Ceturtdiena, 2020. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

8. novembris (2012) 18:35

Pašvaldība spiesta uzturēt Krievijas miljonāra nopirkto un pamesto Zentenes pili

Sēmes un Zentenes pagastu pārvalde plāno 2013.gada Tukuma novada budžetā iekļaut 1800 latu Zentenes pils apsardzei un uzturēšanai, jo Zentenes muižas pili nopirkušais Krievijas miljonārs Sergejs Bestuževs par īpašumu neliekas ne zinis.

Tukuma novada domes Juridiskās nodaļas vadītāja Lelde Bičuša informēja, ka dome par to vēl nav lēmusi, bet, ņemot vērā, ka pērn izsolītā Zentenes muižas pils kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ir iekļauta Valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekļu sarakstā un tajā atrodas valsts nozīmes mākslas pieminekļi, pašvaldība plāno uzturēt šo īpašumu esošajā stāvoklī, paredzot, ka izlietotos līdzekļus lūgs samaksāt vai piedzīs, taču pašvaldība arī paredz iespēju atpirkt pili, ja tā ilgstoši būs pamesta.

Sēmes un Zentenes pagastu pārvalde patiešām ierosina plānot 2013.gada Tukuma novada pašvaldības budžetā iekļaut 1800 latu Zentenes pils uzturēšanai. Budžets vēl nav pieņemts, nav pat uzsākta tā apspriešana, tādēļ pāragri runāt par šādas summas akceptēšanu, skaidroja Bičuša.

Viņa informēja, ka šo summu veido ap 430 latu signalizācijas ierīkošanai, 25 lati mēnesī jeb 300 latu gadā apsardzes pakalpojumiem, rezervējot arī ap 40-50 latu izsaukumu gadījumiem un ap 900 latu teritorijas pļaušanai. Visas summas ir bez pievienotās vērtības nodokļa.

Juridiskās nodaļas vadītāja skaidroja, ka signalizācijas ierīkošana nepieciešama, jo 2011./2012.gada laikā nezināmi vandaļi vairākkārt bija atlauzuši pils logiem no iekšpuses aiznaglotos dēļus ar mērķi pili izlaupīt, kā arī jaunieši vienkārši mēdzot iekļūt pilī un ālēties. Bija sākts arī kriminālprocess par pilī demontētiem un jau sazāģētiem radiatoriem, kurš pierādījumu trūkuma dēļ tika izbeigts. Pils iekšpusē atrodas valsts nozīmes mākslas pieminekļi.

Savukārt teritorijas pļaušana ir nepieciešama, lai neveidotos kūla, kas ir ugunsbīstami. Tūristi turpina pili kā valsts nozīmes kultūras pieminekli apmeklēt, un kūlas esamība ap pili rada ugunsnedrošu situāciju. Jebkura tūrista vai huligāna neuzmanības (kaut vai izmesta izsmēķa dēļ) pils var nodegt. Teritoriju ap pili (apmēram 0,6 hektārus) plānots nopļaut piecreiz gadā, bet pārējo parka teritoriju (apmēram 3,29 hektārus) - divreiz gadā.

"Šos izdevumus pašvaldība tērē ne jau lai svešo īpašumu kaut kā uzlabotu, bet lai to saglabātu, neļaujot tikt izdemolētam vai nodedzinātam, jo pašlaik viss liecina par to, ka, īpašniekam neuzturot šo vēsturisko īpašumu, 2014.gada maijā pašvaldībai nāksies izmantot pirkuma līgumā paredzētās atpakaļpirkuma tiesības," skaidroja Juridiskās nodaļas vadītāja.

Kaut pils jau tagad ir atzīstama par nolaistu, pašvaldības interesēs ir to līdz minētajam laikam saglabāt vismaz esošajā stāvoklī, nepazeminot tās tirgus cenu, pauda Bičuša.

Viņa informēja, ka visi pierādījumi par iztērētajām summām pagastu pārvaldē tiek saglabāti un nepieciešamības gadījumā tiks lūgts pils īpašniekam tās samaksāt. Ja viņš atteiksies samaksāt labprātīgi, pašvaldība iztērētos līdzekļus obligāti piedzīs tiesas ceļā.

Par to, visticamāk, tiks lemts tad, kad paies trīs gadi no pirkuma līguma noslēgšanas dienas un iestāsies pašvaldības tiesības uz atpakaļpirkumu.

Kā ziņots, 2011.gada 28.aprīlī Tukuma novada domes sēdē deputāti apstiprināja nekustamā īpašuma "Skolas pils" Zentenes pagastā, Tukuma novadā, 12.aprīlī rīkotās izsoles rezultātus, kas nosaka, ka tiesības iegādāties Zentenes pili ieguvis Sergejs Bestuževs, aģentūru LETA iepriekš informēja Tukuma novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Šulca.

Novada dome Bestuževu atzina par izsoles uzvarētāju ar tiesībām nekustamo īpašumu "Skolas pils" Zentenes pagastā iegūt īpašumā par 131 000 latu.

Kā liecina internetā pieejamā informācija, Krievijas miljonārs Bestuževs minēts kā IT kompānijas "NT Computer" prezidents. Savulaik viņš tika iekļauts 500 Krievijas miljonāru reitingā.

Kā iepriekš ziņots, 12.aprīļa izsolē no sākuma cenas 130 000 latu apmērā Zentenes pils izsolīta par vienu 1000 latu soli, jo piedalījies tikai viens gribētājs.

Īpašumā "Skolas pils" ir zeme 12,18 hektāru platībā, skolas ēka, kas celta 1870.gadā, un internāta ēka.

Skolas ēkā kopš 1938.gada atradās Zentenes pamatskola, bet 2009.gada 1.septembrī skola tika likvidēta, jo krasi bija samazinājies skolēnu skaits. Vēl gadu šajā ēkā atradusies bērnu uzraudzības grupa, kura 2010.gada vasarā tika pārcelta uz Zentenes pagasta pakalpojumu centra telpām.

Patlaban ēka stāv tukša un pamazām iet bojā. Vēl pagasta padomes laikā ēkai ticis nomainīts jumts, taču darbi tikuši veikti nekvalitatīvi un mitrums no jumta bojājis sienas, tādēļ tās ir izsalušas.

Tā kā ēkas tehniskā stāvokļa atjaunošanai un uzturēšanai ir nepieciešami papildu līdzekļi, pašvaldība tās apsaimniekošanu uzskata par ekonomiski neizdevīgu.

LETA

Vēl par tēmu:

Visi raksti par šo tēmu

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv