Otrdiena, 2020. gada 1. decembris

Emanuels, Arnolds

Ceturtdiena, 18. aprīlis (2013) 15:37

Uzņēmēmēji: VID jaunajam nodokļu parāda 100 latu slieksnim nav argumentācijas (1)

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) noteiktais nodokļu parādu slieksnis 100 latu apmērā ir pārāk zems, un būtu jāvērtē tā paaugstināšanas iespēja, turklāt patlaban trūkst informācijas par tā izveidošanas argumentāciju, atzina vairāki aptaujātie uzņēmēji.

Kā sacīja SIA "Spilva" finanšu direktors Toms Didrihsons, no uzņēmuma viedokļa attiecīgā VID instrumenta pastāvēšana ir apsveicama, tomēr "tā izpildījums pagaidām neattaisno izvirzītos mērķus".

"Kāda bija VID pamatdoma, izveidojot šādu sarakstu? Ja tas ir tikai informatīvs un netiks izmantots VID argumentācijā pie jebkurām sarunām, tā var palikt. Taču, ja šis instruments ir izveidots kā mehānisms, lai uzņēmumi izvērtētu, ar ko sadarboties un ar ko nē, tad pietrūkst papildu informācijas. Piemēram, no pārtikas ražotāju pozīcijām raugoties, ko tas dod, ka sarakstā ir arī Latvijas lielākās mazumtirdzniecības ķēdes vai izejvielu piegādātāji? Vai tad Latvijas pārtikas uzņēmumi var nestrādāt ar lielveikalu tīkliem?" jautāja finansists.

Viņš arī norādīja - lai šāda datubāze varētu funkcionēt un palīdzēt uzņēmumu darbā, nepieciešama detalizētāka informācija.

"Mums jāzina, cik ilgi kavēts parāds, vai bijis jāmaksā soda naudas, vai bijušas tiesvedības un iesaldēti konti. Atbildes uz šiem jautājumiem noteiktu palīdzētu potenciālajiem un esošajiem sadarbības partneriem izvērtēt katra konkrētā parāda nopietnību. Respektīvi, ja potenciālajam biznesa partnerim ir vienu dienu kavēts nodokļu parāds 150 latu apjomā, tas nav pamats līguma neslēgšanai," norādīja Didrihsons.

Viņaprāt, labākais situācijas risinājums būtu uzņēmumu datubāzes funkcionalitātes uzlabošana, pievienojot informāciju par kavējuma dienu skaitu. "Iespējams, arī vajadzētu izvērtēt norādītās summas apjomu," sacīja "Spilvas" pārstāvis.

Kā norādīja AS "Aldaris" finanšu un IT direktors Ģirts Vildavs, minimālo nodokļu parāda slieksnis patlaban ir pārāk zems, un tas būtu jāvērtē no kopējo uzņēmuma maksāto nodokļu apjoma.

"Ja uzņēmuma mēnesī maksāto nodokļu apjoms ir vairāki simti tūkstošu, tad parāda slieksnis 100 latu apjomā ir nepamatoti zems. Pie šāda apjoma niecīga kļūda nodokļu deklarācijā var radīt parādu, kas pārsniedz 100 latus," sacīja Vildavs.

Viņš arī norādīja, ka VID būtu jāņem vērā arī, cik ilgi uzņēmums ir parādā, kā arī jāspēj nodrošināt nemitīgu jaunākās informācijas apriti.

"Uzņēmumam ir jādod iespēja novērst kļūdas, un VID nodokļu parādu datubāzē būtu iekļaujami tikai tie parādi, kas pārsniedz trīs mēnešus. Sākot šādu iniciatīvu, ir ļoti būtiski nodrošināt savlaicīgu informācijas apriti, nekavējoties novēršot situācijas, kad datubāze satur novecojošu informāciju," atzina Vildavs.

Savukārt piena pārstrādes uzņēmuma "Food Union" finanšu direktore Lana Cimmere VID iniciatīvu vērtēja kā pārdomātu un pareizu.

"VID iniciatīvu apkopot un publiskot informāciju par uzņēmumu nodokļu nomaksas stāvokli vērtējam kā pareizu soli elektronisko dokumentu aprites ieviešanā. Pārdomāta "bezpapīra" dokumentu aprite ietaupa gan VID, gan uzņēmumu laiku un finanšu resursus, kā arī veicina ātrāku sadarbību. Šī ir laba ziņa visiem godprātīgiem nodokļu maksātājiem, kuri regulāri piedalās publiskos iepirkumos," sacīja uzņēmuma pārstāve.

Tikmēr SIA "New Rosme" valdes priekšsēdētājs Edgars Štelmahers (attēlā) atzina, ka VID ir jābūt uzņēmumu sadarbības partnerim, nevis "represīvai iestādei".

"Ievietošana parādnieku sarakstos par nelielu kļūmi, kas var rasties cilvēciska faktora vai sistēmā radušās kļūdas dēļ, ir vairāk nekā netālredzīgi, jo tas var būtiski ietekmēt gan uzņēmuma reputāciju, gan tā attīstību un biznesa darījumus," sacīja uzņēmējs.

Kā ziņots, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu parādnieku datubāzē 1.aprīlī bija pieejama informācija par 53 594 nodokļu parādniekiem - uzņēmumiem -, kam nodokļu parāds ir virs 100 latiem. Bet saskaņā ar "Firmas.lv" un "Latvijas Tālruņa" datiem Latvijā patlaban ir aptuveni 55 000 aktīvu uzņēmumu, kas veic komercdarbību.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Pilll

2013-04-18 22:35:36

Ziņot

Tas tak tikai un vienīgi Publisko iepirkumu likuma dēļ. Liekas,ka cita mērķa nav un nav vērts arī meklēt.

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv