Trešdiena, 2020. gada 25. novembris

Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

Otrdiena, 21. maijs (2013) 21:55

Latvijas uzņēmēju noskaņojums uzlabojies

Latvijas uzņēmēju noskaņojuma indekss martā sasniedzis 52,95 punktus, kas ir par 0,99 punktiem vairāk nekā pērn decembrī, liecina bankas "Citadele" sadarbībā ar pētījumu centra SKDS veiktais "Citadele Index" pētījums.

Nozaru griezumā indeksa kāpums bijis straujākais pakalpojumu jomā - par 1,5 punktiem. Ražošanā kāpums ir par 0,8 punktiem, tirdzniecībā par 0,3 punktiem, kamēr būvniecībā ir kritums 0,3 punkti. Tomēr Kaktiņš, norādot uz statistisko kļūdu, skaidroja, ka šāds kritums būvniecībā faktiski nozīmē situāciju bez izmaiņām.

Turklāt pirmo reizi kopš 2007.gada piesardzīgu optimismu atguvuši mikrouzņēmumi, un arī iepriekš negatīvi noskaņotie Latgales uzņēmumi iekļuvuši optimisma zonā. Par uzņēmēju optimismu liecina indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktus, bet, ja indekss ir zem 50 punktiem, var runāt par uzņēmēju pesimismu.

SKDS direktors Arnis Kaktiņš pētījuma prezentācijā atzīmēja, ka uzņēmēju noskaņojuma tendences atšķiras no iedzīvotāju noskaņojuma. Atšķirībā no uzņēmumiem, kas ceturkšņa laikā kļuvuši optimistiskāki, iedzīvotāju noskaņojuma mērījumi norāda uz noskaņojuma pasliktināšanos.

Tomēr uzņēmēju noskaņojuma indeksa pozitīvajā rādītājā liela nozīme ir situācijas nākotnes vērtējumam. Kaktiņš skaidroja: vērtējot pašreizējo situāciju, uzņēmēji bieži ir pesimistiski, taču šo pesimismu kompensē "gaišais skats uz nākotni". "Citadele Index" tagadnes vērtība, kas raksturo uzņēmēju vērtējumu situācijas izmaiņām pēdējo sešu mēnešu laikā, noslīdējusi zem 50 punktu atzīmes - līdz 49,17 punktiem. Savukārt indeksa nākotnes vērtība, kas norāda Latvijas uzņēmēju noskaņojumu, domājot par nākamajiem sešiem mēnešiem, ir salīdzinoši augsta - 56,74 punkti. Šis rādītājs jau tiecas uz to optimismu, kas piedzīvots "treknajos gados", vērtēja SKDS direktors.

Tomēr Kaktiņš atzīmēja, ka mikrouzņēmumu indekss 50 punktu robežu beidzot pārkāpis, balstoties uz nākotnes optimismu, jo šajā uzņēmumu grupā "Citadele Index" tagadnes indekss ir tikai 46,92 punkti, savukārt nākotnes indekss būtiski augstāks - 55,79 punkti. Kaktiņš arī atzīmēja šādu tendenci - vērtējot apakšindeksu griezumā, jo zemāks mikrouzņēmumu grupā ir indeksa tagadnes vērtējums, jo pozitīvāks mikrouzņēmēju skatījums par nākotni.

"Citadele Index" pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī un prognozes nākamajiem sešiem mēnešiem. Indekss tiek aprēķināts, apkopojot uzņēmumu vadītāju vērtējumu par tādiem jautājumiem kā vispārējās ekonomiskās aktivitātes līmenis valstī un attiecīgajā uzņēmējdarbības nozarē, konkurences līmenis nozarē un dažādi uzņēmuma darbības rezultātu rādītāji. "Citadele Index" tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Pētījumu veic tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS reizi ceturksnī. Pēdējais pētījums tika veikts šā gada martā.

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv