Trešdiena, 2021. gada 12. maijs

Valija, Ina, Ināra, Inārs

Ceturtdiena, 24. janvāris (2013) 12:02

LNT meklē detektīva Puaro līdziniekus. Varbūt tas esi tu, Puaro.lv lasītāj? (8)

MTG un Revistadeletras.net

Leģendārās rakstnieces Agatas Kristi pirmā novele par detektīvu Erkilu Puaro tika publicēta tālajā 1920. gadā. Detektīva Puaro īpašības un asais prāts lieliski attēlots neskaitāmās detektīvromānu ekranizācijās, par ko īpaši var pateikties galvenās lomas atveidotājam Deividam Sušē. Aktierim pasaules slavu dāvāja tieši šī loma. Gaidot Agatas Kristi romānu ekranizējumus, LNT rīko Puaro līdzinieku konkursu, kuram īpaši aicināti pieteikties portāla Puaro.lv lasītāji.

Puaro līdzinieku konkursā tiek aicināts pieteikties ikviens interesents. Ja sevī vai kādā no paziņām saskatāt jebkādas līdzīgas iezīmes ar leģendāro Puaro, pievienojiet foto un aizpildiet anketu LNT mājas lapas sadaļā Konkursi. Līdzinieku pieteikumi tiks gaidīti nedēļas garumā no 24.janvāra. 7.februārī raidījums "Labvakar, Latvija!" paziņos uzvarētāju, kurš iegūs pārsteiguma balvu.


Leģendārā rakstniece Agata Kristi (Agatha Christie, 1890.–1976.) popularitāti ieguvusi ar sarakstītiem 80 detektīvromāniem un Vestendas teātra izrādēm. Pazīstamākie Kristi detektīvromānu varoņi ir Džeina Mārpla un Erkils Puaro, tieši darbi par šiem tēliem rakstniecei nodrošināja titulu Detektīvromānu karaliene. 1920.gadā tika sarakstīts viņas pirmais detektīvromāns "Slepkavība", "Mīklainais notikums Stailzā" (The Mysterious Affair at Styles) par detektīvu Puaro, kam vēlāk sekoja 30 detektīvromāni un 60 īsi stāsti. Kristi detektīvromānos jūtams smalkjūtīgs humors, kas piemīt arī viņas radītajam literārajam varonim Erkilam Puaro. Pirmo sezonu Kristi detektīvromānu ekranizējumi ar Puaro televīzijas ekrānos piedzīvoja 1989.gadā, seriālam kopumā ir 13 sezonas.

Kopš 1989.gada detektīva Puaro lomu televīzijas detektīvseriālā atveido aktieris Devids Sušē (David Suchet). Lai sagatavotos šai lomai, Sušē ir izlasījis katru rakstieces noveli un stāstu par Puaro. Aktieris dienu pēc dienas, nedēļu pēc nedēļas, ar grāmatu vienā rokā mēģināja šo lomu, ik pa brīdim uz lapiņas pierakstot Puaro spilgtākās īpašības. Sušē mērķis bija ne tikai zināt, kāds ir šis tēls, bet pakāpeniski kļūt par viņu, un aktieris to vēlējās īstenot vēl pirms sākās filmēšana. Lai vēl vairāk sagatavotos šai lomai, Sušē pilnveidoja arī savu akcentu. Viņam bija jāmācas apvienot beļģu un francūziešu akcentus. Tas nebija viegli, tāpēc aktieris aktīvi klausījās franču radio stacijas un atveidoja dzirdētās balsis. 

Par Puaro tēlu aktieris Sušē paudis: „Es mīlu šo tēlu. Viņa ogļu melnās ūsas, kas ir tikpat slavenas kā viņa izteiciens "Tās ir smadzenes, mazās pelēkās šūniņas, uz kurām mums jāpaļaujas. Kāds meklē patiesību ar tām, cits - bez." Puaro ir ļoti pievilcīgs, izvēlīgs un dara mani traku pozitīvā nozīmē, un pieļauju, ka arī skatītājus un pašu rakstnieci Agatu Kristi. Es domāju, ka tās dusmas, kas nāk no Puaro, ir pateicoties viņa egoismam, smalkumam un pompozitātei. Lieliski ir tas, ka viņš sievietei liek justies kā īstai dāmai. Kāda aktrise reiz izteikusi, ka viņa pilnībā saprot tās sievietes, kuras dievina Puaro – tā ir drošības sajūta, ko viņš pauž.”

Sušē, atveidojot Puaro, bija ļoti uzmanīgs - aktieris zina, ka detektīva fani ļoti labi pārzina visas Puaro dīvainības un manieres. Kinozvaigzne atklāj: „Sākumā uz filmēšanām ņēmu līdzi lapiņu, uz kuras bija pierakstītas 93 lietas, kas man jāatceras par Puaro. Tās bija pavisam ikdienišķas, tomēr nozīmīgas – cik cukura gabaliņi tiek pievienoti tējai, bet cik kafijai. Ja uz galda ir noliktas divas grāmatas, tad tām vienmēr ir jāstāv simetriski, bet brokastīs pasniegtajām olām jābūt vienāda izmēra. Un, ja tas netiktu izdarīts precīzi, skatītāji uzreiz pamanītu kļūdu, un par to noziņotu kādam laikrakstam.”

Pateicoties BBC dokumentālam televīzijas šovam "Kā Tu domā, kas tu esi?" (Who Do You Think You are?), kurā cilvēki ar speciālistu palīdzību veido savu ģeneoloģisko koku, aktieris Sušē noskaidrojis, ka viņa dzimtas koka saknes ir saistītas ar Baltkrievijas pilsētu Grodņu un Latvijas pilsētu Daugavpili. 1946.gadā Sušē piedzima Londonā, viņa vecvectēvs no mātes puses bija fotogrāfs Arnolds Jarše (Arnold Jarché), kurš piedzimis ebreju ģimenē Dinaburgā. Vecvecmāmiņa Amēlija Salomone (Amelie Salomon) dzimusi Grodņas pilsētā, kas agrāk atradās Krievijas impērijā, bet tagad Baltkrievijā. 19.gadsimta beigās viņi ieradās Londonā no Parīzes. Aktiera tēva senči nāk no Lietuvas, Krētingas. Uz Lielbritāniju viņi emigrēja 19.gadsimtā caur Dienvidāfriku.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2013-01-24 12:26:54

Ziņot

ja jau balva nav teikta, tad nav vērts :P

Vārds

2013-01-24 12:26:34

Ziņot

šitādi onkas man ciemā katrs otrais. tik ūsas jāsadabū :)))

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (4)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv