Otrdiena, 2021. gada 19. janvāris

Alnis, Andulis

Visi autora raksti

Pirmdiena, 21. janvāris (2013) 12:54

Nils Sakss

Barikāžu butaforija un Sudrabas drāma (143)

Puaro.lv

Barikāžu atmiņas pasākumi uz mūsu tautu iedarbojas ne mazāk degradējoši kā točku spirts un vakara seriāli. Tie rada ilūziju, ka pietiek reizi pa reizei kaut kur centrā sanākt visiem kopā, uzdziedāt, varbūt pat sadoties rokās, un lietas mainīsies. Valsts iegūs neatkarību, ekonomika atdzīvosies, partijas restartēsies, Ulmanis reinkarnēsies  un vispār viss notiks. Un tad pārējā laikā dusmīgi zvanīties uz Latvijas Radio un īdēt, ka atkal nekas nemainās.

Tas taču nāktu tikai par labu, ja izbeigtu promotēt tās barikādes kā nez kādas brīvības cīņas – ar visiem mocekļiem un pēkšņi tik bezbailīgiem kļuvušiem latviešiem. Katrs, kurš reiz lasījis kādu vēstures grāmatu vai, teiksim, skatījies pēdējā laika ziņas BBC un CNN kanālos, par Al Jazeera nemaz nerunājot, pateiks: neviens ar dziesmām un rokās sadošanos sev neatkarību vēl nav izcīnījis. Tur parasti ir ārprātīgi kari, asiņu jūras, gadiem ilgas postažas, mirušo grēdas un vispār ļoti nopietna ņemšanās. Manuprāt, ir drusku nekorekti pielīdzināt 1991. gada burziņu kam tādam. Un lai arī mūsu brīvības cīņās ir pieci kritušie, kuriem mūžīgs miers un dziļākā cieņa, tomēr, atvainojiet, – tos gluži par masveida upuriem nenosauksi. Mums ir dienas, kad uz bedrainajiem Latvijas ceļiem galvas noliek vairāk cilvēku. Un žurnālisti nereti mēdz iet bojā, kad ar kamerām rokās dodas iekšā karstākajos punktos. Šajā mēnesī vien Sīrijā – kur notiek brīvības cīņas – jau nošauti divi žurnālisti, un Pakistānā – kur formāli nenotiek nekas – vēl trīs. Tāda riskanta profesija. Pieminēt ar lielāko godu un darīt visu, lai tas neatkārtotos – viennozīmīgi. Bet konstruēt no tā tautas varoņus un pārākos mocekļus – kaut kā drusku naivi tomēr.

Ja būtu godīgi paši pret sevi, tad atzītu – valsti mēs dabūjām, pateicoties veiksmīgi sakritušām zvaigznēm, Marksa kļūdainiem aprēķiniem un Amerikai. Un galīgi nevis tādēļ, ka nodziedājām „Palīdzi, Dievs” Mežaparkā vai padzērām karstu buljonu Doma laukumā. Tagad, kad gandrīz katrs pēkšņi kļuvis par barikāžu varoni, rodas loģisks jautājums: kur tad jūs visi bijāt tos piecdesmit-cik-tur padomju okupācijas gadus? Kaut kā jocīgi sanāk – tik drosmīgai, saliedētai tautai tik ilgi nīkt zem okupācijas jūga. Turklāt, tik pacietīgi, ka nav pat neviena nopietna pretošanās mēģinājuma, ko ierakstīt oficiālās vēstures grāmatās. Bet uz barikādēm – jā, tur gan viss notika, tauta saliedējās, turējās uz ideāliem, bija gatavi galvu uz katras ežiņas nolikt, un ko tikai vēl nedarīt. Vienīgi tīra veiksme, ka neko tad vairs pašiem darīt vairs nevajadzēja. Skarba taisnība - cilvēki nekad īpaši augstu nevērtē to, ko viņi dabūjuši par velti un bez īpašas piepūles.

Jo tad atkal atnāca cūkas-valdība un tautu nodeva, ideālus iznīcināja, dabiskos likumus pārkāpa un vispār – visu tautu gremdē nost. Ko tādā situācijā darīt? Protams, atkal jāiet uz Doma laukumu, jādzied  dziesmas un jāprasa to varu atdot atpakaļ tautai. Tāds īsais kurss latviešu tautas vēsturē un filozofijā – no neatkarības iegūšanas, cauri lietussargu demonstrācijām, Zatlera beatifikācijai, līdz pat Sudrabas mītiņam svētdienas pēcpusdienā. Piekritīsiet, nav diez ko daudzsološi.

Uz Sudrabas politisko iniciāciju sanāca maz cilvēku. Vēl mazāk nekā uz Zatleru tajā dvēseļu kalnā. Pārsvarā pensionāri. Viņa noteikti bija cerējusi uz ko vairāk. Viegli izprast Sudrabas apjukumu nākamajā rītā. „Esmu sapratusi, ka man ir ļoti grūti saprast, kā īsti to darīt. Gribu lūgt cilvēkus palīdzēt man atrast padomu šajā lietā,” viņa skaidroja. Nu, ja reiz Sudraba tik izmisīgi lūdz, tad varu viņai palīdzēt, tā teikt, šajā lietā.
Viens padoms: ja taisi mītiņu Doma laukumā, lai kritizētu tieksmi pēc materiālās labklājības, nevis garīgu askēzi, tad varbūt biezs lāčādas kažoks ar visām aprocēm, šūts pēc labākajām 19.gadsimta krievu aristokrātijas piegrieztnēm, nebūs labākā apģērba izvēle.

Vēl viens padoms: paņemt kādu laiciņu brīvu. Saprast, ko īsti gribētos dzīvē darīt. Kādai reliģiskai kustībai piederēt. Varbūt pat padzīvot kādu laiciņu klosterī, veikt dziļu grēknožēlu. Jo, spriežot pēc Sudrabas uzrunas, grēku nasta viņai pa šo laiku sakrājusies īpaši smaga – no zelta teļu godināšanas līdz tautas asiņu nolaišanai.

Un pēdējais ieteikums: nesteigties ar Jaunas derības pasludināšanu. It īpaši, ja atrodies uz vienas skatuves ar katoļu kardinālu un pareizticīgo arhibīskapu. Var gadīties pārpratumi.  

Bet kāds tam visam sakars ar politiku? Iespējams, diezgan nekāds. Sudraba jau šobrīd vairs ne tuvu nav politisko reitingu Britnija Spīrsa. Ja viņa tuvākajā laikā neatradīs spēcīgu padomnieku komandu, tad viņa kļūs par politisko reitingu Valdi Zatleru. Tikai bez būšanas par prezidentu, bezmaksas dzīvokli, miesassargiem un velūra paklājiņiem mašīnā. Vienkārši – par politisku izgāšanos vēl pirms politiskās uznākšanas. Pie mums arī tā var gadīties.

Un tomēr – zināms sekotāju pulciņš viņai būs, uz nākamajām vēlēšanām pavisam noteikti. Galu galā, šķiet, pat cietākajos padomju laikos žurnālisti tiešajā ēterā ierēdņiem rozes nedāvināja. Protams, jaunā LTV humoršova „100.pants” vadītājs Otto Ozols nav gluži pieskaitāms – ne žurnālistiem, ne iekšpolitikas pazinējiem, ne vispār nekam. Un tomēr kaut kādus nospiedumus šādi žesti tautas apziņā atstāj.

Tās tautas daļas, kurai neliekas vajadzīgi ne darboties kādā politiskajā partijā, ne dibināt jaunu kustību, ne pat iesaistīties kādā sabiedriskā organizācijā. Vienkārši reizei pa reizei sanākt kopā, skumji nodūkt Pūt vējiņus un gaidīt – lai viss notiekās.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

xxx

2013-04-03 18:18:49

Ziņot

Malacis autors. Sen nebiju tik labu rakstu lasijis. Cik daudz SKARBAS patiesibas, pat nav ko iebilst...

atcere

2013-03-25 20:37:37

Ziņot

Ja nebūtu barikāžu 22 gadus atpakaļ, tad iespējams nebūtu arī tāds idiots skribents, kurš var sadzejot tikai šādu pretīgi nožēlojamu raksteli!

Pilsons

2013-03-07 10:16:51

Ziņot

Šmurgulis Saks pat iedomāties nevar,PSRS čekas un karaspēka varenību!Cilvēki uz barikādēm,bija gatavi uz visu!Īpaši tie ,kuri dežūrēja arī naktīs,kad puisītis Saks čučēja.Tagad tādas berikādes uzbūvēt nebūtu varonība,kad katrs tirliņš var pļurkstēt uz visu valdību....Ja barikādes nebūtu,Rubiks noteikti būtu guvis virsroku!Tad Saks tagad varētu rakstīt komentārus Sarkanajā Komjaunietī ,vai Cīņā.

annabella

2013-02-05 02:42:38

Ziņot

Man šis raksts liekās aizskarošs un apvainojošs cilvekiem, kas piedalījās barikadēs un izcīnija Latvijas brīvību. Izskatās pēc pasūtījuma raksta, lai nomelnotu Sudrabas kundzi. ĪSTENĪBĀ ĻOTI NEKOREKTI.....Man nepatika.....

Janka

2013-02-04 19:54:20

Ziņot

Nu un tas tirliņš domā, ka 1990.gada 13, janvārī tika pieņemts nepareizs lēmums? Tautu nevajadzēja aicināt aizstāvēt brīvību?

btw

2013-01-30 15:16:20

Ziņot

"Kimi" 100% ir pats raksta autors. Pārāk acīmredzami. Varētu vēl puķes sev pasniegt, kā Niliņa jaunais "jājamzirdziņš" - "nepieskaitāmais" (hahaha, cik asprātīgi, tas tev ir talants vai kādos kursos šitik "smalki" māca izteikties?) Otto Ozols :)

Silvija Potaša

2013-01-30 14:24:06

Ziņot

Tāds ir jauna cilvēka viedoklis. Lielai daļai piekrītu.Sevišķi par barikāžu laiku.

Pasūtījuma raksts?

2013-01-29 16:45:59

Ziņot

Pilnībā piekrītu" Mīļo Nil" viedoklim, bet rodas jautājums, puis, vai tās ir Tavas domas? Kaut kas liek domāt, ka sākta anti-Sudrabas kampaņa, un tiks izmantotas visas iespējas mētāties ar dubļiem... Citādi viss būtu pieņemami, ja ne mūsu mērķtiecīga pārvēršana par indiāņu ciltīm, kas , kā zināms beidzās skumji .

Mīļo Nil,

2013-01-28 15:55:20

Ziņot

demokrātiskā valstī mēs drīkstam izrunāties, kā nu patīk, tāpēc atļaušos sacīt - Tev nenāktu par skādi ņemt priekšzīmi no Sudrabas kundzes un pavaicāt kādu padomu saviem lasītājiem. Izteikšu minējumu, ka tas ir zem Tava goda, tomēr, ja Tu pavaicātu, es teiktu - kritizē sabiedrības parādības un tautas sliktās īpašības, bet neķeries klāt konkrētiem cilvēkiem. Jo tas rada iespaidu, ka esi žultains, kompleksains un naidpilns cilvēks. Domājošam cilvēkam, lasot šo rakstu, neradīsies nekādas sliktas domas par Sudrabu, bet gan drīzāk par Tevi. Ja Tu gribi, lai cilvēki domā par Tevi, tad jāizvēlas cita rubrika. Bet, ja tomēr vēlies kritizēt citus, tad iesaku izvēlēties inteliģentāku un argumentētāku veidu. Piedod par nelūgtiem padomiem. Vēlu veiksmi.

GG

2013-01-28 08:29:36

Ziņot

lasot prātā nāca Ļeņina termins GUDRS MUĻĶIS...tāds raksta autors arī ir!

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv