Pirmdiena, 2021. gada 14. jūnijs

Saiva, Santis, Sentis, Tija, Saivis

Visi autora raksti

30. novembris (2012) 08:00

Agneta Niedra

Ko darīt nedēļas nogalē, Puaro.lv iesaka Jānis Jenzis +BRĪVDIENU CEĻVEDIS (2)

LETA un publicitātes foto

Līdz ar pirmo Adventi esam sagaidījuši arī pamatīgu sniega devu, kas noteikti mums katram liks vēlreiz pārskatīt savus nedēļas nogales plānus, tajos iekļaujot arī ziemas prieku aktivitātes. Kamēr naktis turpina stiepties garumā, tumsu draiski aizgaiņās miljoniem spuldzīšu un svecīšu, kas mirdzēs krāšņajos svētku rotājumos visās Latvijas malās. Šonedēļ tiks iedegta arī galvaspilsētas galvenā egle, kā arī daudzviet darbu uzsāks Ziemassvētku tirdziņi. Savukārt brīvdienu aktivitāšu ieteikumos ar portālu Puaro.lv dalās uzņēmējs, restorānu un viesnīcu nozares speciālists Jānis Jenzis.

„Sestdien restorānā „Kitchen” organizējam deju vakaru ar atraktīvu programmu draugu lokā, savukārt svētdien plānoju doties uz Vorena Moka koncertu operā. Savas karjeras sākumā šis mākslinieks nodziedāja ļoti daudzas skaistas lomas, tāpēc šo koncertu ļoti gaidu,” savus plānus nedēļas nogalei atklāj vairāku Rīgas restorānu līdzīpašnieks un uzņēmējs Jānis Jenzis.

„Restorānu un viesnīcu bizness paredz darbu divdesmit četras stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā, bet laiku atpūtai atrast var,” stāsta Jenzis, neslēpjot, ka tieši svētku periods šajā nozarē ir vissaspringtākais laiks. „Visus svētkus parasti svinu kopā ar viesiem. Jauno gadu kā paša svētkus pēdējo divdesmit gadu laikā esmu nosvinējis tikai kādas divas reizes.” Ar Adventes vainaga iegādi uzņēmējs vēl nesteidzas: „Es pret to izturos ļoti piesardzīgi, jo, manuprāt, tikko kā nocērtam kādu eglīti, esam iznīdējuši veselu koku, kas ir ļoti skumji. Vainaga vietā iztikšu vien ar kādu zariņu.”

Vakariem kļūstot arvien garākiem, Jenzis laiku labprāt izmanto, lai noskatītos kādu filmu vai izlasītu kādu daiļliteratūras darbu. „Video nomā esmu noskatījies jau visus [Pedro] Almodovara, kinoprojektus – daļu jau iepriekš biju redzējis, daļa man bija jaunums. Noteikti iesaku noskatīties Miloša Formana  „Ugunsdzēsēju balli”, kas ir ļoti jauka komēdija tieši šim drēgnajam laikam.”

Tāpat uzņēmējs iesaka izlasīt Laimas Muktupāvelas jaunāko grāmatu par dzīvi Turcijā. „Pats vēl neesmu paguvis to izlasīt, bet varu galvot, ka grāmata būs ļoti interesanta, jo tādi ir bijuši arī viņas iepriekšējie darbi – gan par Benjamiņu, gan par viesstrādniekiem Īrijā. Jūtu, ka jaunā grāmata nojauks daudzas barjeras mūsu priekšstatos par musulmaņu dzīvi.”BRĪVDIENU CEĻVEDIS


Iededz Rīgas galveno egli un atklāj Ziemassvētku tirdziņu Doma laukumā


Pirmajā Adventes svētdienā, 2. decembrī, 18:00 ar svinīgu Rīgas galvenās egles iedegšanas pasākumu atklās ikgadējo Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņu Doma laukumā. Tradicionālajā pasākumā piedalīsies Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs un viņa vietnieks Andris Ameriks, uzstāsies Igo Fomins ar bērnu ansambli «Knīpas un Knauķi».

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš strādās no 2. decembra līdz 13. janvārim. Tirdziņš būs atvērts katru dienu no 10:00 līdz 20:00, bet piektdienās un sestdienās līdz pat 22:00. Kā ierasts, īpašu svētku noskaņu piektdienu vakaros un brīvdienās radīs daudzveidīga kultūras programma.

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš jau vairāk nekā 10 gadus ir viens no centrālajiem decembra mēneša notikumiem pilsētā, ko plaši apmeklē tās iedzīvotāji un viesi. «Mēs esam patiesi gandarīti, ka Ziemassvētku tirdziņu apmeklēšana Rīgā kļūst par katra pilsētnieka īpašu svētku laika tradīciju. Protams, tas uzliek papildus atbildību, jo ir jāmāk gan noturēt uzstādītā kvalitātes latiņa, gan katru gadu jāpiedāvā arī kaut kas jauns. Šis gads nebūs izņēmums,» saka Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa dibinātājs Andris Kreislers.

Ziemassvētku noskaņu papildus ierastajiem Latvijas labāko amatnieku darinājumiem un kulināru gatavotajiem gardumiem, radīs īpašais «Ugunsnamiņš», kā arī Ziemassvētku Vecīša namiņš ar kamīnu. Bērnus gaidīs izjādes ar poniju un lauku dzīvnieki – trusīši un jēriņi. Katru dienu darbosies karuselis, bet savā Ziemassvētku namiņā ar kamīnu mazus un lielus sagaidīs Ziemassvētku vecītis.

No katra ietirgotā lata Ziemassvētku tirdziņa dalībnieki – tirgotāji un amatnieki – ziedos piecus santīmus «Latvijas Bērnu fondam». Lūdzam īpaši pievērst uzmanību! Iegādājoties īpašas apsveikuma kartiņas «Latvijas Pasta» namiņā varēs atbalstīt Bērnu slimnīcas Onkoloģijas centru. Savukārt «Kaķu namiņā» jaunus saimniekus gaidīs dzīvnieku pansijas «Ulubele» iemītnieki.


Christmas PopUp Store sāk savu otro sezonu
 

Pirms pāris dienām durvis ir vēris īpašs brīnumu veikals – Chrsitmas PopUp Store, kurš šoreiz laikā no novembra beigām līdz janvāra vidum mājvietu radīs pašā Vecrīgas sirdī – Kaļķu ielā 3. Veikala  pop – up koncepts  ir īpaši populārs ārvalstīs, taču šogad jau otro sezonu pēc kārtas  tiek īstenots arī Rīgā . Šoreiz 3 (!) dienu  laikā Kaļķu ielas 3. nams tika pārvērsts no teju neapdzīvotas pirmsrenovācijas ēkas spožā Ziemassvētku brīnumā un tagad ir atvērts, lai priecētu rīdzinieku un tūristu sirdis.

Fonā skan klasiskā mūzika,  pārdevēji tērpti smokingos, hūtēs, dāmas -  krāšņās kleitās un neordinārās galvassegās. Šis nav veikals, bet gan piedzīvojums katra klienta sirdij.

Mākslinieciski iekārtotajās telpās ir uzburta svētku vide, kur vienuviet atrodamas rūpīgi atlasītas, arī veikala pasūtījumam speciāli darinātas oriģinālas dāvanas, starp kurām katrs var atrast savai gaumei un maciņam atbilstošāko. Piemēram, Annas Liepas dabīgo kosmētiku, Londonā dzīvojošās latviešu dizaineres Ginta Sičevas jaunākās kolekcijas rotas, dāmu iemīļoto zīmolu SockBox, ar rokām darinātas, Pasaulē atzītās sveces no Munio Candela, žurnāla Deko galvenās redaktores Agneses Kleinas radītis plānotājus, Cherry Picking gaismas
virtenes, May28th pulksteņus, izmeklētus kārumus,, Viktora Noslēpums apakšveļu vīriešiem, igauņu zīmola Shishi smalkos svētku rotājumus , Positivus, Uniq, Utha galvassegas un daudz ko citu.

Pircēji jau paspējuši atzinīgi novērtēt ne vien dažādo un plašo dāvanu klāstu, bet arī īpašo veikala atmosfēru, kas veicina apmeklētājus atgriezties vēl un vēl.

Arī šogad neiztikt bez nakts iepirkšanās pasākumiem līdz 5:00 rītā. Atšķirībā no citiem veikaliem- Christmas PopUp Store strādās visās svētku dienās, tostarp arī 24., 25., decembrī un 1. janvārī,  jo Tu esi gaidīts viesis  pie mums katru dienu!Koncerts „Vorens Moks un draugi”
 

Vorens Moks un draugi – šāds zīmīgs nosaukums dots koncertam, kas 2. decembra vakarā izskanēs Latvijas Nacionālajā operā, vēsta LNO Preses birojs. Uzmanības centrā - latviešu publikas mīlulis, pasaulslavenais ķīniešu tenors Vorens Moks (Warren Mok), ar kuru kopā uz skatuves kāps Sonora Vaice, Kristīne Zadovska un Samsons Izjumovs. Iepazīsim arī Vorena Moka tautieti Binbinu Vanu (Bing Bing Wang), bet pie diriģenta pults būs smalkjūtīgais un niansētais diriģents Tadeušs Voicehovskis no Polijas.

Ķīnas un Latvijas operdziedoņu "randiņā" skanēs romantisma piestrāvota mūzika - fragmenti no Džuzepes Verdi, Džakomo Pučīni, Gaetāno Doniceti un Žorža Bizē operām.

Jau daudzu gadu garumā Latvija Vorenam Mokam kļuvusi gandrīz kā otrās mājas, bet mūsu vadošie solisti – par lieliskiem domubiedriem, ar kuriem viņu saista gan muzikāla saskaņa, gan cilvēciska saprašanās no pusvārda. Visi kopā viņi uzstājušies gan koncertos, gan vairākos operiestudējumos.

Piemēram, muzikālu jūtu ķīmija ar Sonoru Vaici savulaik uzplaukusi G. Doniceti operā Lucia di Lammermoor un Dž. Pučīni operā Bohēma, turklāt abi ierakstījuši arī kopīgu romantiskās mūzikas albumu Romantiskie dueti.

Savukārt ar Kristīni Zadovsku Moks ticies operu Karmena un Aīda iestudējumos. Savējais, protams, ir arī Samsons Izjumovs, ar kuru kopā dziedāts gan koncertos, gan, piemēram, Dž. Verdi operā Masku balle.

2. decembra koncertā uz skatuves kāps arī Moka tautiete – jaunā un talantīgā ķīniešu dziedātāja Binbina Vana. Izteiksmīgā, maigi liriskā soprāna īpašniece ieguvusi bakalaura grādu Šanhajas konservatorijā un maģistra grādu - Verdi konservatorijā Milānā. Līdz šim uzstājusies daudzās Šanhajas koncertzālēs. Dziedājusi Despinas lomu Mocarta operā Cosi fan tutte, Suzannu Figaro kāzās un Marselīnu Bēthovena Fidelio. 2010. / 2011. gada sezonā Verdi koncertzālē Milānā atveidojusi Mizeti Bohēmā, Džuljetu Romeo un Džuljetā, Adīnu Mīlas dzērienā. Viņas turpmākajos plānos - Serpinas loma Pergolēzi operā Kalpone-kundze Makao festivāla iestudējumā, kā arī koncerti Ķīnā un Itālijā.

Pats Vorens Moks šobrīd ir gan Honkongas operas, gan Ķīnas pilsētā Makao rīkotā starptautiskā mūzikas festivāla mākslinieciskais vadītājs. Bieži viesojas pasaulslavenos opernamos: Berlīnes Vācu operā, Parīzes, Nicas, Lionas un Sidnejas operās, Buenosairesas Teatro Colon, Nīderlandes, Leipcigas un Karaliskajā Dānijas operā, Boloņas Teatro di Comunale Ņujorkas Carnegi Hall, Londonas Karaliskajā Alberta zālē, Berlīnes filharmonijā un citur.

Viņa repertuārā - vairāk nekā 50 lomu, tostarp Kalafs „Turandotā”, Kavaradosi „Toskā”, Radamess „Aīdā”, titulloma „Donā Karlosā”, dons Hosē „Karmenā”, Manriko „Trubadūrā”, Turidu „Zemnieka godā”, Kanio „Pajaci”, Romeo, Fausts, Verters un citas.

Biļetes uz koncertu „Vorens Moks un draugi” iespējams iegādāties LNO kasēs Aspazijas bulvārī 3, Rīgā, un "Biļešu paradīzes" kasēs visā Latvijā, kā arī internetā - www.bilesuparadize.lv vai www.opera.lv. Biļešu cena – Ls 5 – Ls 37.


Pianistes Vanesas Vāgneres koncerts


Francijas institūts Latvijā sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju aicina uz franču pianistes Vanesas Vāgneres (Vanessa Wagner) koncertiem. Pianiste sniegs koncertu 30.novembrī plkst. 19:00 Siguldas koncertzālē Baltais flīģelis.

Vanesu Vāgneri, kas beigusi Parīzes Nacionālo augstāko konservatoriju ar Pirmo godalgu, var uzskatīt par zinātkāru pianisti. Viņa mīl ceļot visdažādākajos repertuāros, sākot no klavierspēles klasikas līdz pat mūsdienu kompozīcijām. Pateicoties izjustai spēlei, mākslinieciski eklektiskai un pārdomātai skaņdarbu izvēlei, pianistes sniegums ir zināmā mērā unikāls.

Vanesa Vāgnere pasniegs arī meistarklasi J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 30. novembrī.


"Ziemasssvētki Brīnumskapī" atklāj koncertturneju


Nu jau tradicionāli trešo gadu Latvijas bērni un vecāki Ziemassvētkus svin Brīnumskapī. Brīnumskapis šogad tiek īpaši uzposts svētkiem. Tas kļūst arvien bagātāks! Gan ar dekorācijām – jaunām drēbēm, atvilktnēm un Ziemassvētku eglīti, gan gaismām un tumsām, gan jauniem viesiem. Kaķītis Laķītis ir uzaicinājis savas labākās skolnieces – pelītes svinēt Ziemassvētkus kopā Brīnumskapī. Un arī pašam Brīnumskapim ir ko stāstīt, šoreiz kāds Ziemassvētku notikums, kurš noticis, iespējams, ar jūsu klases audzinātāju vai autobusa šoferi, vai slaveno futbolistu Bekhemu. Par ko būs stāsts šajos Ziemassvētkos? Par to, ka ikviens uz šīs pasaules ir bijis bērns, kurš skaitījis pantiņus pie Ziemassvētku eglītes un kura prieks par dāvanām ir redzams joprojām viņa acīs.

Arī skatītāju zāles noformējums ir paredzēts smaržīgs un garšīgs ar piparkūkām, pīrāgiem un ziemassvētku makaroniem. Nu un ja šos gardumus gatavo uz vietas un pasniedz Brīnumskapja varoņi? Kā tos neēdīsi? Ziemassvētki Brīnumskapī ir skaista tradīcija, kura jāsvin mums kopā!

1.decembrī pl.14:00 Jēkabpilī, Krustpils K/N
2.decembrī pl. 14:00 Valmieras K/C
8.decembrī pl. 13:00 Saldus K/C
9.decembrī pl. 14:00 Jelgavas K/N
13.decembrī pl.14.00 Alūksnes Tautas nams
15.decembrī pl.14:00 Liepājas Latviešu biedrības nams
16.decembrī pl. 12.00 Siguldas „Baltais Flīģelis”
18.decembrī pl. 19:00 Īslīces K/N
20.decembrī pl.15.00 Līvānu K/C
21. decembrī pl. 15:00 Ventspils, Teātra nams “Jūras vārti”
22.decembrī pl.12.00 Ropažu K/C
23. decembrī pl.12:00 un pl.15:00 Mārupes K/N
26.decembrī pl. 12:00 un pl. 16:00 Rīgā, Lielā Ģilde
27.decembrī pl. 15:00 Dobeles K/N
28. decembrī pl. 16:00 Ogres K/C


Koncerts "Franču smaržas"


Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfoniskais orķestris un diriģents Andris Vecumnieks 30.novembrī plkst. 18:00 aicina visus mūzikas interesentus uz simfoniskās mūzikas koncertu Franču smaržas JVLMA Lielajā zālē. Šajā koncertā kopā ar orķestri muzicēs solists pianists profesors Ventis Zilberts.

Koncertprogrammas Franču smaržas veiksmes formula slēpjas to sastāvdaļu kopumā. Vispirms notikumu veido Francijas noskaņās izvēlēto skaņdarbu buķete - K. Debisī Simfoniskā prelīde Fauna diendusa, V. A. Mocarta Parīzes simfonija un K. Sensānsa Otrais koncerts klavierēm ar orķestri. Katrs no šiem darbiem pieskaitāms pie to radītāju daiļrades vai žanra virsotnēm, droši iegūstot šedevra apzīmējuma nokrāsu. Līdztekus tam ievērību pelna arī pianista Venta Zilberta dalība šajā koncertprogrammā, kas vienlaikus ir dāvana gan klausītājiem, gan pašam profesoram viņa apaļajā dzīves jubilejā.

Jautāts kādēļ šim koncertam izvēlēts tieši Sensānsa Otrais klavierkoncerts, Ventis Zilberts atklāj: "Šis koncerts mani ir pavadījis visu dzīvi un ļoti tiešā veidā atspoguļo manu dvēseles noskaņojumu, pat varētu teikt - filosofiju, ka jācenšas dzīvot pēc iespējas vieglāk. Sensānsa klavierkoncerts ataino manu būtību, pat esot minorā skaņkārtā; tas ir ļoti pozitīvs, vitāls, sirsnīgs un gaišs. Pats cenšos tāds būt un tas man šķiet saistošs arī cilvēku savstarpējās attiecībās."

Biļetes uz koncertu iespējams iegādāties Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv, kā arī stundu pirms koncerta tā norises vietā. Biļešu cena - Ls 3; pensionāriem, studentiem, skolēniem, uzrādot apliecības – Ls 1.


Nedēļas nogale Dailes teātrī


Dailes teātra piedāvājums nedēļas nogalē adresēts visplašākajai auditorijai. Piektdienas vakarā Lielajā zālē valdīs liela rosība, jo to piepildīs jaunie skatītāji, kas aicināti skatīties Laura Gundara izrādi bērniem „Vārnu ielas republika” pēc Jāņa Grīziņa romāna motīviem. Līdzās Mazajā zālē novembra jubilāre aktrise Lilita Ozoliņa kopā ar saviem kolēģiem – jauno aktrisi Ievu Segliņu un čellistu Kārli Auzānu – piedāvās izrādi „Mēdeja. Teātris”, vēstot par divām Mēdejām un divām aktrisēm, naidu un mīlestību, aizvainotu lepnumu un teātra būtību. Abu izrāžu režisore ir Laura Groza-Ķibere. Savukārt Kamerzālē būs retā iespēja redzēt Mihaila Gruzdova iestudēto izrādi „Ābels un Olga”, kas veidota pēc Knuta Hamsuna romāna „Loks noslēdzies” motīviem.

Sestdien plkst. 18.00 un svētdien plkst. 13.00 komēdiju cienītāji aicināti sekot notikumu pavērsieniem Fransisa Vebēra franču komēdijā „Ļaujiet izšaut!”, ko iestudējis Dž.Dž.Džilindžers.

1.decembra vakarā Kamerzālē baudīt aktiermākslas paraugstundu izrādē „Pirmā grēka līcis” aicina Dailes teātra vecākās paaudzes aktieri.

Bet 2.decembrī ar Toma Stoparda intelektuālo melodrāmu „Tas īstais, tā īstā” Dailes teātris viesosies Ventspils teātra namā „Jūras vārti”. Biļetes uz izrādēm Rīgā var iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.


Jauns Mēness koncerts


Latviešu 90.gadu kulta grupa „Jauns mēness”, kura 1.decembrī pēc ilgāka pārtraukuma sniegs savu jubilejas koncertu koncertzālē „Palladium”, pēc publikas pieprasījuma izziņo 1. februāra papildkoncertu. Pēdējās biļetes uz 1.decembra koncertu, kā arī biļetes uz papildkoncertu pieejamas „Biļešu Serviss” kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Viena no slavenākajām un savdabīgākajām latviešu grupām Jauns mēness šogad nolēma apvienoties un 1.decembrī atzīmēt 25 gadu jubileju kopš ansambļa dibināšanas.

„Šogad aprit 25 gadi kopš brīža, kad pa ceļam no mūsu pirmā kopīgā ieraksta Ingus Baušķenieka dzīvoklī Gints atturīgi piedāvāja dibināt ansambli. Pēcāk sekoja i ansamblis, i tā nosaukums, i dziesmas, i plates, i „pasaules iekarošanas” mēģinājumi, i galu galā ilgi cerētā un sagaidītā cilvēku atzinība un mīlestība dzimtenē,” atceras Ainars Mielavs.

„Pagājušā gadsimta 90. gadu beigās tika nolemts „Jaunam mēnesim” dot bezalgas atvaļinājumu. Galvenais iemesls bija sajūta, ka ansambli pārņēmušas radošas mokas. Ja dziesmas vairs nenāk viegli, tad jāizdara secinājumi. Bet tos vislabāk ir izdarīt katram atsevišķi,” grupas izjukšanas iemeslus skaidro Ainars Mielavs.

Mielavs, Sola un Kroičs vēlāk atsāka radošo sadarbību ansamblī „Mielavs un Pārcēlāji”, taču līdz šim jubilejas gadam mūziķi vienmēr bija stingri atteikuši ikvienam piedāvājumam atkal apvienot grupu „Jauns mēness”.
Ainars Mielavs: „Dēļ cilvēkiem, kuru dzīvēs „Jauns mēness” ir spēlējis kaut nelielu lomu, nolēmām pateikt nedaudz novēlotu paldies – ar pateicību un cieņu atvadīties, nospēlējot vēl vienu pēdējo koncertu.”

„Jauns mēness” izziņo papildkoncertu „Palladium” koncertzālē 1.februārī. Pēdējās biļetes uz 1.decembra koncertu, kā arī biļetes uz papildkoncertu pieejamas „Biļešu Serviss” kasēs un www.bilesuserviss.lv.


Rīgas Latviešu biedrībā meklēs Stāstnieku ķēniņu


Sestdien, 1. decembrī, Rīgas Latviešu biedrībā sapulcēsies jaunie stāstnieki no visiem Latvijas novadiem, kas savu stāstnieka talantu, izteiksmes patiesīgumu un personības šarmu apliecinājuši četrpadsmit stāstnieku konkursa Teci, teci, valodiņa 2012 pusfinālos - gandrīz pustūkstotis jauno stāstnieku, no kuriem finālam Rīgā izvirzīti simt divdesmit dalībnieki.

Finālistus vērtēs zinoši un labvēlīgi vērtētāji – Latviešu folkloras krātuves pētnieki Beatrise Reidzāne un Guntis Pakalns, Vidvuds un Iveta Medeņi no Latvijas Radio, Iveta Irbe – radoša un prasīga sākumskolas skolotāja no Rīgas, V/A Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns, lieliskas stāstnieces Inguna Radziņa un Ivita Kalnozola - Kalsere, kā arī iepriekšējo stāstnieku konkursu uzvarētāji – Stāstnieku ķēniņi.

Starp finālistiem ir jauni Stāstnieku ķēniņa titula pretendenti – Edgars Jansons un Līva Kukle no Ventspils, Rihards Gaulis no Durbes, Daniels Kazuševs no Dricāniem, Armands Ivulāns no Nautrēniem, Jēkabs Apfelbergs no Cesvaines, Anete Kāle no Grobiņas.

Stāstnieku ķēniņa titula pretendentu turnīrs notiks 1. decembrī 12 Rīgas Latviešu biedrības Baltā zālē.

Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrāde - "Vecene"


Latvijas Nacionālajā teātrī tiek iestudēta ievērojamā krievu literāta Daniila Harmsa "Vecene", kuru veido režisors Vladislavs Nastavševs. Jauniestudējuma "Vecene" pirmizrāde notiks "OKartes" Jaunajā zālē 30.novembrī.

Izrādes pamatā ir izcilā krievu absurda literatūras pārstāvja Harmsa stāsts "Vecene", kurā ir integrēti vēl citi autora stāsti, kā arī fragmenti no miniatūru krājuma "Gadījumi", kuru daudzi intelektuālās literatūras cienītāji ne tikai mācās no galvas, bet pat pasludina par savu Bībeli.

Izrādes režisors Nastavševs atklāja, ka viņa izrādes vienmēr ir ļoti personiskas. "Šis darbs man ļauj runāt par bailēm, savas identitātes meklējumiem, par manu šī brīža pasaules izjūtu, cerībā, ka tas ir aktuāli vēl kādam. Šajā izrādē atslēgas vārds ir bailes - pirmkārt, jau bailes no nāves, bet arī bailes būt nesaprastam, tikt nosodītam, būt atklātam. Otra tēma ir vientulība. Mēs visi esam vientuļi un tā ir gan laime, gan nelaime," klāstīja režisors.

Lomās jaunajā izrādē iejutīsies aktieri Arturs Krūzkops, Kaspars Dumburs, Anta Aizupe, Kārlis Krūmiņš un Lāsma Kugrēna.

Harmsa (1905-1942) daiļradi veido dzeja, proza un dramaturģiskas ainiņas. Viņa dzejā dominē tēlu absurda montāža un fonētiskas spēles, sižets un attīstība nereti ir otršķirīgi, bet priekšplānā iznāk valodiskas struktūras. Prozā Harmsam raksturīgi īsas formas darbi, to centrā parasti viena spilgta epizode, kur ikdienišķajā un pierastajā tiek parādīts groteskais un fantastiskais. Sižeta attīstība arī šeit visai nosacīta, tas drīzāk ir statisks un "virzās uz priekšu", ieslīgstot citu klātesošo detaļu aprakstā.

Izrādes režisors savu profesiju apguvis Sanktpēterburgā un Londonā. Nacionālajā teātrī Nastavševs aizvadītajā sezonā iestudējis Tenisija Viljamsa "Pērnvasar negaidot", kas saņēmusi trīs 2011./2012.gada sezonas "Spēlmaņu nakts" nominācijas. Pats Nastavševs izvirzīts nominācijai "Gada režisors".

Baha festivālā muzicēs pasaulslavenais orķestris Anima Eterna


Piektdien, 30. novembrī, plkst. 19:00 Baha festivāla ietvaros  Lielajā Ģildē muzicēs pasaulslavenais orķestris no Beļģijas Anima Eterna ar izcilo diriģentu Josu van Immerselu un baroka  fagotisti Džeinu Goveri.

Anima Eterna Brugge ir uzticīgu, kaislīgu un ar lielu profesionālismu apveltītu mūziķu kolektīvs, kuri, iekļaujoties precīzās atsevišķo projektu robežās, mēģina rast visinteresantāko interpretāciju muzikālajam mantojumam. Orķestris  pēta mūzikas pagātni, spēlē to šodien, lai šo mūziku dzīvu nodotu nākotnei. Anima no jauna pārrada seno (un ne tik seno) mūziku, lai to maksimāli pietuvinātu komponista sākotnējai iecerei. Apvienojot pētniecību ar aizrautīgu muzicēšanu, orķestris ir no jauna atklājis daudzas klasiskās mūzikas pērles - no Mocarta klavierkoncertiem līdz Štrausa valšiem un Ravēla Bolero.

Joss van Immersels dzimis Antverpenē un studējis klavierspēli pie Eugene Traey, ērģeļu spēli - pie Flora Pītersa, klavesīnu – pie Keneta Gilberta, dziedāšanu – pie  Lucie Frateur, bet diriģēšanu – pie Daniela Sternfelda. Kā solists Joss van Immersels ir starptautiski atzīts mākslinieks, kura ieraksti viņam nesuši daudzas prestižas balvas: Diapason d’Or , Choc du Monde de la Musique un FFFF de Telerama.

Mākslinieks  visu savu mūžu studējis vēsturisko muzicēšanu no visiem iespējamiem aspektiem un aizrautīgi pētījis saiknes starp kompozīciju, instrumentu un spēles tehniku katrā koncertā. Josa van Immersela īpašumā ir izsmalcināta seno taustiņinstrumentu kolekcija, kas aptver divus gadsimtus.

Vēsturiskā fagota māksliniece Džeina Govere bakalaura diplomu ar izcilību saņēma Kanberas mūzikas skolā Austrālijā. Pēc šī notikuma Džeina studējusi Nīderlandē Hāgā, kur ieguva agrīnās mūzikas diplomu. No šī brīža māksliniecei ir aktīva koncertu karjera kā vadošajai fagotistei dažādos kolektīvos. Ar katru gadu pieaug oriģinālo mūzikas instrumentu kolekcija, kurus mūzika spēlē koncertos. 2002. gadā māksliniece ierakstīja Mocarta koncertu fagotam ar kolektīvu "Anima Eterna" un regulāri izpilda šo skaņdarbu koncertos.

Programmā: K. F. E. Bahs, J. Haidns, V. A. Mocarts. Sīkāka informācija www.music.lv/bachfestival. Biļetes pieejamas visās Biļešu Paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv.

Baha kamermūzikas koncerti:

30.novembris plkst.19 Lielā Ģilde - Anima Eterna Brugge (Beļģija);
5.decembris plkst.19 Lielā Ģilde - L'Arpeggiata (Francija).


Krievu romanču koncerts


No 2012. gada 23. novembra līdz 14. decembrim izstādes «Sudraba laikmets. Krievu māksla no Baltijas valstu kolekcijām. 1890–1930» laikā Mākslas muzejs «Rīgas Birža» (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aicina apmeklēt izstādei veltītos muzikālos salonus – krievu romanču koncertu ciklu, kuros piedalīsies Latvijā iecienītākie krievu romanču izpildītāji.

30. novembrī plkst. 19.00 koncertu sniegs Latvijas Nacionālās operas soliste Evita Zālīte duetā ar pianisti Santu Jākobsoni.

7. decembrī plkst 19.00 apmeklētājiem tiks piedāvāti komponista Viļņa Punkas skaņdarbi ar izcilu krievu dzejnieku M. Ļermontova un A. Puškina dzeju. Pie klavierēm pianists Māris Žagars, dzied komponists Vilnis Punka un dziedātāja Anastasija.

14. decembrī plkst. 19.00 koncertu ciklu noslēgs operdziedātājs Sergejs Martinovs kopā ar pianistu Ventu Zilbertu. Krievu romances mākslinieka radošajā darbībā ieņem īpašu vietu, jo «tās aizskar dvēseles dziļākās un smalkākās stīgas. Smeldzīga melodija savienojumā ar dažreiz vienkāršu, bet vienmēr patiesu dzeju atvieglo sirdi un samierina ar dzīves skarbo ikdienu. Tās ļauj saplūst ar klausītājiem vienā veselā «pasaules dvēselē», kas ir augstākā komunicēšanas pakāpe – laime!».

Aicināti visi interesenti! Biļešu cena: pieaugušiem LVL 5,00; studentiem, pensionāriem LVL 3,00. Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 30 sēdvietas). Biļetes pieejamas iepriekšpārdošanā MMRB kasē. Iegādājoties biļeti uz kādu no muzikālajiem saloniem, muzejs piedāvā iespēju pirms koncerta apmeklēt izstādi «Sudraba laikmets», kur līdzās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas darbiem var skatīt Aleksandra Benuā, Mihaila Vrubela, Filipa Maļavina, Nikolaja Rēriha, Valentīna Serova, Konstantīna Somova, Pāvela Kuzņecova, Natālijas Gončarovas, Mihaila Larionova un citu mākslinieku izcilus daiļrades paraugus no Lietuvas un Igaunijas muzeju krājumiem.

Kalnciema kvartālā notiek "Cepuru tirgus"


Tradicionālajā zemnieku un amatnieku tirdziņā 1. decembrī, (10.00-16.00) atradīsiet iecienītos lauku labumus, kā arī šoreiz būs iespējams iegādāties dažādu veidu siltas un interesantas cepures, laicīgi sarūpēt mīļas dāvanas, izvēlēties oriģinālu Adventes vainagu, baudīt vēlās brokastis, cukurgailīšus, karstvīnu un griezties karuselī.

Paralēli tirdziņam apmeklētāji aicināti uz kultūras programmu: pirmajai Adventei veltītu Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas audzēkņu koncertu (12.00), dāņu animācijas filmu bērniem «Lielais lācis» (14.00), kā arī 29 Latvijas fotogrāfu izstādi-izsoli «Rādītprieks», kas no 1. līdz 15. decembrim apskatāma Kalnciema kvartāla galerijā.


Bērnu popgrupas "Dzeguzīte" Ziemassvētku albuma prezentācijas pasākums


Albuma prezentācija notiks sestdien 1.decembrī plkst. 12.00 ar jautru pasākumu T/C „Spice”. Sestdien tur sāksies arī citas Ziemassvētku sajūtas rosinošas aktivitātes. Vienlaicīgi ar albuma prezentāciju t/c Spice 2. stāvā tiks atklāta līdz šim lielākā Iļģuciema maiznīcas veidotā lielformāta piparkūku izstāde – pasaka Rūķa Pipariņa Ziemassvētku darbnīca. Ārā pie t/c Spice ikvienam būs unikāla iespēja apskatīt dzīvus Ziemassvētku briežus, par kuru krustvecākiem kļūs un vārdus piešķirs stiliste Santa Bindemene-Mihelsone, bērnu grupa Dzeguzīte , dziedātājs, nu jau izaugušais Dzeguzēns, Valters Frīdenbergs un SIA FF Foods vadītājs Andrejs Fraimanis. Turpat darbosies Ziemassvētku veikals, kur vienuviet būs pieejama visplašākā Latvijas ražotāju un mākslinieku veidoto svētku dāvanu izvēle. Iļģuciema maiznīcas konditorejas kafejnīcā varēs nobaudīt dažādus gardumus un karsti kūpošus dzērienus. 

Popgrupas „Dzeguzīte” jaunajā albumā „Piparkūku pipari” ieļautas pavisam 18 komponista Gunāra Freidenfelda dziesmas ar Māras Cielēnas, Imanta Lasmaņa,  Ojāra Vācieša,  Viļa Plūdoņa, Ulda Ausekļa, Jāzepa Osmaņa un citu pazīstamu dzejnieku dzeju. Ieraksti veikti Latvijas Radio studijā kopā ar producentu Māri Lāci. Dzeguzīti „ganīja” ansambļa ilggadēja vadītāja Daila Martinsone. Piecu dziesmu ierakstos piedalījies pazīstamais dziedātājs Andris Daņiļenko. Albumā iekļautas galvenokārt jaunas un agrāk nedzirdētas Ziemassvētku dziesmas.  Starp tām tādas, kā „Ceļā uz Ziemassvētkiem” , „Eglīte” , „Maršs visiem Jaungadiem” , „Svētvakarā” , „Ticība” , „Veltījums "Kaķīša dzirnavām", „Ziemassvētku laiks” un daudzas citas. 

Albuma bukletā atrodami visu 18 dziesmu teksti, tāpēc visi mazie un lielie dziedātāji varēs dziedāt līdzi un mācīties šis jautrās un draiskās Ziemassvētku dziesmas un vēlāk tās izpildīt pie eglītes mājās saņemot dāvanas.

Albuma noformējumā mākslinieks Guntars Ošenieks izmantojis speciāli „Iļģuciema maiznīcā” ceptu piparkūku burtiņus ar glazūru un piparu rotājumiem.

Dziesmu komponists Gunārs Freidenfelds albuma bukletā dalās ar savām pārdomām: „ Man kopš bērna dienām visu svētku svētki ir tieši Ziemassvētki. Kā visgaidītākie, vismīļākie, visbaltākie, visģimeniskākie! Kaut toreiz tika svinēti aiz pievērtiem logu slēģiem, kaut arī eglītē konfektes vietā šūpojās papīrītī ietīts maizes kumosiņš, arī kāds no iepriekšējās dzīves saglabājies spožs nieciņš. Un kāpēc tā dāvana nevarētu būt dziesma? Kaut arī nezināma, nekad nedzirdēta. Ir taču tik interesanti noskaidrot, izzināt, kas tai spožajā iepakojumā ir paslēpts. Šajā dāvaniņā ir melodijas un vārdi. Bet pats svarīgākais – ir iespēja dāvanai pievienot savas izjūtas, savu varēšanu un gribēšanu. Un tad jau tā būs jūsu dāvana. Kādam citam. Varbūt arī tam mazajam puisēnam, kuram tagad jau sirma galva.  Būšu priecīgs, ja pieņemsiet šo dāvaniņu, un laimīgs, ja dāvināsiet to citiem!” .


Pirmizrāde - Kārlis Skalbe "Kaķīša dzirnavas" Arnitas Jaunzemes režijā


2.decembrī kinoteātra Splendid Palace Jaunajā zālē pirmizrādi piedzīvos Kārļa Skalbes pasakas Kaķīša dzirnavas iestudējums. Izrādi Kaķīša dzirnavas iestudē režisore Arnita Jaunzeme, kura nupat kā beigusi Latvijas Kultūras akadēmijas režisoru maģistra kursu.

Jauniestudējumā, kas top sadarbībā ar dramaturģi Gunitu Grošu, tiek saglabāts Skalbes pasakas poētiskums un latviskais gars, taču šodienas skatītāju, iespējams, vairāk saistīs izrādes labā humora un ironijas deva, kas caurvīs izrādes abus cēlienus.

Izrādē galveno lomu - Kaķīti - atveidos aktieris Rūdolfs Plēpis; pārējās lomās būs Aivars Siliņš, Romāns Bargais, Zigurds Neimanis vai Imants Vekmanis, Elizabete Nīmane, Zane Aļļēna, Imants Pakalnietis, Romāns Bargais un Elizabete Nīmane.

Izrādes mūzikas autors ir Silvestrs Zemgals. Biedrība Teātris-in, kas kopš 2005.gada darbojās SIA Neatkarīgais teātris Kabata telpās, šajā sezonā jaunai izrādei izvēlējusies citas telpas - askētisku un lakonisku pagraba velvju zāli kinoteātrī Splendid Palace.

Deju koncerts "Izdejo Indiju, izdejo Latviju"
 

2.decembrī plkst.17 Lielajā Ģildē notiks deju koncerts Izdejo Indiju, Izdejo Latviju, kura mērķis ir parādīt dažādu pasaules reģionu vienotu kultūras saikni, kas ir cilvēka tieksme pēc radošās izpausmes un dzīvesprieka.

Koncerta koncepcija radusies saistībā ar novērojumu, ka Latvijā dzīvojošie cilvēki ar lielu aizrautību mēdz veltīt savu vaļasprieku dejas kultūras apguvei, izvēloties gan pašmāju dejas mākslu, gan dažādu kontinentu deju tradīcijas. Caur deju izpaužas nacionālās tradīcijas, etniskās īpašības,  reliģiskie un garīgie uzskati. Pateicoties dejai var dziļāk iepazīt tautas būtību, viņas unikālo vietu mūsu pasaulē. Koncerta programma tiek sastādīta tā, lai maksimāli precīzi parādītu galvenās iezīmes katras valsts dejas kultūrā.

Ikviens aicināts nākt baudīt Indijas un Latvijas dejas īpašības, kā arī tās atsķirības un līdzības. Koncerts Izdejo Indiju, Izdejo Latviju sapulcinās visus, lai kopā svinētu, priecātos par dejas dažādību, meistarību un vienkārši uzzinātu kaut ko jaunu. 

Koncertā piedalās: indiešu deju studija Bharata, indiešu deju studija Lila, nodibinājuma Deju un dziesmu fonds DA Pērle, bērnu un jauniešu centra Kurzeme tautas deju kolektīvs Kurzemīte, tautas deju kolektīvs Swedbank, Skultes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs Lecam pa vecam.                                

Katrs no šiem tautas deju kolektīviem parādīs, kā dejas ir attīstījušās caur dažādām paaudzēm, kā tās paliek ar nemainīgu skatu, un indiešu deja radīs iespēju paskatīties vēl senākā pagātnē, kur dievi vēl dzīvoja uz zemes virsmas un dejoja kopā ar cilvēkiem.

Biļetes uz koncertu ir pieejamas Biļešu servisā. Biļešu cenas Ls 3-7. Paredzētas atlaides skolniekiem, studentiem, pensionāriem, kā arī skatītāju grupām virs pieciem cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

.

2012-11-30 08:49:54

Ziņot

Un ko darit tiem, kam svetki pie kajas? :P

Yes!

2012-11-30 08:49:16

Ziņot

Jau svetku egle! :))) ka man patik :))

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv