Pirmdiena, 2021. gada 14. jūnijs

Saiva, Santis, Sentis, Tija, Saivis

Pirmdiena, 5. marts (2012) 21:54

Dzīvnieku tiesību aizstāvji: "Halal" gaļas bizness no likuma jāizslēdz

Ekrānuzņēmums no interneta

Pirms vairāk nekā diviem gadiem steigā pieņemtais tiesiskais regulējums saistībā ar dzīvnieku kaušanu reliģiskajiem rituāliem nav sasniedzis mērķi - nest ekonomisko labumu tautsaimniecībai, tāpēc ir no likuma izslēdzams, norādījuši Dzīvnieku aizsardzības ētikas padomes pārstāvji.

Kā uzsvēra padomes pārstāvji, šonedēļ Saeima lems par rituālās kaušanas aizliegšanu. Lai gan grozījumi Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā netika atbalstīti, tomēr deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) ir nolēmis virzīt šo priekšlikumu balsojumam Saeimā 8.martā.

Padome norāda, ka vairāk nekā divu gadu laikā nav piepildījušās prognozes, uz kuru pamata Latvijā tika "krasi pazemināti lauksaimniecības dzīvnieku labturības standarti un ieviesta cietsirdīga un nacionālajām tradīcijām sveša kaušanas metode".

"Jau nepilnu gadu pēc parlamenta lēmuma atļaut Latvijā kaut lopus bez apdullināšanas uzņēmums, pēc kura ierosinājuma šī kaušanas metode tika steidzamības kārtībā iekļauta likumā, - SIA "Viesuļi" - bankrotēja, tā arī nenoslēdzot solīto daudzmiljonu līgumu par "Halal" gaļas piegādi Zviedrijai," norādīja padomes pārstāve Solvita Vība, akcentējot, ka uzņēmuma kautuvei vairākkārt mainījušies īpašnieki.
"Vispirms "Halal" gaļas biznesu pārņēma jaunreģistrēta SIA "Kebeco", kas piederēja Belizā reģistrētai ārzonas firmai "Beacon Shipping Ltd". Vēlāk "Kebeco" dalībnieku sastāvs mainījās - 30% tā daļu kopš pērnā gada novembra piederēja pašmāju uzņēmējam Gundaram Dilbam, bet atlikušie 70% - kārtējai ārzonai, Belizā reģistrētajam "Kebeco International Inc". 2011.gada laikā kautuvē saimniekojuši vēl divi uzņēmumi - SIA "Latbiomeat" un SIA "Biomeat", kas reliģiskajām tradīcijām nokāvuši attiecīgi 86 un 1638 liellopus un 79 aitas," sacīja Vība.
Viņa arī norādīja, ka 2011.gada 17.jūnijā reģistrētās "Latbiomeat" valdē ir Viktors Barkausks un Boriss Gafts, kura vārds publikācijās oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" minēts vairākos tiesu paziņojumos, kuros viņš "aicināts uz tiesas sēdēm, tostarp par parādu piedziņu".

"Solītie ieguvumi Latvijas lauksaimniecībai un ekonomikai kopumā nav sasniegti, un parlamenta "zaļā gaisma" cietsirdīgu kaušanas metožu ieviešanai 2009.gadā galvenokārt noder tikai uzņēmumiem ar neskaidru struktūru un kapitāla izcelsmi," rezumēja Vība.
Kā ziņots, 2009.gada 17.septembrī Saeima mainīja Dzīvnieku aizsardzības likumu, atļaujot Latvijā liellopus kaut pēc musulmaņu reliģiskajām tradīcijām bez iepriekšējas apdullināšanas. Likuma pieņemšana steidzamības kārtībā tika argumentēta ar ievērojamiem eksporta tirgiem, kas kļūtu pieejami Latvijas gaļas ražotājiem, ja Latvijā būtu atļauts iegūt gaļu atbilstoši islāma reliģiskajām tradīcijām. "Viesuļi" tolaik solīja pēc reliģiskās metodes kaut līdz 2000 lopu pusgadā un eksportēt vairāk nekā 500 tonnu "Halal" gaļas mēnesī.
Kā liecina Pārtikas un veterinārā dienesta dati, kopumā pagājušajā gadā Latvijā saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām metodēm nokauti 2317 liellopi jeb 2,5% no kopējā nokauto liellopu skaita un 269 aitas jeb 2,4% no kopējā nokauto aitu skaita.

Nozare.lv

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv