Trešdiena, 2021. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

Visi autora raksti

13. augusts (2012) 10:47

Nils Sakss

Pussy Jaundžeikars (78)

Puaro.lv

Pusaudža gados es kādu brīdi spēlēju panku grupā ar visām no tā izrietošajām sekām – mūsu mākslinieciskās darbības augstākais punkts bija dziedāšana uz vienas skatuves kopā ar Andri Kiviču un pāris pievemti kultūras namu stūri. Redzot ažiotāžu ap Pussy Riot, protams, pārņem zināma skaudība. Ja toreiz būtu pieticis prāta un izdomas, mēs pilnīgi noteikti būtu noorganizējuši kādu akciju plikiem dibeniem pie Brīvības pieminekļa vai, teiksim, nacistu formās iemaršējot Vecrīgas sinagogā. Varbūt tad zinošā kultūras kritiķe Lolita Čigāne arī mūsu grupu būtu nodēvējusi par „inovatīvu māksliniecisku uzdrīkstēšanos, kas precīzi parāda un izsmej valsts absurdumu”. Un ja ne gluži Madonna, tad  Samanta Tīna, izģērbdamās līdz apakšbiksēm sava priekšnesuma laikā, uz muguras būtu uzrakstījusi vārdus: Nils Sakss.

Kaut gan nē. Jo Pussy Riot ir Krievijā, un līksmot par Krievijas tiesiskuma nepilnībām ir diezgan baudpilna nodarbe. It īpaši, ja tuvākajās vēlēšanās gatavojies startēt kopīgā „nacionālajā blokā”, kura vienīgais politiskais piedāvājums ir „neļaut uzvarēt krieviem”. Galīgi starp citu, tieši kā to gatavojas darīt Lolita Čigāne ar visu Vienotības grupu, kuri tagad Saeimā rosinās izteikt valstisku nosodījumu Krievijas Federācijai.

Šis nosodījums, ja tāds tiktu pieņemts, varētu pats par sevi tikt uzlūkots kā post-moderns mākslas fakts. Tā galvenā publiskā cīnītāja Lolita Čigāne, kura politikā ienākusi pēc neveiksmīgas lakatiņu un citu sīkpreču kontrabandas aktivitātēm. Aiz viņas visa „tiesiskuma koalīcija” ar Zaķa optimizācijām, vilcienu shēmām, aizliegtiem referendumiem un ministru tā arī līdz galam nenopirktajiem izglītības diplomiem. Un tas viss uz mūsu pašu spīdošā cilvēktiesību fona – kur pirmstiesas apcietinājums sen kļuvis par ierastu soda mehānismu un politiskie pretinieki vienā mierā tiek kratīti, televīzijā izrādīti rokudzelžos saslēgti, atsēdināt uz pāris sutkām čokā un tad klusiņām palaisti, lai staigā (sk. visas skaļākās KNAB lietas).
 
Publiski pārmetumi Krievijai no šīs tiesiskuma koalīcijas – tā pavisam noteikti būtu inovatīva uzdrīkstēšanās, kas paustu šīs valdības absurdumu.
Es tiešām nesaprotu, kādēļ mums būtu jāsatraucas par cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā – no cilvēka viedokļa ir gluži vienalga, vai vīriem melnās baklavās, kas viņu saslēdz rokudzelžos, iznīcina karjeru un uztaisa publisku farsa drāmu, uz muguras rakstīts FSB vai KNAB. Un vai indīgi nosodošus komentārus par viņa dzīvi un personu tiražē laikraksts Komsomolskaya Pravda vai žurnāls IR. Ja reiz kādu nopietni uztrauc cilvēktiesības un taisnīga tiesa, lūdzu – iestājieties par Dzintaru Jaundžeikaru. Viņš pilnīgi noteikti nebauda demokrātisku un godīgu attieksmi no tiesībsargājošiem orgāniem, turklāt atrodas stipri tuvāk nekā Maskava. Kaut saprotams, Jaundžeikars nav nekāda panku meitene un galīgi nav seksīgs. Madonna viņa vārdu uz muguras nerakstīs. Un stilīgāk pilnīgi noteikti ir iestāties par to pašu, ko Madonna un tagad jau vesela slavenību līnija.

Var gan paturēt prātā, ka masas bieži vien par saviem elkiem izvēlas ironiski neiederīgus personāžus. Kā, piemēram, Če Gevaru, kura seja kļuvusi par universālu ikonu, simbolizējot brīvības alkas un visu neformālo. Bet reti kurš no tiem liberāli noskaņotajiem jauniešiem ar beretaino vīru uz T-krekla un mājās piekārto karogu, zinās par Če Gevaras ideālo cilvēku, kurš ir absolūti paklausīgs valsts varai un bez ierunām smagi strādā iekārtas labā. Un par tirāniskajām metodēm, ar kurām šo ideālu Če mēģināja ieviest dzīvē.

Tieši tāpat arī Pussy Riot ne tuvu nav tas, ko no viņām grib izveidot masu viedoklis un popkultūra. Viņas nav nekādas brīvības cīnītājas un vēl jo mazāk apspiestas opozicionāres. Viņas ir trīs vienkāršas, ne pārāk labi izglītotas sievietes, kuras apgānīja svētvietu, taisot mūzikas klipu, ko vēlāk ielikt jūtjūbē un kļūt slavenām. Svētvietu apgānīšana Krievijā, kā ikvienā citā valstī, ir noziegums, par ko viņas šobrīd tiesā. Visticamāk, viņām draud cietumsods. Tāpat kā Latvijā par identiskiem noziegumiem - visi, kuri apgāna svētvietas, piemēram, kapus, riskē nonākt cietumā. Pat ja viņi to dara aiz kādiem politiskiem mērķiem. Lūk, viss stāsts.

Un kas šajā visā intriģē visvairāk – ļaudis, kuri aiz vislabākajiem nodomiem aizstāv šo trīs sieviešu tiesības, galīgi neiedomājas par to tiesībām, kuras šīs sievietes pārkāpa. Proti, par pareizticīgo kopienas tiesībām. Skaidrs, ka kristieši šobrīd nav diez ko populāri (gan jāatzīst, lielā daļā paši savas vainas pēc). Ja aizskārtas būtu musulmaņu vai jūdu reliģiskās jūtas, tad reakcija pilnīgi noteikti būtu citāda un izpratne lielāka.

Pareizticīgam cilvēkam, atšķirībā no protestantiem vai Romas katoļiem, baznīcas telpa pati par sevi ir sakrāls svētums – tajā ielauzties un ārdīties ir kaut kas līdzīgs cūkas galvai mošejā, nacistu sveicienam sinagogā vai izraktam un seksuāli piesmietam līķim kapsētā. Un atvainojiet, mēs esam gatavi likt cietumā tos, kuri apčurā mūsu Brīvības pieminekli. Tieši kādēļ šīm trim sievietēm būtu jāattaisno daudz smagāks pārkāpums? Tādēļ, ka viņas pa starpai kliedza kaut ko par Putinu?

Ikviens, pilnīgi ikviens – gan trīs panku meitenes, gan Dzintars Jaundžeikars – ir pelnījis taisnīgu tiesu un godīgu attieksmi. Un ikvienam ir tiesības uz privātās telpas neaizskaramību, īpaši tādas, kuru šis cilvēks uzskata par sakrālu. Vienam šī svētā, neaizskaramā telpa būs viņa privātā dzīve, citam kāds piemineklis vai radinieku kapsēta, kādam tā ir ģimenes guļamistaba un vēl citam – templis vai baznīca. Tajā ielauzties un gānīties ir diezgan traks noziegums. Un politika, manuprāt, šajā gadījumā ir drīzāk vainu pastiprinošs, ne dzēsošs apstāklis.

Bet kas attiecas uz latviešu politiķu vēlmi iebakstīt Krievijai acī – būtu vietā atcerēties tos vārdus, kurus mācīja tas prātīgais vīrs Palestīnā pirms divdesmit gadsimtiem – par kaimiņa ārstēšanu no skabargas un sakrālās telpas nepārvēršanu prastā politiskā tirgus placī.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

1
2
3
4
5
Lapa 1 no 5

Mainīt komentāru secību

Maris

johaidii

2012-09-23 02:54:17

Ziņot

Paarnnem skaudiiba ?......... Politiskaa pasuutijuma projekts ...

Louise

2012-09-13 11:24:31

Ziņot

Vēl ir variants, ka kopīgas vai ne kopīgas iaedjs vārdā katrs, kuram šķiet svarīgi, lai RSS sāktu izmantot arvien vairāk interneta lietotāju, atrod 1 vai 2 cilvēkus savu paziņu lokā, kam RSS ir tumša bilde un apgaismo viņus, parādot visu praktiski.:) No savas pieredzes varu teikt, ka šāds piegājiens darbojas tīri ok:)

Hlaing

2012-09-13 05:58:27

Ziņot

1. Čia ne paveikslėlių tapkllya, o failų tapkllya.2. Dar tokių dalykų man nebuvo nutikę. Winrar neturiu, tai nežinau, kaip su jo archyvais yra, bet tar.gz archyvus tikrai rodo ir kelia. Bandyk perkraut naršyklę/kompiuterį, gal jie grybą pjauna.

Kaspars Šmidhens

2012-09-07 03:38:09

Ziņot

Ļoti labs raksts, respekt !!!

alchy

2012-08-31 14:41:22

Ziņot

Lai jaunās palaistuves pasēž ar urlām , bet Hodorhovskis , bandīts un slepkava... un viņam jāsapūst cietumā...tāpat kā zagle Timošenko..

Janka

2012-08-31 00:45:10

Ziņot

precīzāk būtu teikt [cenzēts]Jaundžeikars, bet angliski arī ir ok. Būtībā autors pareizi uztvēris, tas [cenzēts]jaundžeikars būtu jāizsūta uz krieviju, iespējams viņiem vēl LPP koncepcija par to, ka valsti vislabak apzagt aizbildinoties ar dieva vārdu, vel ir relevanta. attiecība uz godīgu tiesu, LV jau tā ir godīga, tikai lēna. Ja tā būtu arī ātra, tad jaundžeikars juau sen [cenzēts]t [cenzēts] citiem [cenzēts]em, te mēs atkal atgriezamies pie veiksmīgi izvēlētā virsraksta - [cenzēts]Jaundžeikars!

Vārds

2012-08-26 21:48:42

Ziņot

šobrīd nulles saksa vieīgais devums ir pievemts internets

kā zinam

2012-08-26 17:40:13

Ziņot

jaunās lindermanietes jau ir Latvijā..................

Osvalds

2012-08-21 22:59:47

Ziņot

Palasot komentārus nākas secināt, ka daudziem diemžēl tā arī "neaiziet" līdz raksta galvenajai domaj.

Rika

2012-08-20 19:00:11

Ziņot

Cik slavenas vēl būs Pussy Riot, kad iznāks no cietuma? Arī man šķiet, ka tas ir popularitātes iegūšanas triks, viņas cer, ka pateicoties ārzemnieku atbalstam izspruks no soda un iegūs revolucionāru slavu...

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (12)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (6)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv