Ceturtdiena, 2021. gada 17. jūnijs

Artis, Artūrs

7. novembris (2012) 11:27

Ēķa un Graubas 2 miljonus vērtā “Sapņu komanda 1935” sāk ceļu pie skatītājiem (2)  

Viktors Ozols, Puaro.lv un publicitātes foto

19. novembrī Latvijas kinoteātros sāks demonstrēt Aigara Graubas un Andreja Ēķa jaunāko veikumu - filmu „Sapņu komanda 1935” -  stāstu par mūsu basketbolistu mērķtiecību cīņā par pirmo Eiropas meistarsacīkšu basketbolā uzvarētāju titulu. 

Jaunā latviešu spēlfilma „Sapņu komanda 1935”, kuras pirmizrāde gaidāma dienu pēc Latvijas valsts dzimšanas dienas svinībām, ir stāsts par  vienu no nepelnīti maz zināmām lappusēm mūsu valsts sporta vēsturē – Latvijas basketbola valstsvienības ceļu līdz uzvarai Pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs basketbolā Ženēvā 1935. gadā. 

Ideju par šī vēstures notikuma iemūžināšanu kinostāstā režisors Aigars Grauba lolojis jau kopš 20. gadsimta 90. gadiem, kad Latvijas TV nejauši redzējis kādu trimdā veiktu ierakstu – interviju ar kādreizējo basketbola treneri Valdemāru Baumani, sporta entuziastu, kurš trīsdesmitajos gados trenēja Latvijas basketbola valstsvienību un 1935. gadā ar savu komandu aizbrauca uz pirmajām Eiropas meistarsacīkstēm, kurās guva leģendāro uzvaru.


Darbs pie Aigara Graubas un Andreja Ēķa filmas ilga trīs gadus. Pirmā filmēšanas diena bija 2010. gada 5. septembrī, kad uzņēma epizodi pansijas dzīvoklī, kurā Baumanis ir kopā ar kaimiņiem, kuri palīdz īstenot viņa sapni – vest Latvijas komandu uz pirmajām Eiropas meistarsacīkstēm.

Šī tēma sasaucas arī ar filmas tapšanas stāstu, jo tikai pateicoties sabiedrības un lielāko Latvijas uzņēmumu finansiālam un morālam atbalstam bija iespējams uzņemt tik apjomīgu un kvalitatīvu filmu.

Kopā filmas tapšanā ieguldīti divi miljoni eiro, no kuriem 20% ir valsts finansējums, bet pārējā summa – sponsoru atbalsts. To vidū ir arī LMT. Kompānijas prezidents Juris Binde uzskata:  "Latvijas valsts neilgajā vēsturē bijis daudz spožu mirkļu, kas ļoti palīdzējuši nacionālās pašapziņas veidošanā. Gadiem ritot, atmiņas pagaist, taču gaiša nākotne var būt tikai tādām tautām, kuras zina un godā savu pagātni. LMT, būdams tehnoloģisks uzņēmums ar skatu nākotnē, augstu novērtē ikvienu māksliniecisku iniciatīvu pastāstīt jaunākajām paaudzēm par senču paveikto, jo iedvesmojoši piemēri mudina pilnveidoties, tiekties uz augstākajiem mērķiem. Šādu apsvērumu dēļ esam līdzdarbojušies tādu vēsturisko filmu kā „Rīgas sargi” un „Rūdolfa mantojums” tapšanā, tāpēc lēmums atbalstīt „Sapņu komandu 1935” bija pašsaprotams. Mums šķita svarīgi, ka filmas ideja un vēsturiskais saturs var dod stimulu jauniem un talantīgiem cilvēkiem uzdrošināties, riskēt, un, ieguldot darbu un entuziasmu, kļūt par izcilām personībām savā jomā ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā."

Īpaši filmas vajadzībām pēc parauga radīts arī uzvaras kauss, kura oriģināls diemžēl nav saglabājies


Sponsoru vidū ir arī apdrošināšanas kompānija BTA. Tās valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Lucaus pauž: „Katrs no basketbola zelta izlases dalībniekiem basketbolam bija veltījis ne mazāk kā desmit un līdz pat piecpadsmit mērķtiecības gadu. Spēja pārvarēt grūtības un tās izturēt tos pavadīja visu dzīvi. Kompānijas BTA finansiālais atbalsts filmas tapšanai par drosmīgiem, mērķtiecīgiem jauniem latviešiem, kuri nebaidās sapņot un sapņus piepildīt, sakņojas mūsu kompānijas vērtībās. Atbalstot sportisko drosmi un patriotismu pat visgrūtākajos brīžos, aicinot tai pievienoties mūsu šodienas jauniešus, BTA dāvinās iespēju noskatīties filmu „Sapņu komanda 1935” sporta skolās visā Latvijā.”

Filmas pirmizrādes diena nav izraudzīta nejauši. Visi 1935. gada komandas sportisti bija savas zemes patrioti - līdzīgi kā viņu tēvus vai vecākos brāļus, cīnoties par savas valsts brīvību, arī basketbolistus virzīja neatlaidība un ticība savai idejai. Bet viņu dzīvesstāsti ir spilgta un traģiska liecība Latvijas sarežģītajai vēsturei.

Filmas centrā ir treneris Valdemārs Baumanis, kurš spēja aizraut un pārliecināt no dažādām sporta biedrībām nākušos sportistus, ka viņi ir komanda. Labākā komanda!

Filmu no 19.novembra varēs redzēt Rīgā kinoteātros "Spelndid Palace" un "Forum Cinemas", kā arī Valmierā k/t "Gaisma", bet no 23. novembra arī kinoteātros Rīgā k/t "Cianmon", Liepājā, Daugavpilī, Siguldā, Ventspilī, Talsos, Madonā, Smiltenē un Saldū.


Strādājot pie filmas, Grauba sporta vēstures lapaspuses izpētījis ar īpašu uzcītību un nu var lepoties ar izcilām zināšanām basketbolā


Valdemāru Baumani filmā atveido aktieris Jānis Āmanis, viņu priekos un grūtās dienās vienmēr atbalsta viņa kundze Elvīra (Inga Alsiņa), komandai trenēties palīdz arī Rihards Dekšenieks (Vilis Daudziņš). 1935. gada Latvijas basketbola «sapņu komanda» ir Rūdolfs Jurciņš (Mārcis Maņjakovs), Jānis Lidmanis (Jānis Vimba), Eduards Andersons (Artūrs Putniņš), Džems Raudziņš (Andris Bulis), Edgars Rūja (Miķelis Žideļūns), Andrejs Krisons (Gints Andžāns), Valdis Melderis (Mārtiņš Počs), Herberts Gubiņš (Artūrs Krūzkops), Aleksejs Anufrijevs (Viktors Ellers), Mārtiņš Grundmanis (Mārtiņš Liepa). Pārējās lomās Uldis Norenbergs, Pēteris Gaudiņš, Lāsma Kugrēna, Normunds Bērzs un citi.

No 8.novembra socializācijas portālos Facebook un Draugiem.lv varēs iegūt iespēju noskatīties filmu īpašā LMT seansā, kas notiks 19. novembrī pl. 14:00 kinoteātrī Splendid Palace. Lai to izdarītu, portālos izvietotajā aplikācijā "Paņem laimīgo basketbola bumbu!" būs jāpaceļ virtuāla basketbola bumba, zem kuras, iespējams, būs paslēpts ielūgums uz filmu divām personām.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2012-11-07 11:57:32

Ziņot

par šādu superuzvaru iepriekš tiešām nezināju

Vārds

2012-11-07 11:57:10

Ziņot

nespēju sagaidīt, kad varēs redzēt. šie kungi neliek vilties.

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv