Trešdiena, 2021. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

22. augusts (2012) 11:33

Krievija kļūst par PTO dalībvalsti

LETA

Pēc 19 gadus ilga iestāšanās procesa noslēgšanas, šodien Krievija oficiāli kļūst par Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) 156.dalībvalsti.

Sākot ar šo dienu stājas spēkā Krievijas iestāšanās PTO uzņemtās saistības.

Krievija ir vienīgā no desmit pasaules lielākajām ekonomikām, kurai līdz šim nav bijuši saistoši PTO nosacījumi (attiecībā uz preču un pakalpojumu tirdzniecību, intelektuālā īpašuma tiesībām, strīdus izšķiršanu u.c.) un līdz ar to tās iestāšanās organizācijā iezīmē jaunu posmu daudzpusējās tirdzniecības sistēmas attīstībā. Krievijas dalība PTO ir būtisks solis arī ceļā uz Eiropas Savienības (ES) un Krievijas ekonomisko attiecību padziļināšanu.

Ņemot vērā Krievijas ģeogrāfisko novietojumu, ekonomikas lielumu un tradicionālo sadarbību, tā ir viena no galvenajām Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstīm. Šo daudzpusējās tirdzniecības sistēmai vēsturisko brīdi jau ilgu laiku ir gaidījuši arī Latvijas uzņēmēji, jo tas ir būtisks solis ceļā uz atvērtāku un caurspīdīgāku ārējās tirdzniecības režīmu. Līdz ar Krievijas dalību PTO preču tirdzniecībā pakāpeniski tiks samazināti un atsevišķos gadījumos pat pilnībā atcelti importa un eksporta tarifi, noteikti maksimālie iespējamie tarifu griesti, kā arī tirdzniecības tehniskās barjeras un sanitārie un fitosanitārie pasākumi būs jāpiemēro atbilstoši starptautiskajām normām.

Turpmāk Krievijai būs jāievēro tādi PTO nediskriminācijas pamatprincipi kā vislielākās labvēlības režīms un nacionālais režīms. Tāpat dalība PTO ierobežos iespējas īstenot protekcionisma pasākumus, sekmējot Krievijas tirdzniecības attiecību prognozējamību un uzņēmējdarbības un investīciju vides attīstību.

Īstermiņā redzamākie ieguvumi ir saistīti ar importa un eksporta tarifu ierobežošanu, nosakot maksimālos pieļaujamos tarifu apmērus. Būtiskākie Krievijas importa tarifu samazinājumi tuvāko piecu gadu laikā attiecas uz tādām Latvijas eksporta produktu grupām kā dzīvas cūkas (no 40% uz 5%, vienlaikus pagaidām saglabājas dzīvu cūku importa aizliegums, kas gan PTO ietvaros varētu tikt veiksmīgāk atrisināts), elektriskās iekārtas (no 12,8% uz 5,7%), kokrūpniecības izstrādājumi (no 15,4% uz 8,6%), dzelzs un tērauda izstrādājumi (no 14,7% uz 8,9%), papīra izstrādājumi (no 13,3% uz 7,7%), farmācijas produkti (no 8,6% uz 4,4%), parfimērijas izstrādājumi (no 10,4% uz 5,7%).

Latvijas uzņēmumiem nozīmīga ir Krievijas apņemšanās virknei produktu, jo īpaši apaļkokiem, ierobežot eksporta tarifus. Attiecībā uz priedes un egles skujkoku apaļkoku importu no Krievijas ar 2012.gada 1.septembri darbu sāks ES importa licencēšanas sistēma, kuras ietvaros kokrūpniecības uzņēmumiem būs iespēja importēt izejmateriālus par pazeminātām Krievijas eksporta tarifu likmēm. Sistēmas ietvaros egles apaļkokiem Krievijas eksporta tarifs ir noteikts 13% apmērā, bet priedes apaļkokiem 15% apmērā līdz šim piemēroto 25%, bet ne mazāk kā 15 eiro (10,5 lati) par kubikmetru, vietā.

Sākot ar šo dienu, Krievijas tirdzniecības tehniskais regulējums un sanitārie un fitosanitārie nosacījumi ir jāpiemēro, balstoties uz vispāratzītiem starptautiskajiem standartiem saskaņā ar daudzpusējās tirdzniecības sistēmas normām, un to neatbilstību gadījumos PTO dalībvalstis ir tiesīgas izmantot daudzpusējās sistēmas piedāvātās un visām dalībvalstīm juridiski saistošās strīdu risināšanas iespējas.

Krievija ir uzņēmusies saistības ar 2013.gada 1.jūliju atcelt diskriminējošās dzelzceļa kravu pārvadājumu tarifu atšķirības starp importa, eksporta un iekšzemes pārvadājumiem, piemēram, uz un no Latvijas ostām salīdzinājumā ar savām ostām (kas noteiktām precēm šobrīd pārsniedz pat 30%). Turklāt nākotnē Krievija nedrīkstēs atjaunot šādus diskriminējošus pasākumus.

Tāpat Krievijas, Baltkrievijas un Kazahstānas muitas ūnijas kompetencē esošos jautājumos Krievijas PTO saistības (attiecībā uz importa tarifiem, tirdzniecības tehniskajām barjerām, sanitārajiem un fitosanitārajiem pasākumiem, tirdzniecības aizsardzības instrumentiem un muitas jautājumiem) būs saistošas arī pārējām muitas ūnijas valstīm jau pirms to iestāšanās PTO.

Ņemot vērā Krievijas iestāšanos PTO, ar šodienu tiek atcelti kvantitatīvie ierobežojumi (kvotas) noteiktiem Krievijas izcelsmes tērauda izstrādājumiem, kas līdz šim tika piemēroti importam ES dalībvalstīs saskaņā ar Krievijas un ES noslēgtajiem līgumiem un ES Padomes regulu.

Turpmāk Krievijas izcelsmes tērauda izstrādājumu importa procesā tiks piemērots iepriekšējās uzraudzības režīms saskaņā ar Eiropas Komisijas regulu, kas paredz, ka, tāpat kā šo preču importam no jebkuras citas trešās valsts (izņemot Kazahstānu), tiek piemērots iepriekšējās uzraudzības režīms. Saskaņā ar to uzņēmumam pirms attiecīgo preču importa ir jāsaņem Ekonomikas ministrijas izsniegts uzraudzības dokuments.

Savukārt Latvija, ņemot vērā tās ģeogrāfisko stāvokli, ir bijusi viena no ES dalībvalstīm, kas aktīvi izmantoja noteiktās kvotas tērauda izstrādājumu importa kvantitatīvā režīma ietvaros. Līdz ar to kvantitatīvā režīma atcelšana būs nozīmīgs ieguvums vietējiem uzņēmumiem, jo tiks samazināts administratīvais slogs un laika patēriņš preču importa procesā.

 Nozare.lv

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv