pieprasījuma (3)

Ekrānuzņēmums no interneta

Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušais padomnieks un bijušais ziņu aģentūras "Regnum" vadītājs Modests Koļerovs telefonintervijā portālam "Rus.Apollo.lv" atklājis, ko pēc Latvijas varasiestāžu pieprasījuma gribēja uzzināt Krievijas likumsargi piektdien veiktajā kratīšanā ziņu aģentūrā.

"Es tajā dienā nebiju Maskavā, tādēļ nezinu visas nianses. Varu pateikt, ka izmeklētāji aģentūrā prasīja, kā sazināties ar trīs personām. Latvijas varasiestādes nodeva sarakstu ar 18 jautājumiem, uz kuriem acīmredzot atbildes gribēja iegūt izmeklētāji," sacīja Koļerovs.

Koļerovs uzsvēra, ka Krievijas likumsargi strādājuši pēc Latvijas varasiestāžu pieprasījuma.

Kā ziņots, trešdien ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) ir pieņēmis lēmumu pasludināt par Latvijai nevēlamām personām  Koļerovu un "Regnum" galvenā redaktora vietnieku Igoru Pavlovski.

Ārlietu ministrijā (ĀM)  informēja, ka šis lēmums pieņemts, balstoties uz Latvijas kompetentās iestādes sniegto informāciju par Koļerova un Pavlovska Latvijā slēptā veidā īstenotajām aktivitātēm, kas vērstas pret Latvijas drošības interesēm, tai skaitā teritoriālo vienotību un valsts ekonomisko drošību.

Ziņu aģentūra BNS piektdien vēstīja, ka Latvijas ĀM rīcībā nav informācijas, ka kāda no Latvijas iestādēm būtu vērsusies pie Krievijas iestādēm ar lūgumu veikt kratīšanu Krievijas ziņu aģentūras "Regnum" birojā, par ko piektdien ziņo pati aģentūra.

"Ārlietu ministrija ne pie vienas iestādes ar šādu lūgumu nav vērsusies, un tai nav arī informācijas, ka kāda cita Latvijas iestāde būtu ko tādu prasījusi," sacīja Latvijas ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis.

Arī prokuratūrā apliecināja, ka šāds tiesiskās palīdzības lūgums nav sūtīts.

Pēc Latvijas prokuratūras preses pārstāves Aigas Šēnbergas rīcībā resošās informācijas Latvijas prokuratūra nekādu tiesiskās palīdzības lūgumu Krievijas kolēģiem "Regnum" sakarā nav lūgusi.

Aģentūra LETA atgādina, ka Koļerovs un Pavlovskis Rīgā viesojās šā gada jūnija sākumā. Viņi abi Latvijas galvaspilsētā prezentēja Koļerova rakstu krājumu "Impērijas pulsēšana".

Kremlim pietuvinātais polittehonologs Koļerovs Lietuvā, Igaunijā un Gruzijā jau iekļauts nevēlamo personu sarakstā.

Kā savā 2011.gada darbības pārskatā norādījis Satversmes aizsardzības birojs (SAB), Krievijas propagandas kampaņās savu artavu ieguldījuši televīzijas kompānija "TV centrs" un fonds "Vēsturiskā atmiņa", bet "Regnum" aktīvi strādājusi, lai panāktu Visaginas atomelektrostacijas projekta atspoguļošanu negatīvā gaismā, ziņo LETA.

Savulaik Koļerovs bija Krievijas starpreģionālo un kultūras sakaru ar ārzemēm pārvaldes priekšnieks. Ilgus gadus bijis ziņu aģentūras "regnum.ru" īpašnieks un galvenais redaktors, kas Bronzas kareivja skandāla laikā asi vērsās pret Igaunijas vēstniecības darbību Maskavā, aicinot Kremli uz bargām sankcijām. Savukārt Abhāzijas un Gruzijas kara laikā tika izvērsta Gruzijas apmelošana.

Koļerovs nav slēpis, ka, viņaprāt, Krievijai bija vairāk jāatbalsta krievu valodas kā valsts valodas referendums Latvijā. Savukārt šā gada martā Koļerovs bija izteicis asus komentārus saistībā ar Valsts prezidenta Andra Bērziņa pausto, ka latviešu leģionāri nav uzskatāmi par noziedzniekiem. Tolaik viņš intervijā "BakuToday" izteicās: "Latvijai ir jāizlemj, vai tas bija Hitlers, kurš iedrošināja latviešus cīņā par neatkarību?"

Savukārt jūnijā, viesojoties Rīgā, intervijā laikrakstam "Telegraf" Koļerovs prognozēja, ka nākamajās vēlēšanās nacionālā apvienība varētu iegūt 20% vēlētāju atbalstu, turklāt par Latvijas prezidentu, iespējams, varētu kļūt nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK). Latvijas pašreizējo situāciju - vēlmi kļūt pilntiesīgai Eiropas Savienības dalībvalstij - Koļerovs vērtēja ironiski: "Protams, ir īpašs gandarījums ielēkt vilciena pēdējā vagonā, kurš gāžas bezdibenī." To, pēc Koļerova domām, Valda Dombrovska (V) valdība varot izdarīt kādu estētisku iemeslu dēļ, taču, visticamāk, tādēļ, ka viņš pats redz savu tālāko karjeru Briselē. Tikmēr Latvijā turpināšoties iedzīvotāju masveida emigrācija, pēc gadiem desmit te palikšot tikai birokrāti un pensionāri, uz brīvajām darba vietām varētu braukt viesstrādnieki no islāma valstīm, kuri nerunās ne latviski, ne krieviski.

Laikraksts «Latvijas Avīze» tolaik vēstīja, ka Koļerovs vizītes laikā Rīgā atzinis, ka krievu valodai noteiktos reģionos būtu jāpiešķir reģionālās valodas statuss, kā arī kritizēja pašreizējo Latvijas varas eliti, jo pie varas esot «nacionālkomunisti». Kas attiecas uz krievu skolām Latvijā, Koļerovs atbildēja, ka tās jāatbalsta ar naudu un visiem iespējamiem līdzekļiem.

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pēdējā darbības pārskatā ir norādījis, ka Krievijas propagandas kampaņās savu artavu ieguldījuši televīzijas kompānija «TV centrs» un fonds «Vēsturiskā atmiņa», bet «Regnum» aktīvi strādājusi, lai panāktu Visaginas atomelektrostacijas projekta atspoguļošanu negatīvā gaismā.

SAB uzsver, ka būtisks ārpolitikas instruments ir informācijas politika un mērķtiecīgas propagandas kampaņas, kuru īstenošanā tiek iesaistīt mediji un speciāliem uzdevumiem veidotas organizācijas.

Atsevišķos gadījumos propaganda var būt vērsta arī uz ļoti konkrētu mērķu sasniegšanu, norāda SAB, kā piemēru minot to, ka vairāki Krievijas mediji 2011.gada pirmajā pusē aktivizēja darbu pie tā, lai pēc iespējas negatīvākā gaismā atspoguļotu Visaginas atomelektrostacijas projektu, kā labāko risinājumu reģionā enerģētikas jautājumu risināšanā izceļot Kaļiņingradas atomelektrostaciju.

Aktīvi šajā virzienā esot strādājusi Krievijas ziņu aģentūra «Regnum», kas tradicionāli tiekot izmantota Krievijas informācijas politikā.

Vajadzīgais informatīvais fons tiekot veidots, tendenciozi variējot ar dažādu ekspertu viedokļiem, katram projektam piemeklējot attiecīgu uzskatu pārstāvjus. Šīs propagandas kampaņas uzdevums esot veidot sabiedrisko domu un jomas ekspertu viedokli noteiktā virzienā, un tai tiekot pieskaņoti arī citi dažādu institūciju, tai skaitā specdienestu, īstenoti pasākumi.

Ilgstoša ārvalstu propagandas ietekme un centieni manipulēt ar diasporu var kaitēt Latvijas starptautiskajam tēlam. Veiksmīgai diskreditējošo kampaņu neitralizēšanai nepieciešams komplekss dažādu valsts institūciju darbs, norāda SAB.

Jau ziņots, ka šogad šī jau ir otrā reize, kad ārlietu ministrs pasludina par «persona non grata» Krievijas pilsoņus. Šā gada martā par Latvijai nevēlamām personām tika pasludināti divi skandalozi Krievijas vēsturnieki - Aleksandrs Djukovs un Vladimirs Simindejs.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

jauki

2012-08-13 00:18:51

Ziņot

ko nozīmē propoganda !? ja cilvēki neatbalsta visagīnas AES tad sanāk ka viņus var izraidīt no valsts kā ienaidniekus !? VĀJPRĀTS ...

kok

2012-08-13 00:01:59

Ziņot

Mūsu ministrs Rinkevičš ir kārtējais vislatviešu roklaiža. Kauns par tādu! Smieklīgākais ir tas, ka paši sarakstu sastādītaji paši nesaprot un nevar atrast īstos argumentus šo krievu polittehnologa izraidīšanai. Viņu izraida tāpēc, ka mūsu nacionalisti baidās uzklausīt patiesību.

...

2012-08-12 23:39:31

Ziņot

Dombrovskis ir draudzīgs Putinam acīmredzot viņš arī nekad nav atbalstījis opozīcijas centienus vai nosodījis opozīcijas apspiešanu krievijā.

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv