Trešdiena, 2021. gada 3. marts

Tālavs, Tālis, Marts

30. decembris (2011) 08:50

Krievijas ĀM: Latvijā nepilsoņiem ir 79 tiesību ierobežojumi  (3)

Latvijā pastāvot masu nepilsonība, lēns naturalizācijas temps, nepilsoņiem esot 79 tiesību ierobežojumi – šādi pārmetumi rodami gada nogalē izplatītajā Krievijas Ārlietu ministrijas ziņojumā par cilvēktiesībām pasaulē, raksta "Latvijas Avīze".

Ziņojumā minēts, ka starp "ierobežojumiem nepilsoņiem" esot arī "vispārpieņemtas tiesības vēlēt un būt ievēlētiem", minētas profesijas, kurās nepilsoņi nevar strādāt – valsts un pašvaldības iestādēs, tiesās, kā arī dienēt armijā. Tiek norādīts, ka nepilsoņus Latvijas varas iestādes "neatzīst kā nacionālās minoritātes", tāpat tiek uzsvērts, ka Latvijas integrācijas politika ir vērsta uz krievvalodīgās iedzīvotāju daļas asimilāciju. Dokumentā minēti dažādi aizrādījumi, ko Latvijai izteikuši Eiropas Padomes un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji, un likta atsauce uz Latvijai nelojālu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

Krievijas ĀM piesauc krievu valodas referenduma iniciatoru Aleksandru Gapoņenko, kurš vērsies Satversmes tiesā, lai atzītu par antikonstitucionālu normu, ka vietējās vēlēšanās tiesības ir tikai pilsoņiem. Tāpat Krievijas ĀM atsaucas uz Rīgā notikušu tautiešu konferenci, kurā "pazīstamais cilvēktiesību aizstāvis" Vladimirs Bu-zajevs "faktiski apsūdzējis šīs valsts varas iestādes genocīdā pret krievu iedzīvotājiem".

Izteiktos pārmetumus "Latvijas Avīze" lūgusi vērtēt Latvijas Ārlietu ministrijai. "Latvijas ĀM ir iepazinusies ar Krievijas ĀM ziņojumu. Neuzskatām par nepieciešamu komentēt acīmredzami aplamus apgalvojumus, kas izlasāmi šajā Krievijas ĀM ierēdņu ziņojumā jeb sacerējumā," sacīja ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis, piebilstot, ka dokumentā neesot nekā jauna.

 Krievijas vēstniecības Latvijā preses sekretārs Ivans Mostinskis sacīja, ka izplatītais paziņojums ir oficiāls Krievijas ĀM viedoklis, taču komentēt tā ietekmi uz Latvijas un Krievijas attiecībām vēstniecība nevarot. "Mēs esam par attiecību uzlabošanos. Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un vēstnieks Latvijā ir uzsvēruši, ka esam par labām kaimiņattiecībām," sacīja I. Mostinskis.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis uzskata, ka diez vai Latvijas un Krievijas politiskās un ekonomiskās attiecības ietekmēs ziņojumā minētie pārmetumi par nepilsoņiem. "Krievija, iespējams, sāk veidot informatīvo fonu, uz kura pamata izplatīt viedokļus," teica pētnieks.

Ziņojumu kā kaimiņzemes politikas sastāvdaļu vērtē arī Saeimas Ārpolitikas komisijas loceklis Atis Lejiņš, kurš teic, ka viens šāds ziņojums nav jāņem nopietni vērā, bet gan jālūkojas uz Krievijas ārpolitikas kopainu. "Tā liecina, ka Latvijai tiešāk jāpiedalās procesos ES un NATO."

Dokumentā jūtamas arī Krievijas ĀM ierēdņu manipulācijas ar Rietumu paškritisko pieeju pret sabiedrības problēmām. "ES kontekstā bija pārmetums, ka tajā pieaugot rasisms un ksenofobija. Tomēr pašā Krievijā notiek asa vēršanās gan pret kaukāziešiem, gan cilvēkiem ar citādu ādas krāsu," argumentēja M. Cepurītis.

Igaunijai pārmesta "Waffen SS" karavīru publiska godināšana un Bronzas kareivja pieminekļa pārvietošana. Lietuvai pārmesta attieksme pret poļu minoritāti, vēstures falsifikācija saistībā ar 2. pasaules kara notikumiem, turklāt turpinoties "masveida kampaņu prakse zīmīgu datumu" piesaistei. Baltijas valstu kontekstā vārds "okupācija" vienmēr lietots pēdiņās.

Ārpolitikas eksperti uzsver, ka Krievija ar šādu dokumentu savā ziņā kopē ASV, kura arī gatavo ziņojumus par cilvēktiesībām pasaulē, un lielā kaimiņvalsts mēģina atgādināt, ka arī sevi uzskata par pasaules politikas smagsvaru.

No laikraksta "Latvijas Avīze"


Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Aa

2011-12-30 13:58:53

Ziņot

toties viņiem ir kādā ekskluzīva priekšrocība - varenplašā un varenskaistā. Atliek vien nopirkt biļeti vienā virzienā, un tur nu nekādu ierobežojumu nav :)

Aivars

2011-12-30 11:56:46

Ziņot

Pietiek diskriminēt krievus! Viņi ir tieši tādi paši Latvijas iedzīvotāji kā latvieši.

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (17)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (3)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv