Sestdiena, 2021. gada 17. aprīlis

Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

27. novembris (2012) 17:34

Tiek mazināti uzņēmēju izdevumi, kas radīsies eiro ieviešanas laikā

LETA

Analizējot prasības, ko paredz Eiropas Savienības tiesību akti saistībā ar eiro ieviešanas jautājumiem, tiek mazināti uzņēmēju izdevumi, kas radīsies eiro ieviešanas laikā, informēja Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).

Uzņēmēju izdevumu mazināšanu veic LDDK biedri un eksperti sadarbībā ar Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta un citu atbildīgo institūciju pārstāvjiem.

LDDK uzsver, ka lielākās izdevumu pozīcijas, ieviešot eiro, uzņēmējiem ir saistītas ar preču pārcenošanu, kases aparātu, to programmu un grāmatvedības programmu pārprogrammēšanu, bet mazajiem tirgotājiem tas ir ikdienas roku darbs, pievienot vienu cenu eiro valūtā līdz eiro dienai, un pēc eiro dienas - vienu cenu latos, kā arī visiem kopā investīcija informatīvajos pasākumos.

LDDK norāda, ka daudz tiek diskutēts par Latvijas Nacionālajā eiro ieviešanas plānā noteiktajiem uzdevumiem, tai skaitā par Valsts ieņēmumu dienesta izstrādātajām vadlīnijām darbam ar kases aparātiem. Sākotnēji vadlīnijās tika paredzētas vismaz četras pārprogrammēšanas reizes katram kases aparātam, bet nebija ņemti vērā kases aparāti, kuros fiziski nevar notikt programmēšana, kā arī nozares, kurās nevar veikt elektronisku paralēlo cenu atspoguļošanu, piemēram, pasažieru pārvadājumi un degvielas tirgotāji.

Sadarbībā ar nozaru asociācijām ir panāktas vairākas izmaiņas, kas samazina sākotnēji plānotos uzņēmēju izdevumus, informēja LDDK.

Ir samazinātas programmēšanas prasības kases aparātiem, lai maksimālo pārprogrammēšanas darbu paveiktu vienreiz un līdz 1.oktobrim, savukārt 31.decembrī un 1.janvārī - tirgotāji vai noteiktos gadījumos pat kases aparātu programmas automātiski paši jau veiktu visas atlikušās procedūras ar kases aparātu.

Kases aparāti netiek mainīti, jo tiek plānots sertificēts novērtējums 575 kases aparātu modeļiem, lai konstatētu tos aparātu modeļus, kurus nevar pārprogrammēt, un šie izņēmumi attiecīgi tiks iekļauti vadlīnijās. Šī informācija būs zināma 2013.gada 2.ceturksnī.

Pasažieru pārvadātājiem transporta biļetēs līdzīgi kā Igaunijā tiek plānots atspoguļot vienu valūtu un divu nedēļu vienlaicīgās apgrozības periodā kādā valūtā saņems maksājumu, tādā izdos atlikumu. Pasažieru pārvadātājiem būs jāinformē pasažieri par maksāšanu pēc iespējas precīzā naudā, kā arī jāizvieto, piemēram, cenu tabulas par dažādām biļešu cenām autobusos, lai pasažieri būtu informēti par godīgu cenu pārrēķinu un biļešu cenu latos un eiro.

Degvielas uzpildes stacijās, ņemot vērā biežo cenu maiņu, būs pieejamas cenu tabulas potenciālajā cenu amplitūdā, kur atspoguļotas paralēlās cenas noteiktajā periodā.

Tiks nodrošināts grāmatvedībā pamatinformācijas un uzskaites prasību samērīgums paralēlās cenu atspoguļošanas periodā.

Tiks papildinātas vadlīnijas ar kases aparātu žurnāla paraugu. Kases aparātu un kases sistēmu nedzēšamajā atmiņā latu periodā tiks norādīti lati un eiro periodā - eiro.

Paralēlās cenu atspoguļošanas periods Latvijā ir trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas visas pakalpojumu un preču cenas obligāti būs norādītas latos un eiro. Rekomendējošais cenu atspoguļošanas periods ir uzreiz pēc maiņas kursa noteikšanas, tas ir, sešus mēnešus pirms eiro ieviešanas un vienu gadu pēc eiro ieviešanas. Paralēlo cenu atspoguļošanas latu periodā informatīvā valūta ir eiro, bet eiro periodā - lati.

LDDK informēja, ka Latvijā atšķirībā no citām valstīm paralēlo cenu atspoguļošanas periods samazināts, jo vidēji Eiropā tas ir bijis 1,5 gadi, lai stiprinātu patērētāju uzticību uzņēmējiem un ļautu pierast plānot izdevumus atbilstoši eiro preču un pakalpojumu cenām.

Par informatīvajām prasībām joprojām notiek diskusijas, par kuru rezultātiem LDDK informēs uzņēmējus un sadarbības partnerus. Lai to varētu īstenot, Finanšu ministrija ierosinās paredzēt atsevišķus izņēmumus arī eiro ieviešanas likumprojektā.

Savukārt 28.novembrī LDDK rīko praktisko semināru par eiro ieviešanas vadlīnijām, tai skaitā tiks prezentētas atjaunotās kases aparātu vadlīnijas.

Seminārā tiks arī prezentētas vadlīnijas grāmatvedības uzskaites un nodokļu maksājumu jautājumos, kā arī citas praktiskās vadlīnijas, kas tika saturiski precizētas sadarbībā ar nozaru asociācijām.

Nozare.lv

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (8)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (4)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv