Svētdiena, 2021. gada 16. maijs

Edijs, Edvīns

Visi autora raksti

19. oktobris (2012) 11:50

Agneta Niedra

Ko darīt nedēļas nogalē, Puaro.lv iesaka Marika Ģederte +BRĪVDIENU CEĻVEDIS (1)

Puaro.lv un publicitātes foto

Grupas „Autobuss debesīs” 15 gadu jubilejas koncerts, izrādes „Pelnrušķīte” pirmizrāde Liepājas teātrī un kinorežisora Deivida Linča mūzas Kristas Bellas viesošanās Rīgā – šo un daudz ko citu mums šonedēļ piedāvā kultūras programma. Tāpat interesantās brīvdienu pavadīšanas idejās ar portālu Puaro.lv dalās uzņēmēja, labdarības pasākumu aktīviste Marika Ģederte.

Brīvās nedēļas nogales Marika iesaka izmantot kultūras pasākumu baudīšanai. „Manuprāt, šonedēļ būtu vērts doties uz kādu Dailes teātra izrādi vai arī novērtēt Liepājas teātra piedāvāto „Pelnrušķītes” pirmizrādi – tiem, kuriem pa ceļam ir vēju pilsēta.” Auto mīļiem uzņēmēja savukārt iesaka doties uz Rīgas Motormuzeju, kur apmeklētāju apskatei tiks izstādīts pasaulē vienīgais palikušais «KRASTIN» auto, ko 1903.gadā ASV būvēja latvietis Augusts Krastiņš.

„Tā kā šajā nedēļas nogalē laikapstākļi sola mūs lutināt, būtu grēks dienas pirmo pusi pavadīt iekštelpās,” uzskata Marika, rosinot Puaro.lv lasītājus pēdējos spožos saules starus baudīt, kopā ar draugiem atpūšoties pie dabas krūts. „Šis ir pēdējais brīdis, lai dotos uz Siguldu, kā arī sarīkotu jestru dārza ballīti saviem tuviniekiem un draugiem.”

Tieši šādu atpūtu ieplānojusi arī pati Marika – sestdienu viņa kopā ar draudzenēm aizvadīs, stiprinot mieru un garu pirtiņā, bet vakaru noslēdzot ar veselīgu peldi Gaujā.


BRĪVDIENU CEĻVEDIS


Grupas "Autobuss debesīs" koncerts


Viena no mūsdienu populārākajām latviešu grupām Autobuss debesīs, gatavojoties savai 15 gadu jubilejai, 20. oktobrī koncertzālē Palladium sniegs vērienīgu solo koncertu, piedāvājot klausītājiem savu labāko dziesmu izlasi. Biļetes uz koncertu nopērkamas Biļešu Serviss kasēs un www.bilesuserviss.lv jau no 13. augusta. Pirmo 100 biļešu cena Ls 12, vēlāk Ls 15.

Savas pastāvēšanas laikā grupa Autobuss debesīs izpildījusi gan daudzas Imanta Kalniņa dziesmas, gan pašu komponētus skaņdarbus. Pēc ilgiem laikiem tieši šajā koncertā grupa tos atskal atskaņos, turklāt gaidāmi arī vairāku dziesmu pirmatskaņojumi, kuru autori ir paši grupas dalībnieki.

Kā grupas koncertu neatņemamu sastāvdaļu, Autobuss debesīs izpildīs arī populārākās Imanta Kalniņa dziesmas no grupas repertuāra, kuru skanējumu bagātinās arī vairāki īpašie koncerta viesmākslinieki.

"Pēdējo gadu laikā aktīvi muzicējam ar īpašām koncertprogrammām, kā arī piedalāmies Imantdienās, bet pašiem sava solo koncerta nav bijis jau vairākus gadus. Tieši tāpēc prieks gatavoties šim notikumam ir divkārtīgs," uzsver grupas mūziķi.

Grupa Autobuss debesīs tika izveidota 1998. gadā, kad bijušie skolas biedri Marts Kristiāns Kalniņš un Emīls Zilberts nolēma īstenot sen lolotu sapni un nodibināja grupu, kuras repertuāra pamatā galvenokārt ir Imanta Kalniņa mūzika – gan populārākās dziesmas no dažādiem komponista daiļrades posmiem, gan īpaši sacerējumi tieši šim izpildītāju sastāvam.

Kopš grupas dibināšanas Autobuss debesīs ir izdevuši septiņus mūzikas albumus; mākslinieki ir koncertējuši teju visā Latvijā, muzicējuši vairākās Eiropas valstīs un ASV, piedalījušies daudzos liela mēroga pasākumos, kā arī iestudējuši vairākas apjomīgas koncertprogrammas. Grupā muzicē Marts Kristiāns Kalniņš, Kārlis Auzāns, Emīls Zilberts, Armands Treilihs un Andris Dzenis.


Jaunās mūzikas festivāls "Arēna"


Jau vienpadsmito gadu pēc kārtas Latvijas rudeni iekrāso arī Jaunās mūzikas festivāls Arēna, piedāvājot žanriski daudzveidīgas laikmetīgās mūzikas meistardarbu un pavisam jaunu skaņu mākslas darbu īpašu izlasi. Šogad septiņos koncertos tiks svinēta gan Džona Keidža simtgade, gan meklēti renesanses un laikmetīgās mūzikas saskarsmes punkti Latvijas Radio kora programmā Šekspīra sapnis ar vairākiem pirmatskaņojumiem.

Kā allaž, festivālā īpaša vieta atvēlēta arī elektroakustiskajai mūzikai, šoreiz meklējot jaunas izteiksmes formas programmā Balss no citurienes. Uz Rīgu brauc leģendārā amerikāņu apvienība Bang on a Can All-Stars ar enerģiski uzlādētu (post-)minimālisma stilistikā sakņotu programmu, no Dānijas ierodas ģitārists Mikkels Andersens ar solo programmu, kurā līdztekus skandināvu partitūrām pirmatskaņojumu piedzīvos pat divi jaundarbi ģitārai.

Sinfonietta Rīga atskatās uz 20. gadsimta melnajām pērlēm, gaismā ceļot amerikāņu ģēnija Konlona Nenkerova, pēckara avangarda lielmeistara Jaņņa Ksenaka un mūsdienu austriešu komponista Georga Frīdriha Hāsa partitūras.

Pirmoreiz festivālā Arēna muzicē Liepājas Simfoniskais orķestris, vienā programmā apvienojot Pētera Vaska Otro simfoniju un nupat tapušo Ērika Ešenvalda Klarnetes koncertu ar Džona Keidža mūziku. Tieši Keidžam pieder arī par šī gada festivāla saukli izvēlētā frāze “Sounds we hear are music” - viens no provokatīvākajiem viņa teicieniem, kas satricināja līdzšinējos priekšstatus par mūziku un tās uztveri, pozicionējot pavisam jaunu pārliecību: jebkura skaņa ir mūzika, ja vien tajā attiecīgi klausās. Droši vien Keidžs ar plašu smaidu arī piemetinātu: “Es nesaprotu, kādēļ cilvēki baidās no jaunām idejām,
vecās ir tās, kas mani biedē vairāk.” Tāpēc nebaidieties - dodieties uz Arēnu un ieklausieties!

Biļetes uz festivāla koncertiem varēs iegādāties Biļešu paradīzes kasēs vai internetā www.bilesuparadize.lv

Rīgā uzstājas Deivida Linča mūza
 

21. oktobrī plkst. 20.00 koncertzālē "Palladium" notiks vienīgais amerikāņu dziedātājas Kristas Bellas (Chrysta Bell) koncerts. Ugunīgā tumšmate, kura izskatās tā, it kā būtu nokāpusi no vīriešu žurnāla lappusēm, jau 14 gadus ir kulta kinorežisora Deivida Linča mūza un draudzene.

Dižajam kinomistifikatoram (seriāla "Tvinpīka", filmu "Ceļš uz nekurieni", "Malholanda ceļš", "Iekšzemes impērija" režisoram), kas pagājušajā gadā laidis klajā savu debijas solo albumu "Crazy Clown Time", nekad nav bijusi vienaldzīga mūzika. Paralēli sava albuma ierakstīšanai pērn viņš sacerēja 11 dziesmas Kristai Bellai, producēja un noformēja viņas solo albumu "This Train".

Šajās kompozīcijās ir skaidri jūtama Linča ietekme - tajās skan kā no viņsaules dzirdami ģitāras akordi, bez kuriem nav iedomājamas viņa filmas. Mūzikas kritiķi pārspēj cits citu, izvēloties epitetus, lai aprakstītu iespaidus no Kristas Bellas debijas albuma: "mistisks", "noslēpumains", "satraucošs", "atmosfērisks".

“Tas balansē uz robežas starp "PORTISHEAD" izdomāto triphopu, Andželo Badalamenti hipnotizējošo un miglaino mūziku no "Tvinpīkas" un Selīnas Dionas vērienīgajām balādēm," rezumē tīmekļa vietne machinemusic.net.

Mūzika ir kā sarežģīts kokteilis, kurā sajaukts gan džezs, gan blūzs, gan nuārs. Taču tās galvenā vērtība ir samtainā dziedātājas balss, kas, tāpat kā Linča filmas, aizrauj līdz sirds dziļumiem. Režisors nekautrējas, izsakot komplimentus: "Krista Bella izskatās kā sapnis un dzied kā sapnis. Un nu sapnis piepildās."

“Viņa ir ne tikai šausmīgas performances meistare – viņai piemīt lieliska intuīcija un spēja uztvert garastāvokli un piemeklēt neticamu melodiju," apgalvo Linčs. Bellas skatuves tēlā ir kaut kas gan no slavenās 50. gadu dziedātājas Džūlijas Londonas, gan no režisora bijušās sievas un mūzas Izabelas Roselīni.

"Viņa ir dzimusi, lai dziedātu un uzstātos uz skatuves", tāda ir Linča pārliecība. Kristai Bellai mūziķes karjera patiešām bija jau iepriekš noteikta: viņas māte ir dziedātāja, bet audžutēvs – skaņu ierakstu kompānijas īpašnieks. Meitene cītīgi nodarbojās ar vokālu un 13 gadu vecumā jau uzstājās muzikālajā teātrī.

Dziedātāja ir sākusi savu karjeru mūzikā kā grupas "8 1/2 Souvenirs" vokāliste sava dzimtā Teksasas štata galvaspilsētā Ostinā. Grupas koncertā 1998. gadā Linčs ievēroja 20 gadus veco meiteni. 2004. gadā ugunīgā skaistule jau pārcēlās uz Losandželosu, kur kopā ar viņu komponēja un ierakstīja mūziku.

Viens no pazīstamākajiem viņu kopīgās jaunrades augļiem ir "Poļu poēma" – saundtreks Linča pēdējai un, viņaprāt, visdziļākajai filmai "Iekšzemes impērija" (2006. g.). Kristas Bellas koncerta biļešu cena klubā "Palladium" ir Ls 12. Biļetes: bilesuserviss.lv


Izrāde „Burvju skaitļi”


VEF Kultūras pils bērnu vokālais ansamblis „MOMO”, sadarbojoties ar dzejnieci Leontīni Apšenieci un liepājnieku radošo grupu - komponistu Jāni Strazdu, ģitāristu Māri Kupču un solistu Andri Ērgli, no 12 skanīgām dziesmām, kuras apkopotas ciklā ar nosaukumu „Skaitļu pasaule”, izveidojis aizraujošu skatuves priekšnesumu – muzikālu izrādi bērniem „Burvju skaitļi”.

Izrāde „Burvju skaitļi” ievedīs skatītāju interesantā, brīnumu piepildītā ciparu un skaitļu pasaulē. Tā vairs nebūs sausā matemātika, kā to nereti mēdz dēvēt, tā iepazīstinās skatītāju ar Skaitļu Burvi un viņa ģimeni – lieliem un maziem Cipariņiem, ar Nulli un matemātikas zīmēm: „+” un „-”. Izrāde patiks visiem, ko savulaik saistījusi Harija Potera brīnumu piepildītā mācību un visa jaunā izzināšanas māksla, jo arī Skaitļu Burvim un Cipariņiem, kas darbojas izrādē, sarežģītas situācijas atrisināt palīdzēs Burvju nūjiņa – pat atrast Skaitļu rindā pazudušos skaitļus!

Skaitļu Burvja lomā iejutīsies pazīstamais dziedātājs Andris Ērglis, Cipariņu, Skaitļu un matemātikas zīmju lomās - vokālā ansambļa „Momo” dalībnieki. Izrāde visvairāk ieinteresēs bērnus no 4 līdz 10 gadu vecumam.

Izrādē piedalās:
Dziedātājs Andris Ērglis
Bērnu vokālais ansamblis „Momo”, vadītāja Dagnija Kravale

Ieejas maksa: Ls 2.00
Biļetes uz izrādēm var iegādāties VEF Kultūras pilī;
Biļešu paradīzes kasēs un internetā - www.bilesuparadize.lv (uz izrādēm 20. un 21.10.2012.)
Kolektīvie pieteikumi pa  tālr. 67181629
Papildu informācija – tālr. 29405711; 67181627; 67181631;

Izrāžu laiki:
19. oktobrī plkst. 11.00 un 14.00 un
20. un 21. oktobrī  plkst. 12.00

Liepājas teātrī pirmizrāde - Šarls Perro "Pelnrušķīte"
 

Mazajiem skatītājiem vēl tikai pavisam nedaudz jāpaciešas – jau piektdien, 19.oktobrī, uz Liepājas teātra skatuves sāks notikt brīnumi – pirmizrādi piedzīvos muzikāla, krāšņa un sirsnīga izrāde bērniem „Pelnrušķīte”.

Pelnrušķīte ir labsirdīga, sešpadsmit gadus jauna meitene, kurai vairāk par visu garšo saldējums un kura vairāk par visu grib nokļūt ballē, jo viņai tik ļoti patīk dejot. Taču ceļā Pelnrušķītei stājas pamāte un abas izlutinātās pusmāsas Anna un Marianna, liekot viņai darīt darbu pēc darba, izdomājot visdažādākos iemeslus, lai tikai Pelnrušķīte netiktu uz pili un nesatiktu princi. Taču tad parādās labā Feja.. Un brīnumi var sākties!

„Pelnrušķīte” ir klasiska izrāde bērniem – muzikāla un koša, ar balles dejām un garām, skaistām kleitām. Tā vienkārši ir izrāde, kuru savādāk nedrīkstēja iestudēt, jo ir lietas, kuras ir vērtība pašas par sevi,” akcentē režisors Leons Leščinskis. Viņš arī piemin, „ka pasakas ir jālasa visu mūžu. Tajās ir iekodētas pašas svarīgākās lietas dzīvē – ka labs ir labs, ļauns ir ļauns un ka labais notiek, ja tam ticam”.

Pelnrušķītes lomā – Laura Jeruma; pārējās lomās – Edgars Ozoliņš, Sigita Jevgļevska, Kaspars Gods, Anete Berķe, Ilze Jura, Marģers Eglinskis, Anda Albuže, Gatis Maliks, Pēteris Lapiņš, Aivars Kalnarājs un Ģirts Lukevics.

Kopā ar režisoru izrādes veidošanā piedalījās arī scenogrāfs Ivars Noviks, kostīmu māksliniece Zigrīda Atāle, komponists Oleksijs Demčenko, horeogrāfe Santa Grīnfelde, dziesmu tekstu autors Ēriks Vilsons un gaismu mākslinieks Mārtiņš Jansons.

Kā uzsver režisors, „izrāde, protams, ir bērniem, bet arī viņu vecākiem būs interesanti, tāpēc gaidām ikvienu.”

Nedēļas nogale Dailes teātrī


Nedēļas nogalē Dailes teātra skatītājiem būs iespēja izbaudīt noskaņu klāstu visās varavīksnes krāsās. Piektdien Lielajā zālē pasaules skaistākajā un skumjākajā mīlas stāstā „Romeo un Džuljeta”, ko uz skatuves licis režisors Dž.Dž.Džilindžers, galvenajās lomās satiksies Ilze Ķuzule-Skrastiņa un Artūrs Dīcis. Uz šo izrādi skolēni un studenti biļetes var iegādāties ar 50% atlaidi. Sestdien uz Lielās skatuves baudāma Artūra Skrastiņa un plaša aktieru ansambļa virtuozā spēle Nikolaja Erdmana traģikomēdijā „Finita la comedia!”, bet 21. oktobrī plkst. 15.00 - stāsts par divām dižām vēstures peronībām Mocartu un Saljēri Pītera Šefera drāmas „Amadejs” iestudējumā.

Mazajā zālē piektdien aicināti skolas vecuma bērni, viņu vecāki un skolotāji, lai iepazītu Kārļa Skalbes „Pasaku par vērdiņu” šodienīgā skatījumā un Paula Timrota iestudējumā diskutētu par naudu.

Kamerzālē 19. oktobrī uz izrādi „Pirmā grēka līcis” aicina Dailes teātra vecākās paaudzes aktieri, sesttdien plkst. 15.00 – režisora Regnāra Vaivara versija par trauksmaino Aiju un viņas mūža vīriešiem izrādē „Aija pēc Jaunsudrabiņa”, bet svētdienas pēcpusdienā skatāma Rēzijas Kalniņas monoizrāde „Es – Frīda Kalo”. Biļetes uz Dailes teātra izrādēm var iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.


Apskatei tiek izstādīts pasaulē vienīgais palikušais "Krastin" auto


19.oktobrī, pulksten 16:00 Rīgas Motormuzejā apmeklētāju apskatei tiks izstādīts pasaulē vienīgais palikušais «KRASTIN» auto, ko 1903.gadā ASV būvēja latvietis Augusts Krastiņš.

Ar spēkratu varēs iepazīties mēnesi, pēc tam tiks sākta automašīnas restaurācija. Plānots, ka auto atjaunošanas darbi ilgs apmēram divus gadus un tie tiks veikti tepat.

A.Krastiņš ir dzimis 1859.gadā Liepājā, kalēja ģimenē, kurā bija pieci bērni. Jaunībā viņš apguva atslēdznieka un mašīnista arodu Vidzemes barona Maksa fon Volfa (Max von Wolf) Inčukalna (Hinzenberg) muižā. Sākotnēji jaunietim bija doma par zināšanu papildināšanu Vācijā. Barons A.Krastiņa centienus atbalstīja un ceļamaizei deva slavinošu rekomendācijas vēstuli. 1892.gadā Krastiņš aizbrauca uz Vāciju, tomēr viņu vairāk vilināja lielo iespēju zeme Amerika.

Pirmo «KRASTIN» markas automobili publika ieraudzīja 1902.gadā. Reklāmas pieteikumā bija teikts, ka šis auto esot visai atšķirīgs no tā laika tipiskajām amerikāņu mašīnām un ietver vairākus A.Krastiņa 1901.gada patentu jaunumus: «pašattīrošās» aizdedzes sveces, pārnesumu pārslēgu, kurš darbojās ar stūres palīdzību, uzlabotas konstrukcijas karburatoru u.c. jauninājumi. Sākotnēji A.Krastiņš avīžniekiem paziņoja, ka viņa fabrika dienā spēs ražot četrus automobiļus. Vēlāk gan prognozes tika būtiski koriģētas.


Nacionālo bruņoto spēku orķestra sezonas atklāšanas koncerts
 

Nacionālo bruņoto spēku orķestra ikdiena ir muzicēt dažādās valstiski svarīgās ceremonijās un atskaņot galvenokārt maršus. Taču ik pa laikam orķestris pierāda, ka tam pa spēkam arī cita veida un rakstura repertuārs. Šobrīd tas gatavo jaunu klasiskās un mūsdienu mūzikas programmu, ko atskaņos savas sezonas atklāšanas koncertā piektdien, 19. oktobrī, Lielajā Ģildē.

Brīdī, kad ierodos, orķestris mēģina Čaikovska uvertīru "1812". Kaujinieciska intonācija skaņdarbā mijas ar pārdomām par garīgo dimensiju cilvēka dzīvē, un diriģents Guntis Kumačevs orķestrantus ik pa laikam mudina ļauties fantāzijai un radošumam, lai trāpīgāk atklātos skaņdarba raksturs.

NBS orķestrim koncerti Lielajā Ģildē ar pamatīgu klasiskās mūzikas programmu ir īpašs notikums, jo viņu ikdiena saistās ar muzicēšanu dažādās valstiski svarīgās ceremonijās, kad jāspēlē galvenokārt marši un cita militāra rakstura mūzika. Taču arī šīs nedēļas koncertā orķestris neaizmirsīs par savu identitāti, stāsta diriģents Guntis Kumačevs.

Par savu piederību NBS orķestris koncertā atgādinās ne tikai skaniski, bet arī vizuāli, ar saviem prezentācijas tērpiem, stāsta orķestra priekšnieks Dainis Vuškāns. Visi orķestra dalībnieki ir reizē mūziķi un karavīri. Orķestrī spēlē galvenokārt stiprā dzimuma pārstāvji, taču ir arī vairākas dāmas. Viena no viņām Dzintra Knābe, kurai ir virsseržantes pakāpe un kura ir otrā profesionālā sieviete-sitaminstrumentāliste Latvijā. Flautistes seržante Maija Silava un dižkareive Laura Ezera atzīstas, ka ne vienmēr viegli sabalansēt mūziķa un reizē karavīra profesiju, taču viņu dzīvē tās jau kaut kādā ziņā kļuvušas arī neatdalāmas.

NBS orķestrim šī ir jau 21. sezona. Pirmais koncerts notika 1991. gadā, toreiz to atzinīgi novērtēja maestro Raimonds Pauls un novēlēja darbību turpināt, tādēļ orķestris Paulu mīļi dēvē par savu krusttēvu. Jaunās NBS orķestra koncertsezonas atklāšanas koncerts notiks piektdien Lielajā Ģildē. Ieeja tajā ir brīva.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2012-10-19 12:00:52

Ziņot

uuuuuuun piektdiena var sākties :))))

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (4)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv