Sestdiena, 2020. gada 4. jūlijs

Sandis, Uldis, Ulvis

Ceturtdiena, 10. maijs (2012) 23:11

Top grozījumi Kriminālprocesa likumā Lemberga "Londonas liecību" izprasīšanai


Tiek gatavoti jauni grozījumi Kriminālprocesa likumā, lai atvieglotu iespēju Aivara Lemberga tā dēvētās Londonas tiesas slēgtajās sēdēs sniegtās liecības par viņa īpašumu patieso apjomu izmantot apsūdzību pierādīšanai prāvā, kas Rīgas apgabaltiesā tiek iztiesāta jau kopš 2009. gada februāra, vēsta "Pietiek.com".

Pašlaik apspriesti tikai šaurā juristu un politiķu lokā, paredzams, ka šie likumgrozījumi izraisīs juristu diskusijas un var ietekmēt politisko dienaskārtību, kur Lemberga ietekme caur Zaļo un zemnieku savienību vēl ir jūtama.

Paredzams, ka grozījumi, ja tie pārvarēs juridiskas un politiskas diskusijas un tomēr tiks virzīti, skars Kriminālprocesa likuma 455. pantu, kas regulē procesuālās tiesības lietu iztiesāšanā. To galvenā ideja ir paredzēt, ka valsts apsūdzības uzturētājam jau krimināllietas iztiesāšanas fāzē ir tiesības pieprasīt informāciju un dokumentus, ja kopš apsūdzību uzrādīšanas brīža un tiesvedības sākuma ir parādījušies jauni pierādījumi, Pietiek skaidroja Saeimas deputāts, krimināltiesību eksperts Andrejs Judins (Vienotība). Vienlaikus tādas pašas tiesības iecerēts dot arī aizstāvības pusei.

Ar Lemberga aizkulišu spēli savulaik Saeimas balsojumā par ievēlēšanu Augstākās tiesas senatora amatā izgāztais Judins kopā ar valsts apsūdzības uzturētāju grupas Lemberga prāvā vecāko prokuroru Juri Jurisu (attēlā) tiek uzskatīts par šo likuma grozījumu „tēvu”. Deputāts apstiprina, ka pirms pāris nedēļām ar Jurisu apspriedis šādu grozījumu nepieciešamību Krimināllikumā, bet šobrīd vēl neesot noformulēta grozījumu redakcija, esot skaidrs tikai to virziens.

Tā dēvētajā a/s Latvijas kuģniecība kuģu fraktēšanas lietā, ko iztiesā britu Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesa, Lembergs pēc ilgas pretošanās ir spiests liecināt par savu īpašumu patieso apmēru, un apsūdzības uzturētājiem Latvijas tiesvedībā šīs liecības un citi tā dēvētās Londonas tiesas atklātie fakti būtu svarīgs papildinājums esošajai pierādījumu bāzei.

Teorētiski prokurori jau pašlaik var vērsties pie tiesas ar lūgumu izprasīt jaunu informāciju un dokumentus, tomēr esošais Kriminālprocesa likuma regulējums ir neskaidrs un būtu nepieciešama speciāla norma, uzskata Judins. Ar pašreizējo regulējumu valsts apsūdzības uzturētājiem var rasties sarežģījumi, jo, pirmkārt, izprasot jaunatklāto informāciju caur tiesu, aizstāvības puse jau tobrīd uzzinātu par prokuroru taktiku. Otrkārt, krimināllietas iztiesāšanas stadijā procesa virzītājs ir tiesa, tādēļ pastāv varbūtība, ka trešā puse, šajā gadījumā – britu Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesa – varētu nerespektēt Ģenerālprokuratūras lūgumu par informācijas sniegšanu, prokuroru apsvērumus skaidro Judins.

Lai gan Judins aicina šos iespējamos Kriminālprocesa likuma grozījumus nesaistīt ar Lemberga prāvu, šaurā juristu un politiķu lokā, kas par tiem ir informēts, tie tiek diskutēti tieši šajā kontekstā. Kriminālprocesa likums jau pašlaik ir atvērts grozījumu izdarīšanai, tomēr līdz otrdienai, kad Saeimas Juridiskā komisija pabeidza to gatavošanu pieņemšanai Saeimā trešajā galīgajā lasījumā, Ģenerālprokuratūra nepaguva noformulēt un iesniegt savu priekšlikumu.

Saeimas Juridiskās komisijas šonedēļ pabeigtie Kriminālprocesa likuma grozījumi paredz virkni uzlabojumu, kas paātrinās krimināllietu iztiesāšanu, tādēļ izskan arī versija, ka tā dēvētie Lemberga Londonas liecību grozījumi šoreiz nav virzīti, jo disonētu. Proti, nosakot iespēju iztiesāšanas fāzē apsūdzības pusei turpināt pierādījumu vākšanu, automātiski tiktu radīts pamats tiesvedību ieilgšanai. Judins piekrīt, ka šāds risks pastāv un tā būšot viena no galvenajām diskusijām, jo "būtu muļķīgi neizmantot jaunus pierādījumus, ja tādi parādās”.

Krimināllietā, kuru iztiesā Rīgas apgabaltiesa. Lembergs apsūdzēts sevišķi smagos noziegumos, tostarp kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtas naudas atmazgāšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, jo būdams Ventspils mērs un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs pieņēmis lēmumu par uzņēmumiem, kuros, pēc apsūdzības pārliecības, caur ārzonu kompānijām bijis patiesā labuma guvējs.

Apsūdzības uzturētājiem tā dēvētajā Lemberga prāvā, kas tiek iztiesāta Rīgas apgabaltiesā, ir aizdomas, ka laikā pēc 1999. gada maija Lembergs pārkāpis valsts amatpersonai noteiktos ierobežojumus, Ventspils domes un Ventspils brīvostas valdes sēdēs pieņemot lēmumus par firmām, ar kurām saistīts, caur ārzonu firmām būdams to labuma guvējs. 

Pietiek.com

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv