Trešdiena, 2020. gada 12. augusts

Klāra, Vizma

9. novembris (2011) 13:37

Lembergs: Pie šāda MK darba organizācijas stila šobrīd ne par ko neesam droši (4)

Diemžēl šīs valdības darba organizācijas stils ir tāds, ka Ministru kabineta (MK) izskatāmie jautājumi tiek slēpti no pašvaldībām, kā rezultātā nav iespējams operatīvi izvērtēt MK pieņemto lēmumu ietekmi uz pašvaldību, aģentūrai LETA pauda Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").

Viņš prognozēja, ka valdības lēmums nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN) nesaglabāt 25% pieauguma ierobežojumu nozīmē, ka Ventspils pilsētā ir privātmāju zemes gabali, kuriem nekustamā īpašuma nodoklis 2012.gadā var būt pat 3,5 reizes lielāks, nekā tas bija 2011.gadā.

"Ceram, ka mums būs iespēja detalizēti iepazīties ar MK pieņemtajiem lēmumiem par NĪN reformu 2012.gadā, un pēc tam vērtēsim šo jautājumu domes Ekonomikas un budžeta komisijā," skaidroja Ventspils mērs.

Pēc Ventspils pašvaldības rīcībā esošās informācijas, MK vēl nav lēmis par to, vai pašvaldībām 2012.gadā būs jānosaka NĪN likmes, un tas varētu stāties spēkā tikai 2013.gadā. "Taču, kā jau minēju, pie šāda MK darba organizācijas stila šobrīd ne par ko neesam droši," pauda Lembergs.

Viņš skaidroja, ka Ventspils pilsētas pašvaldībā līdzšinējie lēmumi par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem ir pieņemti pēc tāda principa, ka NĪN atvieglojumi pienākas jebkurai personai, kas kvalificējas noteiktiem kritērijiem. Nekad nav bijis tā, ka Jānim NĪN atvieglojums pienākas, bet Pēterim nepienākas.

NĪN atvieglojumi pienākas noteiktai personu grupai. Piemēram, 2010.gadā "lēmām par nekustamā īpašuma nodokļu atvieglojumiem viesnīcām un viesu namiem 50% apmērā".

No 2011.gadā aprēķinātā NĪN patlaban Ventspilī iekasēti aptuveni 89%, un vēl piecus procentpunktus nodrošina iepriekšējo gadu parādu samaksa. Līdz ar to kopumā 2011.gadā NĪN pašvaldība plāno iekasēt aptuveni 94% apmērā no gadam aprēķinātā.

Kā ziņots, valdība 8.novembrī vienojās par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) izmaiņām 2012.gadā, ar kurām pašvaldību budžeta ieņēmumus plānots papildināt par aptuveni 500 000 latu. Izmaiņas paredz pašvaldībām nodot plašākas lemšanas tiesības par NĪN piemērošanu.

Valdība atbalstīja priekšlikumu nesaglabāt esošo 25% nodokļa pieauguma ierobežojumu, deleģējot tiesības pašvaldībām lemt par nodokļa pieauguma ierobežojumu zemei, tostarp procentuālo apmēru.

Pašvaldības arī varēs lemt par nodokļa apmēra saglabāšanu iepriekšējā gada līmenī, jo ir teritorijas, kur joprojām šāds ierobežojums ir nepieciešams, piemēram, Rīgā, Jūrmalā un Pierīgas novados, kur daļai nodokļa maksātāju slogs būtu nesamērīgs.

Arī 2013.gadā pašvaldībām plānots saglabāt 2012.gadā deleģētās tiesības par nodokļa pieauguma zemei ierobežošanu vai saglabāšanu iepriekšējo taksācijas gadu līmenī.

Tāpat pašvaldībām plānots deleģēt tiesības noteikt likmi likumā noteikta koridora ietvaros no 0,2% līdz 3%, saglabājot esošās likmes kā bāzes likmes 0,2%, 0,4%, 0,6% dzīvojamām mājām un 1,5% pārējiem apliekamajiem objektiem tām pašvaldībām, kuras nebūs pieņēmušas lēmumu saistošo noteikumu veidā par atšķirīgu nodokļa likmju piemērošanu. Tas dos pašvaldībām iespēju sabalansēt nodokļa slogu dažādām nodokļa maksātāju kategorijām. Likumā noteiktās papildlikmes par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamu zemi piemērošanas kārtību nemainīt, nedeleģējot tiesības pašvaldībām par to lemt vai mainīt.

Nodokļa prognozi pašvaldību finanšu izlīdzināšanas vajadzībām nākamajam taksācijas periodam plānots noteikt, izmantojot iepriekšējā taksācijas gadā pašvaldībā faktiski iekasēto nodokļa summu bez iepriekšējā gada parādiem.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv