Ceturtdiena, 2021. gada 17. jūnijs

Artis, Artūrs

Visi autora raksti

27. decembris (2012) 10:40

Agneta Niedra

Māris Gailis: Iespējams, šad tad arī vajag iebāzt pirkstu rozetē (11)

Foto: LETA

„Jaunībā laiks skrien daudz ātrāk. Gadiem ritot, sāk šķist, ka dzīves tempi samazinās, kaut gan laiks ir lineāra vienība un mums visiem tas ir viens. Iespējams, ka tā tas liekas tādēļ, ka esmu iemācījies to izmantot, līdz ar to manas dienas šķiet daudz piepildītākas nekā agrāk,” prāto uzņēmējs, bijušais ministru prezidents un pasaules apceļotājs Māris Gailis. Intervijā portālam Puaro.lv viņš stāsta par savām dzīves baudām un piedzīvojumu garšas meklējumiem.

Agneta Niedra: Esat daudz ceļojis un daudz ko pieredzējis. Kurš piedzīvojums bijis visneprātīgākais?

Māris Gailis: Uz šādu jautājumu nemaz nedrīkst atbildēt, bet, paldies Dievam, man šādi „lēcieni kosmosā” ir bijuši.

A.N.: Ar ko jūs ieteiktu sākt tiem, kas vēlas mesties piedzīvojumos?

M.G.: Jābūt atvērtam iespēju robežās. Pasaulē jāveras ar bērna acīm – ar prieku uz ziņkāri. Visapkārt ir tik daudz kā interesanta! Galvenais ir neieslīgt rutīnā, nestrādāt vienu un to pašu darbu pārāk ilgu laiku, nepalikt vienā un tajā pašā vietā.

A.N.: Bērnības vieglprātība ar laiku zūd. Kā pārvarēt bailes no nezināmā?

M.G. Iespējams, šad tad arī vajag iebāzt to pirkstu rozetē. Vienam no simta, iespējams, nepaveiksies, bet kā gan citādāk noskaidrot, kas ir labs un kas ne?

A.N.: Kādas ir jūsu dzīves lielākās baudas?

M.G.: Lasīšana. Jāteic, tai nevar pievērsties nejauši. Katram cilvēkam jāatrod tāds kā guru, dzīves skolotājs, kurš uzved uz pareizā ceļa. Tas arī nosaka, par kādu cilvēku mēs izveidosimies. Protams, tās ir arī miesiskās baudas, ja vien tās ir sabalansētas. Tāpat prieku man sagādā viss jaunais, tikšanās ar interesantiem sarunu partneriem, kas gadās ne tik bieži. Sarunām piemīt ļoti liela vērtība. Nevar noliegt, ka baudījumu man sagādā arī panākumi.

A.N.: Kuri ir bijuši jūsu dzīves skolotāji?

M.G.: Man tādi ir bijuši vairāki. Viņiem esmu sekojis un jūtos ļoti pateicīgs par to, ko viņi man devuši. Literatūras apguvei pievērsos 24 gadu vecumā. Astoņus gadus dzīvoju tādā kā „lasīšanas periodā”, kas manai izaugsmei devis ļoti daudz.

A.N.: Ar kādas literatūras apguvi jūs ieteiktu sākt?

M.G.: Katram vecumam tā ir sava, tomēr vislabāk sākt ar Remarka un Hemingveja daiļradi. Pirmoreiz lasot viņu darbus, atklājas tikai daļa gudrību. Ar katru nākamo lasīšanas reizi iespējams uztvert arvien vairāk informācijas. Vismaz man tā ir.

A.N.: Kā, jūsuprāt, atšķiras literatūras klasika no šī brīža bestselleriem?

M.G.: Kardināli. Tomēr nebūt neapgalvoju, ka šī gadsimta autoru darbi nebūtu lasāmi. Noteikti iesaku izlasīt franču rakstnieka [Mišela] Velbeka darbus – latviski iztulkoti ir trīs. (Elementārdaļiņas (2003), Platforma (2004) un Varbūt ir sala (2008) – red.) Tomēr arī par literatūras klasiku nedrīkst aizmirst – sākot ar grieķu autoru darbiem. Padomju laikos literatūras pieejamība bija krietni ierobežota, bet tagad grāmatnīcas ir pilnas – 5% no tā visa ir arī labi darbi.

A.N.: Runājot par grieķiem – kā, pēc jūsu domām, tauta, kas ir pasaules civilizācijas šūpulis, nonākusi līdz līmenim, kādā viņi atrodas šobrīd?

M.G.: Tiem grieķiem, kuri šobrīd dzīvo Grieķijā, nav nekāda sakara ar šīs valsts seno kultūru – viņus ar sengrieķiem nesaista radniecīgas saites, tie ir pavisam citi cilvēki. Grieķija savulaik tika pilnībā „izslaucīta”. Neprotu teikt, kādas nācijas pēcteči šobrīd dzīvo šajā valstī, bet tiem noteikti nav nekāda sakara ar senajiem grieķiem. Iespējams, tikai 0,1% vieno kāda radniecība ar šīs valsts priekštečiem.

A.N.: Un kā ir ar latviešiem?

M.G.: Ņemot vērā mūsu valsts vēsturi, es teiktu, ka daļa radniecības ar senajiem latviešiem mums tomēr ir. Jāteic, arī senie latvieši nebija nekādi latvieši – mēs esam salīdzinoši nesen radīta nācija. Tomēr to pašu varētu teikt arī par, piemēram, zviedriem – kas to lai zina, no kurām tautām viņi ir cēlušies.

A.N.: Kādas piecas lietas, jūsuprāt, katram cilvēkam būtu jāizdara savas dzīves laikā?

M.G.: Jāatrod Skolotājs. Vismaz vienā jomā jāsasniedz meistara līmenis. Jāatstāj pēcnācēji. Jāsaglabā garīga un fiziska forma līdz pēdējam brīdim. Jānomirst bez nožēlas.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Ivo

2013-04-03 01:25:09

Ziņot

ļoti saturīga un gudra intervija... kam neaizķēra,žēl..

koko

2013-01-27 15:12:42

Ziņot

...galīga nulle! Kas būtu vēl runājis!

Nātre

2013-01-24 08:39:00

Ziņot

Dižajam lasītājam M.G. ieteiktu tiešām vairāk lasīt,īpaši par senajiem latviešiem un nācijas veidošanos.

čiča

2013-01-11 02:30:54

Ziņot

viš roku man radinieks

Jānis

2013-01-07 00:33:31

Ziņot

Saprotams es nesmu bijis Saeimā, taču domāju, ka 90% no tur nonākušajiem vienkārši aiziet ciet širmis. Tipisks gadījums ir Godmanis. Lai nu ko dažs labs saka par Māri Gaili, taču uzdrošinos apgalvot, ka širmis Mārim nav aizgājis ciet. Kas attiecas uz prihvatizāciju un citiem nedarbiem, tad Māris vienkārši nebija muļļa, procesu pagriezt citā virzienā diez vai viņš varēja, tāpat kā tagad, kad te valda ārzemju banku plutokrātija. Kurš spēj šo procesu pagriezt citā virzienā, lai nāk un dara.

gailis ar putniem

2012-12-27 23:18:51

Ziņot

haha māris izlsīja Hemingveju sapiķoja saeimai , lai tiktu par premjēru nolaida banku baltija un sagrāba piķi un zemi. Un vispār stulbie grieķi redz cik mums te latvijā ir labi ...

gailis ar putniem

2012-12-27 23:18:32

Ziņot

haha māris izlsīja Hemingveju sapiķoja saeimai lai tiktu par premjēru nolaida banku baltija un sagrāba piķi un zemi. Un vispār stulbie grieķi redz cik mums te latvijā ir labi ...

ivars

2012-12-27 16:52:24

Ziņot

Uhh, kā man patīk šie "veiksmīgo latviešu" pārgudri-pamācošie prātuļojumi par cilvēci, latviju, nākotni un autora vietu tajā visā.. jūs puiši šo te latviju izveidojāt...vai ne ka tev māri bij "ekskluzīvas tiesības" privatizēt zemīti ķīpsalā....ja nemaldos tur bij tavs pirmais miljoniņš....un pēc tam parādījās māris ar cigāru un tauriņu...cilvēks-filozofs, ar fundametāli-akadēmisku skatu uz visu kas notiek nabaga latvijā...nu tad sākās pasaules apceļošana un citas svarīgas lietas. redzi māri-es arī labprāt būtu privatizējis tur zemīti par kadastrālo...un tāpēc nemāci tagad mani dzīvot un dzimteni mīlēt...labāk Birģeļu ģimenei kādu apsveikumu aizraksti....estēts mļin!

Vārds

2012-12-27 10:53:09

Ziņot

esmu tīrs latvietis - man rados ir poļi, lietuvieši, vāci un zviedri :))))

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (5)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv