Trešdiena, 2021. gada 23. jūnijs

Līga

Otrdiena, 20. marts (2012) 18:15

EK aicina Krieviju nekavējoties atcelt dzīvo mājlopu importa aizliegumu no ES (1)

Flickr.com

Tirdzniecības komisārs Karels de Guhts un veselības un patērētāju politikas komisārs Džons Dalli izplatījuši kopīgu paziņojumu, aicinot Krieviju nekavējoties atcelt dzīvo mājlopu importa aizliegumu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm.

Komisāri pauž dziļu vilšanos par Krievijas lēmumu aizliegt dzīvu mājlopu importu no ES. Viņi aizliegumu raksturo kā nesamērīgu un nepamatotu un aicina to nekavējoties atcelt, informēja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Komisāru paziņojumā teikts, ka dzīvo mājlopu tirdzniecība nekādā veidā neapdraud Krievijas pilsoņu veselību, un šie ierobežojumi nav pamatojami ar zinātniskiem faktiem. EK uzskata, ka importa aizliegums nav saskaņā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem. Komisāri norāda, ka Krievija "sūta ļoti negatīvu signālu" tās starptautiskajiem tirdzniecības partneriem par Maskavas nopietnību attiecībā pret PTO.

EK sola sekot līdzi situācijas attīstībai un sola izmantot visas iespējas, lai Krievija atceltu nepamatoto aizliegumu. Komisāri min, ka Krievija aizliegumu pamato ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā, taču tas, pēc komisijas domām, nav atbilstoši, jo cūkas neietekmē šī slimība.

Kopīgais ES dzīvo mājlopu eksports uz Krieviju 2011.gadā bija 188 miljonu eiro (132,13 miljonu latu) vērts. Pēc aplēsēm, šodienas importa aizliegums varētu izmaksāt ES dalībvalstīm 75 miljonus eiro (52,7 miljonus latu).

Jau ziņots, ka no šodienas Krievija ievieš dzīvu mājlopu importu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā.

Kā  informēja Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis, Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām, Lietuvā - 35, Igaunijā - 43, Vācijā - 509, tāpat arī Polijas un citu ES valstu fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.

Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Lerhe atzina, ka Krievijas lēmums izraisīs tālejošas negatīvas sekas Latvijas un ES cūkkopības nozarei un cūkgaļas tirgus līdzsvaram. Cūku audzētājiem vajadzēs meklēt jaunus savas produkcijas noieta tirgus, kas visdrīzāk būs ES iekšējais tirgus.

Viņa arī norādīja, ka valstij "īpaši svarīgi ir ES līmenī sekot norisēm tirgū, cenu attīstībai un nepieciešamības gadījumā īstenot ES līmeņa tirgus pasākumus, lai mazinātu krīzes sekas līdz brīdim, kamēr jautājums par Krievijas importa aizliegumu tiktu atrisināts".

Saskaņā ar ZM datiem 2011.gadā 77% no kopējā Latvijas dzīvo cūku eksporta bija eksports uz Krieviju. 2011.gadā dzīvās cūkas bija ceturtā nozīmīgākā uz Krieviju eksportējamo produktu grupa jeb 5% no kopējās eksporta vērtības. Kopš 2008.gada dzīvo cūku eksports pieauga piecas reizes - no 3300 tonnām 2008.gadā līdz 16 300 tonnām 2011.gadā.

Kā iepriekš "Nozare.lv" atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors, Krievijas lēmums "ir vismaz dīvains, jo Latvijai cūku eksporta jomā nav bijuši pārkāpumi".

"Pamatojums attiecas it kā uz ES novērotiem pārkāpumiem pagājušā gada beigās, tomēr par Latvijas cūku transportu nav neviena aizrādījuma. Cūkas neslimo ar Šmalenbergas vīrusu, tādēļ nav izprotams, kādēļ lēmums attiecināts arī uz cūkām," sacīja Balodis.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Nu un ?

2012-03-21 12:39:51

Ziņot

Nav ko audzēt un kaut lopus! Apsēsimzemi ar rudziem,kviešiem ,pupām ,zirņiem u.c. dārzeņiem ,augļu kokiem un ogām! Tīrāks gaiss, veselīgāks dzīves veids. Eiropieši un amerikāņi pārlieku daudz rij gaļu...Gaļu pietiktu ēst 1x nedēļā vai nemaz. Diemžēl ,pasaulē jau ir pārapdzīvotība ,un cilvēki nedomā ko ēst ,bet ka tikai negausīgi pierīties . Bet Baltijas daba nākotnē būs : smirdīgas cūku fermas ,liellopu fermas ,halaala un košera lopu kautuves... Kādu laiku varbūt vēl saglabāsies kādi dabas parki.

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv