Piektdiena, 2021. gada 14. maijs

Elfa, Elvita, Aivita, Krišjānis

4. oktobris (2013) 10:34

Atzīmē Pasaules dzīvnieku dienu

Facebook

Šodien tiek atzīmēta Pasaules dzīvnieku diena, tādēļ arī Latvijā šajā laikā notiks dažādi pasākumi, ko rīko organizācijas "Dzīvnieku drauga fonds" un "Dzīvnieku brīvība".

Pasaules dzīvnieku dienas moto Latvijā šogad ir "Nosargāt brīvību!", pievēršoties savvaļas dzīvniekiem, kurus tur nebrīvē un izmanto cilvēku vajadzībām, informēja patversmes "Dzīvnieku draugs" sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Karnīte.

"Miljoniem savvaļas dzīvnieku visā pasaulē savu mūžu pavada ieslodzījumā pie cilvēkiem kā "mājas mīluļi", kažokzvēru audzētavās, zinātniskajās laboratorijās, cirkos, zooloģiskajos dārzos vai izklaidējot tūristus uz ielām. Lielākoties savvaļas dzīvnieki nebrīvē tiek turēti nepiemērotos apstākļos, pakļauti stresam, sāpēm un emocionālām ciešanām tikai tāpēc, lai cilvēki varētu izklaidēties," klāstīja Karnīte.

Tāpēc aizvien vairāk valstu aizliedz dzīvnieku cirku un kažokādu industriju, ierobežo eksotisko dzīvnieku turēšanu mājās un izvirza aizvien stingrākas prasības zooloģiskajiem dārziem, lai tie no izklaides vietām kļūtu par zinātniskām iestādēm, kas rūpējas par izmirstošo sugu saglabāšanu. Daudzas pasaules valstis, tostarp arī Latvija, ir apvienojušās Konvencijā par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES), lai ierobežotu apdraudēto savvaļas dzīvnieku un to izstrādājumu tirdzniecību.

Lai gan daudzu savvaļas sugu dzīvniekus mūsdienās audzē un pavairo nebrīvē, lielu daļu tomēr joprojām iegūst brīvā dabā - gan legāli, gan nelegāli. Saskaņā ar Starptautiskā savvaļas dzīvnieku tirdzniecības monitoringa tīkla (TRAFFIC) datiem no 2005.gada līdz 2009.gadam ik gadu pilnīgi legāli dzīvei būros tika pārdoti 317 000 dzīvu putnu, vairāk nekā 2 miljoni dzīvu reptiļu un 300 000 čūsku.

Arī Latvijā nebrīvē tiek turēti tūkstošiem savvaļas dzīvnieku, tostarp, kā liecina Dabas aizsardzības pārvaldes informācija, vairāk nekā 700 apdraudēto sugu dzīvnieku. Vilki, lāči, lapsas, kamieļi, strausi, žirafes un simtiem citu dzīvnieku mīt gan zooloģiskajos dārzos, gan individuālās kolekcijās, taču viņu dzīves apstākļu uzraudzība ir vāja un sadrumstalota starp vairākām iestādēm, tāpēc Latvija ir saņēmusi pamatotu kritiku no starptautiskajām dzīvnieku aizsardzības organizācijām. Vēl bēdīgāka ir situācija ar eksotiskajiem mājdzīvniekiem - bruņurupučiem, ķirzakām, putniem un grauzējiem -, kurus tirgo zooveikalos vai privātpersonas, - tos var iegādāties ikviens un nekāda uzraudzība netiek veikta, akcentēja Karnīte.

"Dzīvnieku drauga fonds" aicina šonedēļ skolās diskutēt par to, vai ir pieļaujams izmantot savvaļas dzīvniekus cilvēku greznības kāres apmierināšanai un izklaidei. 200 Rīgas, Jūrmalas un Olaines skolas saņems īpašus Pasaules dzīvnieku dienas plakātus, uzlīmes un e-bukletu "Dzimuši brīvībai", ko varēs izmantot stundās. E-buklets visiem interesentiem pieejams arī patversmes "Dzīvnieku draugs" mājaslapā "http://ej.uz/dzimushi_brivibai".

Karnīte minēja, ka viena no emocionālākajām Pasaules dzīvnieku dienas tradīcijām ir cilvēka veltīti dievkalpojumi dzīvniekiem, kas notiek daudzās pasaules valstīs. Latvijā šī tradīcija tika aizsākta 2007.gadā, un arī šogad šāds dievkalpojums notika 29.septembrī Eņģeļa Mihaēla un visu eņģeļu dienā Rīgas Lutera draudzes dievnamā Torņakalnā.

Pasaules dzīvnieku dienas centrālais pasākums būs performance "Brīvības stīgas", kas notiks šodien plkst.14 laukumā pie Rīgas Kongresu nama un simboliski atainos visbiežāk nebrīvē turēto savvaļas dzīvnieku likteni, aicinot "nosargāt brīvību".

Vispasaules dzīvnieku dienas tradīcija aizsākās 1931.gadā Florencē, kad grupa ekologu vērsa uzmanību uz nepieciešamību aizsargāt izzūdošās dzīvnieku sugas. Par atzīmējamo dienu tika izvēlēts 4.oktobris, jo šajā dienā dzimis dabas un līdzsvara uzturēšanas Dieva radītajā pasaulē aizbildnis Svētais Asīzes Francisks.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (4)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv