Piektdiena, 2020. gada 3. aprīlis

Daira, Dairis

6. augusts (2012) 15:55

NEPLP Sabiedriski konsultatīvā padome izsaka jaunus priekšlikumus radio un TV

Iesniegumā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) Sabiedriski konsultatīvās padome (SKP) izteikusi jaunus priekšlikumus elektroniskajiem medijiem, informēja NEPLP SKP priekšsēdētājs Edvards Ratnieks.

Lai arī formāls SKP lēmums nav bijis, iesniegumā apkopoti SKP locekļu viedokļi. "Iesnieguma mērķis ir sākt diskusiju par konkrētajiem jautājumiem, kas interesē SKP locekļus," paskaidroja Ratnieks.

Piemēram, SKP ierosina iestrādāt papildu nosacījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas konkrēti noteiktu, cik lielā apjomā katru gadu būtu pakāpeniski jāpalielina televīzijas subtitrēto raidījumu skaits. "Piemēram, sabiedriskā televīzija nodrošina, lai to veidotajā televīzijas programmā līdz 2013.gadam - vismaz 40%, līdz 2014.gadam - vismaz 60%, līdz 2015.gadam - vismaz 80% raidījumi būtu nodrošināti ar subtitriem valsts valodā. Šādus līdzīgus nosacījumus būtu nepieciešams uzstādīt arī komerctelevīzijām, tikai tām nosakot mazāku subtitrēto raidījumu apjomu vai arī izvirzīt nosacījumu, ka lielām izklaides programmām un latviešu seriāliem jābūt nodrošinātiem ar subtitriem," teikts iesniegumā.

SKP iesaka nodrošināt vismaz vienu televīzijas raidījumu nedēļā nedzirdīgiem bērniem ar tulkojumu zīmju valodā, jo joprojām sabiedriskā televīzija šai mērķa grupai nepiedāvā nevienu raidījumu.

Tāpat izteikts priekšlikums nodrošināt, ka Latvijas televīzijas (gan sabiedriskās, gan komerciālās) ievēro Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 28.panta "par raidījuma un reklāmas valodu'' 4.punktu.

SKP iesaka, lai Latvijas Televīzijai (LTV) reizi dienā veidot oriģinālu ziņu izlaidumu zīmju valodā (nevis tulkot esošu, bet veidot oriģinālu pēc Igaunijas piemēra). "Šādā veidā ziņas tiek sagatavotas arī skandināvu valstīs. Ziņas zīmju valodā gatavo un pasniedz paši nedzirdīgie ziņu redaktori. Nedzirdīgo ziņu pārraide zīmju valodā (ar ierunātu tekstu) notiek katru vakaru sešu minušu garumā. Patlaban nedzirdīgajiem televīzijas ziņas ir pieejamas ar surdotulkojumu (plkst.18), kas neapmierina nedzirdīgos skatītājus, jo tulks ir maza izmēra un ir grūti izsekot ātram tulkojumam (līdzīgi bija Igaunijā un skandināvu valstīs). Lai uzlabotu informācijas nodrošinājumu, par pamatu lūdzam skatīt Somijas nedzirdīgo pieredzi," teikts iesniegumā.

Turklāt SKP ierosina nodrošināt pilnvērtīgu latviešu nacionālās kultūras un valodas attīstību, veidot demokrātisku un atvērtu kultūrvidi un nodrošināt nacionālās un mūsdienu kultūras pieejamību ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

SKP iesaka arī turpināt aktīvu kultūras sadarbību ar Baltijas un Eiropas valstīm ar valsts un pašvaldību iestāžu, privāto un nevalstisko organizāciju līdzdalību, kā arī veidot Latvijas kā mūsdienīgas, tradīcijām bagātas, pievilcīgas un uzticamas valsts tēlu, par vienu no prioritātēm izvirzot Latvijas kultūras sasniegumu atpazīstamību starptautiskajā arēnā, aizstāvot Latvijas kultūras intereses Eiropas un vispasaules līmenī, atbalstot radošās industrijas un veicinot Latvijas preču un pakalpojumu eksportu.

SKP uzskata, ka sabiedriskajiem plašsaziņas līdzekļiem jāveicina pilsoniskās sabiedrības nozīmīgums un jāatspoguļo tās darbības pozitīvie piemēri.

Iesniegumā SKP lūdz NEPLP atbildēt arī uz jautājumiem par to, kāds ir NEPLP redzējums par Latvijas Radio un LTV apvienošanu, vai sabiedriskajiem plašsaziņas līdzekļiem būtu jāatsakās no dalības reklāmas tirgū - kādas sekas tam varētu būt, kāds ir NEPLP viedoklis par "TV3" un "LNT" saplūšanu un kādas no tā varētu būt sekas

SKP lūgusi arī atbildes uz jautājumiem, kāds ir NEPLP redzējums par sadarbību ar SKP nākotnē, kādi būs kritēriji turpmākā sabiedriskā pasūtījuma veidošanai un kā tajā šajā procesā tiks iesaistīta SKP, vai tiks risināts mākslinieciskās padomes darba turpinājums un kā tajā šajā procesā tiks iesaistīta SKP?

SKP interesē arī tas, kā pašlaik tiek risināts valsts pierobežas reģionu elektroniskās informatīvās telpas jautājums.

"Ja LTV, izmantojot digitālo televīziju, piedāvā ārvalstu filmām manuāli uzstādīt oriģinālvalodu, savukārt citi ārzemju kanāli (piemēram, "FOX Crime", "FOX Life", "Sony Enterteinment") interaktīvajā televīzijā piedāvā iespēju izmantot subtitrus dažādās valodās, vai LTV varētu izmantot šo pašu principu "uzlikt/noņemt" subtitrus filmām un raidījumiem, lai nebūtu jāsaskaras ar negācijām titrēšanai, ka subtitri "traucē” dzirdīgajiem skatītajiem?" jautā SKP.

SKP norādījusi, ka televīziju programmās un "Lattelecom" interaktīvajā televīzijā atrodamajā informācijā par filmām nereti nekorekti tiek lietots apzīmējums "ar subtitriem” "Vai muzikālo filmu, kurai tiek titrētas tikai dziesmas, var uzskatīt par "filmu ar subtitriem”, kas būtu piemērota īpašām skatītāju grupām kā cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem? Ko šīs lietas labā NEPLP apņemas veikt?" vēlas noskaidrot SKP.

SKP iesniegums adresēts NEPLP priekšsēdētājam Aināram Dimantam, un tajā lūgts sniegt atbildes līdz šī gada 19.augustam, lai tās varētu apspriest 20.augusta SKP sēdē. NEPLP sekretariāta vadītājs Andris Ķēniņs paskaidroja, ka SKP iesniegums ir saņemts un atbildes tiek gatavotas.

Kā ziņots, Ratnieks NEPLP SKP darbojas aptuveni pusotru gadu, padomes priekšsēdētāja amatā viņš ievēlēts šā gada 29.jūnijā. Ratnieks ir Latvijas Studentu apvienības prezidents, pašlaik neesot nevienas politiskās partijas biedrs, bet iepriekš kandidējis 11.Saeimas vēlēšanās no "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai!"/LNNK saraksta.

NEPLP SKP ir NEPLP izveidota padomdevēja institūcija, kuras uzdevums ir nodrošināt sabiedrības līdzdalību sabiedriskā pasūtījuma un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu nozares attīstības nacionālās stratēģijas izstrādāšanas procesā. SKP lēmumiem ir ieteikuma raksturs.

Pašlaik NEPLP SKP darbojas Latvijas Krievu kultūras biedrība, biedrība "Mediju institūts", Latvijas Žurnālistu asociācija, invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons", Latvijas Sociologu asociācija, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Ekumeniskā televīzijas padome, Eiropas kustība Latvijā, Latvijas Pedagogu dome, Biedrība "Ētikas Tilts Latvijā", Latvijas Rakstnieku savienība, Latvijas Komponistu savienība, Latvijas Radošo savienību padome, Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija, Latvijas Reģionālo un mazāk lietoto valodu savienība, biedrība "Laiks kultūrai".

Tāpat padomē strādā Latvijas Kinematogrāfistu savienība, biedrība "Latgales tradicionālās kultūras centrs "Latgaļu sāta"", Latvijas Nedzirdīgo savienība, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Žurnālistu savienība, "Sustento", biedrība "Jaunās demokrātijas centrs", Latvijas Universitātes Studentu padome, Latvijas Rektoru padome, Rīgas aktīvo senioru alianse, Latvijas Lauku forums, Latvijas Lauku sieviešu apvienība, Latvijas Pašvaldību savienība, "Baltic Institute of Social Sciences", Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Neredzīgo biedrība, Latvijas Antropologu biedrība, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, nodibinājums "Fonds nāc līdzās", kā arī padomē ir pārstāvēti Vidzemes, Rīgas, Kurzemes, Latgales un Zemgales reģioni.

Nozare.lv

Vēl par tēmu:

Visi raksti par šo tēmu

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (14)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (4)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (1)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (2)

Latvijā svin Lieldienas (1)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (2)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (6)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv