Sestdiena, 2020. gada 4. jūlijs

Sandis, Uldis, Ulvis

Ceturtdiena, 3. maijs (2012) 12:14

Par PVN izkrāpšanu VID ar pretterorisma vienības palīdzību aiztur 12 cilvēkus

Valsts ieņēmumu dienests (VID) apturējis grupējuma darbību, kas trijos gados no budžeta izkrāpis sešus miljonus latu pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Ar pretterorisma vienības "Omega" kaujinieku palīdzību Ieņēmumu dienestam izdevies aizturēt 12 shēmā iesaistītus cilvēkus, no kuriem diviem organizatoriem piemērots apcietinājums.

VID Sabiedrisko attiecību daļā aģentūra LETA uzzināja, ka VID Finanšu policijas pārvalde aprīlī veikusi 26 kratīšanas dažādos objektos Rīgā un apturējusi metāllūžņu biznesa jomā strādājoša grupējuma darbību, kas laikā no 2009.gada janvāra līdz šā gada 1.aprīlim īstenojis liela apmēra krāpšanu, valsts budžetam nodarot vairāk nekā sešu miljonu latu zaudējumus.

Noziedzīgais grupējums darbojās metāllūžņu jomā un tajā bija iesaistītas 12 fiziskas personas un 25 uzņēmumi, no kuriem 16 bija fiktīvi. Shēmā iesaistīto fiktīvo uzņēmumu amatpersonas bija nerezidenti vai personas, kurām dzīvesvieta bija patversme. Kā fiktīvo uzņēmumu darbinieki parasti tika reģistrētas viena vai divas personas, vairumā gadījumu tie bija valdes locekļi - nerezidenti.

Organizatori un to darījumu partneri bija iekļauti vienotā metāllūžņu piegādes darījumu ķēdē, kur lūžņu atkritumu saņēmējs, kas bija patiesā labuma guvējs, nodarbojās ar alumīnija lietņu ražošanu un metāllūžņu vairumtirdzniecību.

Noziedzīgais grupējums organizēja darījumu dokumentu noformēšanu par faktiski nenotikušiem darījumiem, tādējādi samazinot valsts budžetā maksājamā PVN apmēru un iegūstot tiesības ar viltu pieprasīt un saņemt PVN pārmaksas atmaksu lielā apmērā.

Lai naudas līdzekļi nonāktu noziedzīgā grupējuma rīcībā, izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās un aizdevumi shēmā iesaistīto uzņēmumu starpā, mainīta finanšu līdzekļu piederība.

Nolūkā mainīt finanšu līdzekļu un metāla izcelsmi tika izmantoti ārvalstīs reģistrēti uzņēmumi un to darījumu konti. Fiktīvo uzņēmumu ķēdē iesaistītie Latvijā reģistrētie uzņēmumi pārskaitīja naudas līdzekļus uz norēķinu kontiem Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, no kuriem vēlāk nauda tika noņemta un nogādāta atpakaļ Latvijā patiesajiem labuma guvējiem.

VID skatījumā organizētas grupas kontrolē esošajiem uzņēmumiem tika atvērti norēķinu konti Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, kuru ietvaros, vairākkārtīgi mainot finanšu līdzekļu piederību, nauda nonāca grupējuma kontrolē esošajos ārzonas uzņēmumos.

Tāpat, mainot finanšu līdzekļu piederību Lietuvas un Čehijas kredītiestādēs, naudas līdzekļi tika pārskaitīti uz citiem organizētas grupas kontrolē esošu uzņēmumu norēķinu kontiem. Valūtas operācijas - konvertācija - pamatā tika veiktas divās Latvijas bankās, tirgojot valūtu Krievijas un Ukrainas iedzīvotājiem.

Daļa naudas tika atgriezta Latvijā no iepriekš minētajām valstīm, saņemot to skaidrā naudā no organizētās grupas dalībnieka, bet, iespējams, uzņēmumu kontos esošie naudas līdzekļi tika konvertēti un pārdoti NVS valstīs strādājošām personām.

Tādējādi visa noziedzīgā grupējuma naudas plūsma tika novirzīta ārpus Latvijas teritorijas, ievērojami apgrūtinot iespēju iegūt precīzu informāciju par to.

VID Finanšu policijas pārvaldē šā gada 2.aprīlī sākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma pantiem par krāpšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, grāmatvedības datu viltošanu, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Kriminālprocesā Rīgā tika veiktas 26 kratīšanas shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un automašīnās. Lai iekļūtu noziedzīgā grupējuma galvenajā birojā un aizturētu tā dalībniekus, VID Finanšu policijas pārvalde pieaicināja policijas pretterorisma vienību "Omega".

Kratīšanu laikā tika izņemta 300 000 eiro skaidra nauda, kas ieskaitīta VID depozīta kontā, seifi, datori un citi datu nesēji, zīmogi, dokumenti, piezīmju grāmatiņas, USB atmiņas kartes un mobilie telefoni.

Tāpat kratīšanu laikā VID Finanšu policijas pārvaldes darbiniekiem tika izrādīta pretdarbība un notika mēģinājumi iznīcināt lietiskos pierādījumus - pa logu tika izmesti kriminālprocesam nozīmīgi priekšmeti - telefons, dators, divas somas ar dokumentiem, kurās pamatā bija aplokšņu algu saraksti un cita informācija par skaidras naudas plūsmu.

Tāpat attālināti tika mēģināts dzēst datus, kas atrodas serverī, taču pateicoties Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Infotehnisko ekspertīžu nodaļas ekspertiem, kuri sniedza savu atbalstu kratīšanas laikā, datu dzēšana tika pārtraukta. Persona, kura mēģināja iznīcināt datus, šobrīd ir aizturēta un atzīta par aizdomās turēto.

Kriminālprocesā par aizdomās turētām ir atzītas 12 personas, no kurām divām Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa ir piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu, bet pārējām desmit ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

Norādot uz izmeklēšanas interesēm, VID plašāku informāciju nesniedz.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv