Raksts no Puaro.lv

21. novembris (2014) 08:00

Aptaukošanās apdraud pasaules ekonomiku

Flickr.com

Kaitējums, kuru pasaules ekonomikai nodara cilvēku aptaukošanās, ir gandrīz tikpat liels, kā bruņotu konfliktu vai smēķēšanas radītie zaudējumi, turklāt tas ir lielāks par alkoholisma un klimata izmaiņu radīto kaitējumu, brīdina McKinsey Global Institute zinātnieki.

Liekais svars ir apmēram 30 procentiem planētas iedzīvotāju - apmēram 2,1 miljardam cilvēku. Tas ir gandrīz divas reizes lielāks skaits cilvēku, nekā  to, kuri cieš badu. Ja tendence saglabāsies līdzšinējā līmenī, jau 2030. gadā apmēram puse zemeslodes pilngadīgo iedzīvotāju sirgs ar aptaukošanos.

Aptuveni 5 procenti no visiem nāves gadījumiem pasaulē notiek cilvēku liekā svara izraisīto veselības bojājumu rezultātā. Bet aptaukošanās ietekme uz globālo ekonomiku ir 2 triljoni dolāru gadā, tas ir apmēram 2,8 procenti no pasaules IKP.

Milzīgā summa ietver aptaukošanās izraisītu kaišu ārstēšanas izmaksas, attīstītā ekonomikā tām tiek tērēti 2-7 procenti no visiem izdevumiem medicīnai. Tāpat tiek ņemta vērā ar aptaukošanos sirgstošo strādājošo darba spēju mazināšanās.

Cīņai ar šo problēmu nav jāizdomā jaunas zāles – tās jau sen ir atrastas. Ir jāēd veselīga pārtika, jāatsakās no ātrajām uzkodām, pusfabrikātiem un jānodarbojas ar sportu.