Svētdiena, 2021. gada 20. jūnijs

Rasa, Rasma, Maira

Otrdiena, 22. janvāris (2013) 11:19

Pēc strīda divu gadu garumā noskaidrots Mārtiņa Freimaņa mantinieks  (3)

LETA, Mff.lv un Privātā Dzīve

Apritējuši jau teju divi gadi kopš talantīgā mūziķa un komponista Mārtiņa Freimaņa nāves, tomēr strīdi par mantojuma sadali beigušies tikai tagad. Noskaidrojies, ka viņa autortiesības mantojusi dzīves laikā vien pāris reižu satiktā vecmāmiņa.

Lai gan tuvinieku Freimanim nebija daudz, cīņa par viņa mantojumu bija ilga un nepatīkama. Dzīves laikā mūziķim visciešākā saikne bija ar tēva otro sievu Intu un pusmāsu Ilzi. Tieši viņas bija kopā ar Mārtiņu arī viņa pēdējās dienās. Dažkārt, tomēr diezgan reti, dziedātājs kontaktējās arī ar mātes māsu Indru Pāvilu un viņas ģimeni. Mārtiņa tēvs bija miris, bet mammas dzīve postošu atkarību dēļ pārtrūka ārstniecības iestādē, tādēļ pēc mūziķa nāves viņa tuvākā dzīvā asinsradiniece izrādījās mātes māte. Dzīves laikā Mārtiņam ar Liepājas pusē dzīvojošo kundzi sirsnīgas attiecības neizveidojās, tomēr reizēm viņš vecmāmiņu apciemoja gan. Pēc mūziķa nāves izrādījās, ka viņa ir galvenā pretendente uz mantojumu – naudu par mūziķa daiļrades izmantošanu un daļu no dzīvokļa Liepājā. Inta un Ilze Freimanes gan iebilda, ka dzīvoklis jādala ar vecmāmiņu, jo to, šķiroties no mūziķa tēva, par savu naudu iegādājās Inta. Vēlāk vecmāmiņa no šī mantojuma atteicās.

Kā Privātajai Dzīvei apliecināja Freimaņa tuvinieki – autortiesību nauda nonāks mātes ģimenē. Freimaņa tiešā radiniece no mātes puses ir vecmāmiņa. Autortiesību atlīdzību viņai izmaksās trīs reizes gadā, un tās lielums būs atkarīgs no tā, cik bieži un kādā mērogā Freimaņa mūzika tiks spēlēta konkrētajā periodā. Gadā šī summa varētu sasniegt vidēji 3000-4000 latu. Jāņem vērā, ka visus šos divus gadus nauda, ko par Freimaņa darbu izpildīšanu un atskaņošanu iekasējusi aģentūra AKKA/LAA, krājās un gaidīja mantinieku.


Kad mūziķa mantojuma lieta vēl bija procesā, viņa domubiedri izteica cerību, ka daļa naudas varētu nonākt Mārtiņa Freimaņa fondā, tomēr tas nav noticis un fonds iztiek tikai ar ziedojumiem. Šo organizāciju nodibināja pēc mūziķa nāves, lai labie darbi, ko bija iesācis Mārtiņš, turpinātos. Fonds ir izdevis Freimaņa pēdējo dzejoļu grāmatu, ziedo dzīvnieku patversmēm, kā arī atbalsta jaunos mūziķus. Nesen liels ziedojums – 20 000 latu – nodots biedrībai Dižvanagi, kuras paspārnē ir Latvijas ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām. Mārtiņa radi no mātes puses interesi par fonda darbību gan nav izrādījuši. Visvairāk naudas fondā ienes ziedojumi, kas tiek savākti Mārtiņa piemiņai veltītajos koncertos. Interesanti, ka par katra šāda pasākuma rīkošanu aptuveni pieci tūkstoši latu fondam jāsamaksā AKKA/LAA, un vēlāk daļa šīs naudas nonāk mantinieku rīcībā.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

fgn

2013-01-22 13:12:22

Ziņot

forši nahaļavu uzvārīties un nemaz nepadomāt par labdarību, kas nelaiķim tik ļoti gājusi pie sirds... laigan jāšaubās, ka vecā sieviete pati šīs lietas kontrolē, tur jau jaunie "radi"..

zane

2013-01-22 11:31:38

Ziņot

prieks par Freimaņa fondu! tā turpin;at!

Vārds

2013-01-22 11:31:08

Ziņot

tas ir pats trakākais, kad aiziet jauns cilvēks, kurš nav uzrakstījis testamentu. radi saiet ragos brīdī, kad vajadzētu sērot.

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv