Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs

Monvīds, Egita, Emīls

25. augusts (2014) 10:25

Vai proti būt labs klausītājs?

Flickr.com

Par spīti tam, ka jau kopš  bērnības mums tiek mācīts, ka ir jāklausās (atcerieties, cik daudzi skolotāji mums ir teikuši , lai mēs “izmazgājam ausis”), patiesībā daudzi no mums patiešām neprot klausīties.

Pētījumi liecina, ka vidusmēra cilvēks klausās tikai ar 25% efektivitāti, tas nozīmē, ka “laižam pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā”. Kā skaidro Merilendas universitātes  asociētais profesors, saskarsmes eksperts Pols Sakko (Paul Sacco),  ir tikai dažas īpašības, kas atšķir labu klausītāju no pārējiem.

“Klausīties prot ikviens no mums,” stāsta Sakko. “Viss ir atkarīgs no spējas un vēlmes apzināties, kur tu atrodies un ar ko sarunājies. Daudzi no mums koncentrējas uz klausīšanās mehāniku – uz acu kontaktu, māšanu ar galvu, taču labam klausītājam tas viss notiek bez domāšanas.”
Kā reiz teicis grieķu filosofs Epiktēts: “Mums ir divas ausis un viena mute, tāpēc varam klausīties divas reizes vairāk nekā runājam.” Tad kā piekļūt savam dziļi apslēptajam  labajam klausītājam?

Lūk, daži ieradumi, kas piemīt labiem klausītājiem. To visu var iemācīties ikviens.

1. Viņi ir klātesoši
Sakko skaidro, ka laba klausītāja spilgtākā īpašība  ir ieinteresētība. Kad pilnībā apzinies pašreizējo situāciju, ir ļoti vienkārši uztvert dzirdēto un atbildēt ar neviltotām emocijām. Tas nozīmē – nolikt telefonu labi dziļi somā un atbrīvoties no visa, kas var novērst uzmanību no sarunas. “Tādā veidā runātājs saprot, ka sarunu partnerim tik tiešām interesē tas, ko tu saki,” stāsta Sakko.

2. Viņi ir empātiski
Daļa no klausīšanās ir empātija ar  to cilvēku, ar kuru sarunājies. Vienalga, vai vari pilnībā atrast gara radniecību vai ne, tava empātija nepaliks nepamanīta. “Uz brīdi iedomājies sevi sarunu biedra vietā. Iedomājies, kas notiek viņa prātā , kā tas ir - būt viņam,” skaidro Sakko. “Sapratne par sarunu biedra pieredzēto pirms viņš  sāk par to stāstīt,  var palīdzēt tev jums justies radniecīgākiem. Arī tad, ja tas nav iespējams, tas vienalga būs labi, jo otrs cilvēks redzēs, ka tu centies viņu saprast.”

3.Viņi apzinās savas nepilnības
Tas varētu šķist dīvaini, taču svarīga ir sevis pieņemšana, lai kļūtu par labu klausītāju. Citiem vārdiem sakot, mēs nevaram vienmēr uztvert visu teikto, un tas nekas. “Dažkārt nāk par labu izlaist nelielu daudzumu informācijas,” pieļauj Sakko.

4. Viņi ir atvērti
Labs klausītājs zina, ka saruna neatrisinās lielākas problēmas, tomēr  tā  ļaus izprast tos cilvēkus, ar kuriem sarunājaties ik dienas. “Klausīšanās nav maģija,” skaidro Sakko. “Ja sastrīdos ar savu meitu, man ir strīds, bet tas nostāda pozīcijā, kur vari šo problēmu sākt risināt. Tas tikai ļauj izprast otra cilvēka domas.”

5. Viņi ir emocionāli inteliģenti
Emocionālā inteliģence vai savu un apkārt esošo cilvēku emociju apzināšanās var uzlabot jebkuru saziņu, īpaši, ja runa ir par klausīšanos.
Kā skaidro  “Emotional Intelligence 2.0”  autors Treviss Bredberijs, lai uzlabotu klausīšanās spējas,  ir svarīgs augsts emocionālās inteliģences līmenis. Viss, kas nepieciešams, ir treniņš un koncentrēšanās. “Ja pieķeram sevi domājam par to, ko teikt, mēs neklausāmies sarunu biedrā,” viņš stāsta. “Taču, ja pārtrauc to, ko dari un tiešām ieklausies runātājā, tiek aktivizēti smadzeņu neironi un ķermenis sāk pielāgoties runātājam. Tas ļauj uztvert vairāk  informācijas.”

6. Viņi uzdod svarīgus jautājumus
Uzmanīga klausīšanās nav tikai savu ausu “atkorķēšana”, bet arī sakarīgu un būtisku jautājumu uzdošana. Radīt pārdomas raisošu atgriezenisko saiti ir viens no labākajiem veidiem, kā parādīt, ka tu ieklausies tajā, ko tev stāsta. “Labi klausītāji apstiprina citu cilvēku emocijas. Tas parāda, ka sacītais ir loģisks.”

7. Viņi neieņem aizsargpozīciju
Ne viss, ko dzirdēsi, būs patīkams. “Esmu lielisks klausītājs, ja man tiek teikts tas, ko vēlos dzirdēt,” stāsta Sakko. “Kļūst grūtāk, ja kāds sniedz informāciju, kas satrauc vai kaitē manam ego.” Labi klausītāji neizvairās no negatīvas informācijas. Tā vietā viņi ieklausās un mēģina saprast to, ko viņiem stāsta, pirms vispār atbildēt.  “Atšķirība starp sliktu un labu klausītāju bieži vien ir reakcijas laiks. Daudzas sarunas var beigties labi vai slikti, atkarībā no tā, cik ilgu laiku apdomā savu atbildi,” skaidro Sakko.

8. Viņi nebaidās justies neērti
Papildus ieteikumam neieņemt aizsargpozīciju, Sakko iesaka ļauties visām emocijām, kas virmo sarunas  laikā. Arī tad, ja tas ir diskomforts vai dusmas. “Jūties ērti neērtā situācijā,” viņš iesaka. “Sarežģītas sarunas laikā var būt grūti ieklausīties runātājā, taču vienmēr jāmēģina to darīt.”

9. Viņi ir lieliski līderi
Pētījumi pierādījuši, ka spēcīgiem līderiem piemīt izcilas klausīšanās spējas. Tas nav nekas pārsteidzošs. Kā uzskata “Virgin Group” prezidents Ričards Brensons, vislabākie līderi un uzņēmēji klausās vairāk nekā runā: “Lai būtu labs līderis, tev jābūt labam klausītājam. Lieliskas idejas var rasties no visneiedomājamākajām lietām, tāpēc vienmēr ieklausies. Dodies pasaulē, ieklausies cilvēkos un mācies no viņiem.”

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Maiks Taisons: "Es vairs neesmu cīnītājs"

Skolēns, kurš uzlaboja E-klasi, aicināts darbā starptautiskā industrijas gigantā (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv