Trešdiena, 2021. gada 16. jūnijs

Justīne, Juta

Visi autora raksti

7. septembris (2012) 10:40

Agneta Niedra

Ko darīt nedēļas nogalē, Puaro.lv iesaka Aleksandrs Sokolovs +BRĪVDIENU CEĻVEDIS (2)

No personīgā arhīva

Nu jau rudens ielas pārņēmis ar pilnu jaudu. Drēgnie vakari arvien biežāk tiks aizvadīti dažādos iekštelpu pasākumos. Šonedēļ savos brīvdienu plānos un tradīcijās ar Puaro.lv lasītājiem dalās pazīstamais fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs.

„Katru dienu no rīta līdz vakaram es strādāju ar kailām sievietēm. Dažreiz man liekas, ka esmu vairāk psihologs, nevis fotogrāfs. Mans primārais uzdevums ir sievietei pacelt pašapziņu. Skaistas bildes - tas jau sekundārais. Tāpēc ir dienas, kad es ar klientiem runāju vairāk, nekā fotografēju,” intervijā portālam Puaro.lv stāsta Aleksandrs.

„Kad klāt ir brīvdienas, vienmēr priekšroku dodu nevis skaļām izklaidēm, bet mierīgiem pasākumiem, kur es varu garīgi atpūsties. Parasti tie ir simfoniskas mūzikas koncerti.” Klasiskā mūzika fotogrāfam kļuvusi vēl tuvāka pēc tam, kad viņš tieši šādā pasākumā iepazinies ar savu mīļoto - Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolnieci Darju Smirnovu.

„Ja sanāks, šoreiz es iešu uz Andra Dzenīša operas „Dauka” pasaules pirmatskaņojumu, kā arī uz koncertuzvedumu „Mūzikas skaņas”. Tie ir pasākumi, kurus iesaku apmeklēt
arī citiem,” rosina Aleksandrs.

BRĪVDIENU CEĻVEDIS

 

Baltā nakts


Mūsdienu kultūras forumā „Baltā nakts”, kas šogad norisināsies 8. septembrī, Rīgas centrā un apkaimēs notiks vairāk nekā 60 projekti, kas pārstāv dažādas mūsdienu mākslas jomas – notiks koncerti, dzejas lasījumi, teātra un dejas performances, kino seansi, būs apskatāmas instalācijas, sagaidāmi arī daudzi starpnozaru projekti un pasākumi gados jaunākajiem „Baltās nakts” apmeklētājiem.

Foruma „Baltā nakts” devīze šogad ir „Uz paplātes”. Forums notiks trīs daļās. Pēcpusdienā ikviens, bet jo īpaši jaunieši un ģimenes ar bērniem, tiks aicināti apmeklēt projektus sadaļā „Vakarēšana”.

No plkst. 23.00 līdz plkst. 4.00 rītā risināsies „Baltās nakts” pasākumi, ielūdzot rīdziniekus un pilsētas viesus uz „Pusnakts pusdienām”. Savukārt no plkst. 4.00 līdz plkst. 6.00 rītā pirmo reizi Esplanādē plānots īpašs pasākums „Baltās brokastis”, kad vēl nomodā esošie foruma apmeklētāji būs aicināti tikties īstās brokastīs un apspriest nakts laikā pieredzēto.

Visas nakts gaitā Esplanādē uzstāsies pazīstami dzejnieki un jaunās mūzikas grupas, savukārt Vērmanes dārzā varēs skatīties jaunākās latviešu kino filmas, bet Kronvalda parkā pie Kongresu nama varēs aplūkot instalācijas, tostarp „Baltās nakts” viesu – spāņu mākslinieku interaktīvu projektu “Labirints”.

Spīķeru kvartālā varēs aplūkot vairākas izstādes un noskatīties kino filmas, teātra un mūzikas priekšnesumus. Pārdaugavā dažādas aktivitātes norisināsies gan Kalnciema ielas kvartālā, gan uz AB dambja, kā arī Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, Dienas Ābeļdārzā, Torņakalna baznīcā un citviet.

Miera ielas kvartālā apjomīga programma būs aplūkojama gan Tabakas fabrikā, gan vairākās kafejnīcās. Dažādas aktivitātes notiks arī Rīgas Centrāltirgū, VEF teritorijā un citās norises vietās.

Šogad Mūsdienu kultūras forumā „Baltā nakts” piedalās 26 konkursa projekti, kas guvuši pašvaldības līdzfinansējumu, bet pārējie būs iniciatīvas projekti, kurus brīvprātīgi realizē gan individuāli mākslinieki, gan radošās organizācijas, gan uzņēmumi.

Pērn Mūsdienu kultūras forumā „Baltā nakts” tika īstenoti 56 projekti, kurus piedāvāja sabiedriski aktīvi uzņēmumi, galerijas, klubi un kafejnīcas, kultūras centri un nevalstiskās organizācijas. Pasākumus apmeklēja ap 50 000 iedzīvotāju. Vairāk informācijas www.baltanakts.lv


 

Opera sezonu atklās ar Dzenīša operu Dauka


Uzsākot jauno sezonu, Latvijas Nacionālā opera saviem klausītājiem piedāvā piektdien, 7. septembrī apmeklēt Andra Dzenīša operas Dauka pasaules pirmatskaņojumu, tādējādi turpinot aizvadītajās sezonās uzsākto latviešu opermūzikas popularizēšanu.

Andris Dzenītis ir viens no talantīgākajiem, daudzpusīgākajiem un starptautiski veiksmīgākajiem jaunajiem latviešu komponistiem. Veidojot šo uzvedumu, komponistu un jauno dzejnieku Kārli Vērdiņu iedvesmojis Sudraba Edžus arhetipiskais stāsts. Šoreiz Dauka vairs nav naivs bērns, bet gan pieaudzis cilvēks, kura izaicinošie meklējumi gara pasaules plašumos, prom no materiālisma pārņemtās sabiedrības sastop nepārvaramu pretestību. Operā, kuras libretu pēc Sudraba Edžus stāsta motīviem veidojis Kārlis Vērdiņš, modernistiski tembrāli un fakturāli atradumi savijušies ar dziļi latvisku izjūtu.

Kārlis Vērdiņš, libretists: „Operas galvenais varonis Dauka ir nevis dulls, bet ārkārtīgi zinātkārs un apdāvināts cilvēks – pasaules izzināšana viņam sniedz ekstātiskas laimes sajūtu. Taču viņa meklējumi nonāk arvien krasākā pretrunā ar merkantilo sabiedrību. Viņš kļūst par traģisku varoni, izmisīgi meklējot veidu, kā pārvarēt dzīves uzliktos ierobežojumus....”

Diriģents - Aigars Meri, režisore - Ināra Slucka, māksliniece - Katrīna Neiburga, horeogrāfe - Elita Bukovska, libretists - Kārlis Vērdiņš. Lomās: Dauka - Armands Siliņš; Māte - Ieva Parša; Andža tēvs - Kārlis Saržants; Zvīnis - Guntars Ruņģis; Aizbildnis - Imants Erdmans; Klibais skolotājs - Andris Lapiņš; Mācītājs - Rihards Mačanovskis; Meitenīte - Kristīne Gailīte; Guvernante - Andžella Goba; Ģimnāzijas skolotājs - Viesturs Jansons.


Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas


Kā katru gadu, arī šogad septembrī visā Latvijā līdz ar citām Eiropas valstīm norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas, ko rīko Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija sadarbībā ar kultūrvēsturisku objektu saimniekiem. Šoreiz Eiropas mantojumu dienas, kas veltītas tēmai „Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu kultūras mantojums”, Latvijā norisināsies no 7.septembra līdz 9.septembrim.

Veltījums ūdeņiem izvēlēts, apzinoties, cik liela vēsturiskā nozīme Eiropas, arī Latvijas attīstības gaitā ir bijusi jūras un iekšējiem ūdensceļiem kultūrā un iedzīvotāju saskarsmē ar pārējo pasauli. Ar kuģošanu un zvejniecību saistītas vēsturiskas materiālas liecības, ar ūdeni kā enerģijas avota izmantošanu saistītas senas iekārtas un būves, ūdeni ierobežojošas un krasta līniju nostiprinošas vērtīgas būves, mākslīgi veidotas funkcionāli vai ainaviski nozīmīgas ūdenstilpes, ūdeni šķērsojošas vēsturiskas transporta būves ir objekti, kuriem šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienās tiks pievērsta īpaša uzmanība.

Šogad Eiropas kultūras mantojumu dienu laikā pasākumi Latvijā norisināsies 30 objektos. Notiks Līgatnes kultūrvēstures tūrisma taku atklāšana, Īdeņas ciemā Latgalē notiks senvēstures, zvejniecības un kulinārā mantojuma iepazīšana, kā arī tiks rīkotas diskusijas par kultūras mantojumu no akmens laikmeta līdz mūsdienām un zemūdens mantojuma bagātībām Jūrkalnē un notiks vēl daudzi citi pasākumi.

Sarīkojumu laikā apskatei atvērtas būs arī Ovīšu, Papes, Šlīteres un Užavas bākas, kā arī Loču tornis Ventspilī.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija sadarbībā ar Ventspils pilsētas domi Eiropas kultūras mantojuma dienas atklās 7.septembrī Ventspilī - pilsētā pie jūras ar daudzveidīgu kultūras mantojumu un mūsdienīgu tā izmantošanu kvalitatīvas cilvēka dzīves veidošanai. Ventspilī mantojums vienmēr uztverts kā vērtība, kopts un izmantots attīstībai.

Atklāšanas pasākums norisināsies Piemiņas laukumā pie Ziemas ostas plkst.16.30, bet plkst.15 Ventspils Livonijas ordeņa pils Kapitula zālē interesenti varēs apmeklēt divas lekcijas - «Kuģu būves laikmets Kurzemes ziemeļu daļas piekrastē» un sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā rīkoto lekciju „Larošelas pilsētas pieredze piejūras kultūras mantojuma saglabāšanā”.


Kamielis Sultāns piedalīsies skolēnu ekskursijās


Kā jau katru gadu lielai daļai no mums vasara ir paskrējusi vēja spārniem, un gribas vēl nedaudz baudīt brīvību. Lai būtu vieglāk pāriet no atpūtas uz mācību režīmu, kamieļu audzētavā ”Rakši” šajā rudenī skolēnus sagaida trīs izklaidējošas un tai pat laikā izglītojošas ekskursijas brīvā dabā pie alpakām, lamām, gvanako un kamieļiem. Šogad skolēnu ekskursijās kamielis Sultāns iejutīsies modeļa lomā, jo katram dalībniekam būs iespēja uzsēsties kamieļa mugurā un pirms izjādes nofotografēties kopā ar šo austrumniecisko dzīvnieku.

Atpūtas komplekss „Rakši” ir vienīgā vieta Latvijā, kur skolēni var brīvā dabā iepazīties, paglaudīt un pabarot no rokas tādus dzīvniekus kā lamas, gvanako, alpakas un kamieļus. Ir pagājuši seši gadi, kopš „Rakšu” īpašnieks Kristaps Blaus atveda uz Latviju pirmās lamas, un nu saimniecībā ir vairāk nekā 40 kamieļveidīgo dzīvnieku. Šajā vasarā vien ir piedzimušas četras ņipras lamiņas – Elfrīda, Rodella, Annele un Lote, un drīzumā gaidāms vēl divu alpaku ģimenīšu pieaugums. „Rakšos” nu jau par tradīciju ir kļuvusi iespēja apmeklētājiem piedalīties jaundzimušo vārdu izdomāšanā, tādēļ, iespējams, ka tieši kāda no skolēnu grupām varēs piedzīvot šo īpašo brīdi.

„Rakšos” trīs dažādās programmās tiek iekļauta izglītojošas filmiņa par kamieļveidīgajiem dzīvniekiem, gida ekskursija, izjādes ar kamieli Sultānu, pastaigas ar lamu karavānu, pārgājiens uz Sarkanajām klintīm, fotografēšanās ar dzīvniekiem un to barošana, izbraucieni ar segway jeb gravitamobili, izklaides uz batuta, šaušana mērķī ar peintbolu, kamieļu piena pankūku ēšana un citas interesantas lietas.

Atpūtas komplekss „Rakši” atrodas Amatas novada, Drabešu pagastā, un strādā katru dienu no 10.00 līdz 18.00. Sīkāka informācija: http://www.kamieli.lv/ vai pa tālruni 20009098


Piedzīvojumu sacīkstes Dublis 2012


7. - 9. septembrī Līgatnē, viesu mājās «Upmaļi» jau piecpadsmito gadu notiks piedzīvojumu sacīkstes jauniešiem Dublis 2012, ko organizē bērnu un jauniešu biedrība Jaunie Vanagi.

Pasākuma mērķis ir veicināt veselīgu atpūtu sportiskā garā. Galvenā Dubļa sastāvdaļa ir piedzīvojumu sacīkstes komandām, kas notiks sestdien, 8. septembrī. Sacensību dalībnieki un līdzjutēji varēs piedalīties arī citās sportiskās un izklaidējošās aktivitātēs. Sestdienas vakarā visi varēs baudīt interaktīvu koncertu.

Sacīkstēs piedalīsies jauniešu komandas vecumā no 12 līdz X gadiem. Lai piedalītos, jāsavāc komanda no pieciem dalībniekiem, kurā jābūt gan meitenēm, gan puišiem, un jāaizpilda pieteikuma anketa lapā www.jaunievanagi.lv.

Piedzīvojumu sacīkstes sastāv no daudziem, dažādiem posmiem, kuri ietver šķēršļu etapus, komandas darba uzdevumus, striķu jeb aktīvā tūrisma elementus, laivu posmu, atjautības uzdevumus un, protams, dažādas dubļainas izrīcības. Piedzīvojumu trase ir divas līdz trīs stundas ilga. Dalībai nav nepieciešama īpaša sagatavotība – vien aktivitāte un atraktivitāte, kā arī gatavība kļūt netīriem. Pēc meža trases iziešanas dalībniekus sagaidīs pirtiņa un dīķis, kā arī aizraujošā dienas un vakara aktivitāšu programma nometnē. Gulēšana nometnē paredzēta teltīs. Sestdien pa dienu nometnē varēs iegādāties siltu ēdienu.

Ierasties pasākumā var, sākot no piektdienas pulksten 18:00. Jau piektdienas vakarā paredzētas izklaidējošas aktivitātes – filmu un karaokes stūris, kā arī „Dubļa” iesildīšanās stūris, kurā būs iespēja patrenēties sacensībām. Nākamajā rītā komandu kapteiņi jau pulksten 8:00 pulcēsies uz sapulci, bet pirmā komanda startēs pulksten 10:00. Sacensību laikā startu gaidošās un jau finišējušās komandas, kā arī līdzjutēji varēs piedalīties volejbola turnīrā, fotografēties foto stūrī, kā arī izgreznot savu Dubļa tērpu. Pulksten 20:00 sāksies vakara saviesīgā daļa ar grupu Mango, Lie Lie Sisters, Rīta Stienis un Netīrās Cilpas piedalīšanos. Pusnaktī tiks pasniegtas balvas ātrākajiem un atraktīvākajiem. Svētdien paredzēta došanās mājup.

Ražas tirdziņš „Ar gardu muti Valmiermuižā”


Valmiermuižas pils parkā 8.septembrī no plkst. 11.00 līdz 16.00 notiks jau piektais mājražotāju un amatnieku tirdziņš „Ar gardu muti Valmiermuižā”. Šoreiz tirdziņš veltīts jaunajai ražai, bet ēdienos un radošās darbnīcās īpaši slavināta tiks latviešu otrā maize - kartupeļi. Par atmosfēru rūpēsies vīru koris «Imanta» ar īpašu alus dziesmu koncertu un postfolka grupa Miglas asni ar lustīgu tautas mūzikas koncertu.

Septembris ir lauku ražas ievākšanas laiks. Tirdziņā būs nopērkami gan dažādu vietējo zemnieku saimniecību rudens sezonas dārzeņi un augļi, gan jau pircēju iecienītie mājražotāju gardumi, gan latviešu amatnieku darbi. Tirdziņā piedalīsies vairāk nekā 40 mājražotāju un amatnieku, tajā skaitā, tuvējās bioloģiskās saimniecības ar jaunās ražas smiltsērkšķiem, ķirbju sukādēm un sulām, mājās gatavotām ķiploku pastām un marinētiem sīpoliem, kā arī ar meža gailenēm un brūklenēm.

Par lustīgu atmosfēru tirdziņā rūpēsies koncertprogramma. Plkst. 13:00 uzstāsies Valmieras kultūras centra vīru koris Imanta ar īpašu alus dziesmu programmu, kas vienlaicīgi būs arī kora sezonas atklāšanas koncerts. Plkst. 15.00 uz mūsdienīgu tautas mūzikas koncertu aicina postfolka grupa Miglas asni ar lustīgu baltu tautas mūzikas programmu. Visi pircēji tirdziņā varēs piedalīties laimes spēlē. Tirdziņa noslēgumā plkst. 16.00 tiks izlozēti trīs laimīgie, kas tiks pie gardumu groziem, kurus būs sarūpējuši tirgotāji.

Tirdziņš „Ar gardu muti Valmiermuižā” ir Valmiermuižas kultūras biedrības organizēts projekts, lai popularizētu mājražotāju kustību un gardēžu tūrismu Valmiermuižā. Tirdziņi plānoti katra mēneša otrajā sestdienā, un katrs tirdziņš tiks veltīts noteiktai gardai tēmai. Nākamie tirdziņi notiks 13.oktobrī, kas veltīts ziemas krājumiem, 10.novembrī, kas veltīts Mārtiņiem. Gadu noslēgs tirdziņš 15.decembrī, kas veltīts Ziemas saulgriežiem. Ieeja uz visiem tirdziņa pasākumiem ir bez maksas.


Līvu diena Turaidā


Turaidā 8.septembrī tiks daudzinātas līvu kultūras bagātības, skanēs līvu valoda un no jauna tiks atgādināts par pasaules lietu kārtību, kas līdzīgi bišu saimes dzīves ritmam pastāv no senatnes un ir spēkā vēl šodien.

Līvu diena Turaidā notiks Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros, kas šogad veltītas Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu mantojuma popularizēšanai. Gaujas lībieši 11. - 13. gadsimtā apdzīvojuši Gaujas krastus, un Gauja bijusi ceļš, kas veicinājis tirdzniecības un kultūras sakarus starp tuvākām un tālākām zemēm. Turaidas muzejrezervāta krājumā esošais Krimuldas Raganas depozīts tam ir lielisks piemērs, jo tā sastāvā esošās monētas darinātas dažādās zemēs, kas liecina par tirdzniecības sakaru daudzveidību, pateicoties upju - ūdeņu ceļiem.

Līvu diena plkst. 14.30 iesāksies ar kataloga «Krimuldas Raganas depozīts» atvēršanu. Svētki turpinājumā brīvā dabā notiks lasījumi, kuros vēstures pētnieki dalīsies zināšanās par 1212. gada notikumiem Autīnē un Sateselē. Apmeklētājiem būs iespēja tikties ar mūsu valsts izciliem vēstures pētniekiem, uzklausīt viņu viedokli un pašiem iesaistīties diskusijā par vēstures problēmjautājumiem. Svētku noslēgumā tiks ieskandināts labiekārtotais Dārznieka mājas pagalms, kurš šovasar ieguvis jaunus ar lībiešu senvēsturi saistītus akcentus - dobumakmeņus un simboliskus bišu kokus, kuros iekaltas senas dravnieku lietotas aizsardzības un īpašumzīmes, nesot vēstījumu par gadu tūkstošiem senu dravniecības tradīciju. Siguldas mākslinieks Elmārs Gaigalnieks kopā ar Salaspils jaukto kori «Lōja» caur smilšu gleznu tapšanas brīnumu un līvu valodas muzikalitāti ļaus sajust līvu klātbūtni Turaidas vēsturiskajā centrā.

PROGRAMMA

14.30 - Kataloga «KRIMULDAS RAGANAS DEPOZĪTS» atvēršana

15.00 - Autīnes sacelšanās 800-gadei veltīti vēsturnieku lasījumi:
Reklāma

• Autīnes sacelšanās un Sateseles pils. Dr. hist. Guntis Zemītis, LU Latvijas vēstures institūts

• Turaidas pilskalnā atrastās liecības par lībiešu cīņām ar krustnešiem 13. gs. sākumā Egils Jemeļjanovs, Turaidas muzejrezervāts

• Autīnes sacelšanās vēsturiskās ģeogrāfijas jautājumi. Dr. hist. Muntis Auns, LU Latvijas vēstures institūts

• Par dažu Rietumvidzemes pilskalnu interpretāciju. Jānis Ciglis, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

• Mācību stunda vēsturisko notikumu vietā. Inese Berga, Siguldas Valsts ģimnāzija

17.00 - Līvu kultūras mantojuma zīmes mākslā un mūzikā. Smilšu gleznas līvu skaņās. Piedalās mākslinieks Elmārs Gaigalnieks un Salaspils jauktais koris «LŌJA»

17.30 - Ekskursija «Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē»


Tēvu diena Cēsis


Ikviens, kas vēlas kopā ar ģimeni jautri pavadīt laiku, uzzināt jaunas receptes vai padalīties bērnu audzināšanas mazajos noslēpumos, aicināts apmeklēt Tēva dienas pasākumu Cēsu Pils dārzā 9.septembrī no plkst. 12:00.

Cēsu Pils dārzā seši drosmīgi tēvi rādīs savu pavārmākslas meistarību, gatavojot piknika maltīti ģimenei. Bērni varēs darboties radošajās darbnīcās, uzmeistarojot saviem vecākiem skaistu dāvanu. Būs arī puzles likšanas sacensības.

Pēc tēvu pavārmākslas demonstrējumiem būs Jūrmalas leļļu teātra studijas leļļu spēle-pikniks kurmja bēniņos «Reiz bija...». Ingunas Radziņas lelles un režija.

Cēsīs Tēvu diena kā īpašs pasākums tiek atzīmēta otro gadu. Pagājušajā gadā Cēsu muzejā Tēvu dienā atklāja lielformāta melnbalto fotoizstādi «Mans tētis pats, pats..». Izstāde tuvāk iepazīstināja ar Cēsu novadā dzīvojošiem tēviem, dažādu profesiju pārstāvjiem. Izvēlētas bija tās ģimenes, kurās aug trīs un vairāk bērnu. Šogad Tēvu dienas pasākums veidots atraktīvāks, lai arī tās ģimenes, kuras atnāks uz pasākumu kā skatītāji, varētu iedvesmoties no redzētā un jautri pavadīt laiku.


Opera septembrī sāks izrādīt koncertuzvedumu „Mūzikas skaņas”


Latvijas Nacionālā opera (LNO) 9.septembrī Jaunajā zālē piedāvās koncertuzvedumu «Mūzikas skaņas», kuru pēc pasaulslavenā Ričarda Rodžersa un Oskara Hammeršteina mūzikla motīviem veidojuši diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisore Dace Volfarte un scenogrāfe Marija Rozīte. Koncertuzvedums «Mūzikas skaņas» īpaši tika iestudēts atskaņošanai pirmo reizi šā gada 12.maija Mātes dienā.

Iestudētajā koncertuzvedumā piedalīsies LNO solisti Evija Martinsone, Nauris Puntulis, Ilona Bagele, Evita Zālīte, bērnu vokālais ansamblis «Kolibri» Inetas Malnačas vadībā, aktieris Kristiāns Kareļins, LNO orķestra grupa diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā un citi LNO mākslinieki, kuri gādās par patiesi ģimenisku un svētku noskaņojumu, atskaņojot fragmentus no pazīstamā mūzikla «Mūzikas skaņas», kas tiks apvienoti ar atraktīvu teicēja stāstījumu un publikas aktīvu iesaistīšanos, dziedot līdzi labi zināmās un iemīļotās melodijas.

Galvenajās lomās iejutīsies Evija Martinsone, kura atveidos Marijas Reineres tēlu, kapteinis fon Traps būs Nauris Puntulis, māte abate - Ilona Bagele, savukārt teicēja lomā būs Kristians Kareļins, bet fon Trapu ģimenes bērnu lomās būs vokālā ansambļa «Kolibri» dalībnieki.

«Mūzikas skaņas» koncertuzvedumi sezonas pirmajā pusē notiks arī 6.oktobrī un 21.oktobrī, 17.novembrī, kā arī 8.decembrī un 9.decembrī. Biļetes uz koncertuvedumu maksās piecus latus.

Žirafu diena Rīgas Zooloģiskā dārzā


Rīgas Zooloģiskais dārzs sadarbībā ar dokumentālo filmu kanālu ViasatNaturespēruši lielu soli – kopīgi iegādājušies lielo dzīvnieku svarus. Tas darīts tādēļ, lai piepildītu sen lolotu ieceri - nosvērtužirafes un pēcāk arī citus smagsvara zvērus, kas mīt Rīgas Zooloģiskā dārzā.Par godu šim notikumam 8.septembrī tiek rīkota ViasatNatureŽirafu diena, lai klātesot kā pirmie varētu uzzināt Pika, Periskopa, Usmi un Kimi svaru. Visas dienas garumā pie Žirafu mājas norisināsies virkne aktivitāšu – orientēšanās spēles, radošās darbnīcas, erudīcijas spēles un citas aktivitātes visai ģimenei. ViasatNature Žirafu dienas pasākumu vadīs Vita Balčunaite. Esat aicināti apmeklēt ViasatNature Žirafu dienu 8.septembrī 13:00 Rīgas Zooloģiskajā dārzā!

Āfrikassavannas projekts Rīgas Zooloģiskajā dārzā paredz izveidot kopīgu mājvietu, kur žirafes, zebras, antilopes, degunragputni  un citi savannas dzīvnieki dzīvotu iespējami dabiskākā vidē un ļautu apmeklētājiem ielūkoties savas dzīves ainās. Šis projekts, kas aizsākās līdz ar žirafu mājas atvēršanu 2007.gadā, paredz izveidot jauktu savannas dzīvnieku ekspozīciju 3000m² lielā laukumā pie jau esošās žirafu mājas. Atbalstot šo projektu, dokumentālo filmu kanāls ViasatNature ir ziedojis līdzekļus žirafu svaru iegādei, kas palīdzēs zoodārza darbiniekiem sekot līdzi dzīvnieku veselībai un attīstībai.

“Dokumentālās filmas kanāls ViasatNature vēlas izzināt un būt tuvāk savvaļas dzīvnieku pasaulei. Tāpēc mēs esam iesaistījušies Āfrikas savannas projektā, kas tiek realizēts Rīgas Zooloģiskā dārzā. Esam palīdzējuši spert projekta pirmo lielo soli - iegādāties dzīvnieku svarus. Pēc sarunas ar Zooloģiskā dārza pārstāvi atklājās, ka vieni no visgarākajiem dzīvniekiem – žirafes, nekad nav svērtas. Nevienam no Zoo dārza darbiniekiem nav ne jausmas,cik smagas ir mūsu pašu žirafu puikas. Un visu jo priecīgāku padara fakts, ka mūsu sarūpētie svari palīdzēs atklāt ne vien žirafu, bet arī citu lielo dzīvnieku svaru,” stāstaViasatvadītājs Baltijas valstīs Raivo Rosts.

Iecere nosvērt žirafes ir apsveicama, bet izrādās,ka tas nemaznav tik vienkārši izdarāms. Žirafes pēc dabas ir tramīgas un pārlieku pat piesardzīgas, tāpēc pie jaunām lietām irgrūti pierast.Piemēram, ja žirafu būrī ievietotu ābolu, dzīvnieki iespējami ilgi izvairītos no tuvošanās tam.Jautāsiet, vai ir tik būtiski nosvērt lielos dzīvniekus? Ir, jo pēc svara var spriest par tā veselības stāvokli. Liekais svars un aptaukošanās ir ne tikai vizuāla nepilnība un psiholoģiska diskomforta cēlonis, bet arī nopietns riska faktors dažādu slimību izraisīšanā. Lai arī žirafu gremošanas sistēma ir ļoti efektīga, tā var iztikt ar mazāku daudzumu barības un ir jāuzmanās no pārbarošanas.Tā kā žirafes nekad nav svērtas, intriga rodas pati no sevis. Cik tad īsti sver žirafe? 1.5 vai pat veselas 3 tonnas?

ViasatNature Žirafu dienanav aiz kalniem - jau 8.septembrī13:00 gaidāms pasākums, kura laikātiks atklāta lielākā intriga – cik sver žirafes! Svētku dienai sarūpētas dažādas aktivitātes un īpaši izceļama ir orientēšanās spēle, kura ietver piecus maršruta punktus pie savannas dzīvniekiem. Katrā no punktiem būs jāizpilda uzdevums, bet kā pēdējais punkts būs žirafu mītne, ap kuru notiks pārējās aktivitātes. Ikviens apmeklētājs, skatoties tālskatī, varēs vērot gan kā žirafes pusdieno, gan sameklēt visu četru žirafu - Pika, Periskopa, Usmi un Kimi, atšķirības. Radošām izpausmēs varēs ļauties žirafu darbnīcā, kur būs iespēja zīmēt, līmēt, veidot no plastilīna un likt žirafu puzles. Tāpat tiks dota iespēja pārbaudīt zināšanas par žirafēm erudīcijas spēlē. Īsāk sakot – ikvienam no ģimenes atradīsies, ar ko nodarboties.

Žirafes ir apvītas ar leģendām un interesantiem faktiem, lūk, daži no tiem - žirafe ir garākais zīdītājs, kā arī lielākais atgremotājs pasaulē, kura ar savu gandrīz pusmetru garo mēli spēj iztīrīt savas ausis, bez ūdens izdzīvot ilgāk nekā kamielis, bet spēka sitienam ir tik daudz, ka var noraut galvu lauvai. Ir noskaidrots, ka žirafes sirds sver aptuveni līdz 10kilogramiem, bet kakls līdz pat 225 kilogramiem. Vēl citus, ne mazāk interesantus faktus, varēsiet uzzināt ViasatNature Žirafu dienā 8.septembrī.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2012-09-07 13:09:27

Ziņot

beidzot brīvdienas! žēl tikai, ka laiks kā reiz apmācās :/

Vārds

2012-09-07 11:01:03

Ziņot

baltās naktis pie šādiem laikapstakļiem var beigties kā dubļainās :D

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv