Pirmdiena, 2020. gada 28. septembris

Sergejs, Svetlana, Lana

7. augusts (2012) 14:35

Aicinās Putinu Jelgavai piešķirt "Kara slavas pilsētas" goda nosaukumu

Jelgavas krievu kultūras biedrība "Veče" pasākumā "Par godu Jelgavas atbrīvošanas no nacisma 68.gadadienai" jau savākusi 872 parakstus vēstulei Krievijas Federācijas prezidentam Vladimiram Putinam, aicinot piešķirt Jelgavai "Kara slavas pilsētas" goda nosaukumu, - liecina informācija biedrības "Veče" oficiālajā mājaslapā, kurā publicēts arī kolektīvās vēstules saturs.

31.jūlijā Jelgavā notika koncerts "Par godu Jelgavas atbrīvošanas no nacisma 68.gadadienai", kura gaitā apmeklētājiem bijusi iespēja parakstīt vēstuli Krievijas Federācijas prezidentam. Pasākuma gaitā to parakstījuši 872 cilvēki, kas bijis pasākuma apmeklētāju vairākums, kaut arī tikai 78 no tiem bijuši Krievijas Federācijas pilsoņi, informē mājaslapas redaktors, biedrības "Veče" priekšsēdētāja un bijušā Saeimas deputāta Valērija Buhvalova (PCTVL) dēls Antons Buhvalovs.

Patlaban "Veče" turpina parakstu vākšanu, taču "tuvākajā laikā" plānots vēstuli nosūtīt Putinam, teikts paziņojumā.

Vēstulē tiek atgādināts par smagajām kaujām par Jelgavu. "Vairāk nekā 2300 strādnieku un zemnieku Sarkanās armijas kareivju krita drošsirdīgo nāvē un vairāk nekā 12 000 guvuši ievainojumus, atbrīvojot Jelgavu no vācu fašistiskajiem iebrucējiem. 72 cilvēkiem piešķirts Padomju Savienības Varoņa goda nosaukums, no tiem 16 tas bijis pēc nāves," pausts vēstulē Putinam, atgādinot, ka Jelgava bieži dēvēta par "Piebaltijas Staļingradu".

Putinam tiek klāstīts, ka, to pieminot, Jelgavā katru gadu 31.jūlijā notiek masu pasākumi, tāpat "ar vērienu" Jelgavā tiekot atzīmēta Uzvaras diena. Tāpēc vēstuli parakstījušie aicina Krievijas prezidentu piešķirt Jelgavai "Kara slavas pilsētas" goda nosaukumu.

Saskaņā ar dažādiem vēstures datiem nav domstarpību, ka Sarkanā armija Jelgavas ieņemšanu sāka 1944.gada 27.jūlijā un līdz 31.jūlijam Vācijas karaspēks no lielākās daļas pilsētas bija izraidīts, taču pretuzbrukumā vācu karaspēks atkārtoti ieņēma Jelgavu, līdz pilnībā Sarkanā armija pilsētu ieņēma ap 7.augustu.

Kā liecina vairākas pēdējo gadu publikācijas dažādos medijos, sabiedrībā Jelgavā "atbrīvošanas" gaita tiek vērtēta pretrunīgi. Publikācijās latviešu valodā bieži norādīts uz Jelgavas kauju traģiskumu, pieminot ne tikai iznīcinošo pilsētas apbūves sagraušanu, bet arī to, ka kaujās par Jelgavu Vācijas karaspēka vienībās vairumā piedalījās vietējie iedzīvotāji.

Minēto notikumu laikabiedrs Arturs Silgailis (1895-1997) savā grāmatā "Latviešu leģions" raksta, ka 1944.gada 27.jūlija vakarā Jelgavas kara komandants Johans Flugbeils Jelgavu izsludināja par "cietoksni" - nocietinātu punktu, kas aizstāvams par katru cenu. Tāpat viņš par galveno "cietokšņa" vienību nozīmēja 15.latviešu SS apmācības un papildinājumu brigādi, kuru komandēja leģionāru virsnieks Jurko.

Pēc Latvijas Valsts vēstures arhīva datiem, Heinrichs Indriķis Jurko (1893-1971) bijis Latvijas armijas virsnieks, kurš nonāca vācu leģionā. Jurko bijis arī strēlnieks, kas piedalījās Pirmajā pasaules karā un Latvijas neatkarības cīņās. Par 1919.gada 15.janvāra cīņām pie Lielauces Jurko vēlāk apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni.

Jelgavas kauju sākumā šī vācu pusē komplektētā latviešu vienība veidoja Jelgavā esošo karavīru vairākumu, līdztekus kuram pilsētā bijušas vēl citas mazākas latviešu karavīru vienības, klāstīts aprakstos.

Grāmatas autors Silgailis, arī būdams virsnieks vācu karaspēkā, 1944.gada vasarā tika iecelts par Latviešu leģiona ģenerālinspekcijas štāba priekšnieku. Viņa minētie fakti saskan arī ar vēsturnieku fiksētajām Sarkanās armijas veterānu atmiņām.

Kā ziņots, biedrība "Veče" regulāri organizē dažādus pasākumus un gatavo izziņas materiālus skolām ar nolūku pieminēt kara veterānu sasniegumus, taču bieži tiek apšaubīti biedrības patiesie centieni.

Šā gada pavasarī Jelgavas krievu kultūras biedrība "Veče" bija izdevusi otro videoierakstu disku ar kara veterānu intervijām, kuru izplata ar savas mājaslapas "www.svoi.lv" palīdzību un kas paredzēta kā īpaša "dāvana" skolām.

Līdzīgi kā vairākas iepriekš izdotās "Veče" filmas, arī šo projektu vada biedrības "Veče" priekšsēdētāja un bijušā Saeimas deputāta Valērija Buhvalova (PCTVL) dēls Antons Buhvalovs.

Filmas autori pārsvarā ir Jelgavas krievu kultūras biedrības "Veče" radošās grupas "Zvaigzne" dalībnieki - skolēni, studenti, jaunieši un citi dalībnieki, kas šajos projektos darbojas pēc brīvprātības un labdarības principa, vēsta "www.svoi.lv". Filmas top no mācībām vai darba brīvajā laikā.

"Veče" paspārnē jau izdota virkne dažādu filmu, kas dokumentē dažādus stāstus, kā arī stiprina un propagandē savu ideoloģiju. Iepriekš izdotā dokumentāla filma "Pieminēt mūžam" ir paredzēta īpaši Latvijā esošajām krievu skolām, jo "ne visi Latvijas jaunieši Uzvaras dienu uzskata par saviem svētkiem", liecina "Veče" paziņojums biedrības mājaslapā.

9.maijā "Veče" sadarbībā ar fondu "Desanta brālības kareivju piemiņa" Jelgavā organizēja Uzvaras dienas mītiņu pie piemiņas akmens 2.pasaules kara dalībniekiem Stacijas parkā un izklaides programmu krievu valodā Uzvaras parkā. Pasākuma norises vietā netirgoja alkoholu, bet aiz skatītāju sēdvietām bija izvietoti stendi ar "patieso" informāciju par vēsturi.

Aiz brīvdabas estrādes skatītāju vietām Uzvaras parkā izvietoti stendi, kuros izklāstīta "patiesā vēsture" par Jelgavas atbrīvošanu no nacistu karaspēka.

Kāds veterāns savā svinīgajā uzrunā pauda vilšanos pēckara vēstures gaitā, uzsverot, ka uzvaru pār fašismu esot aptraipījusi PSRS sagrāve, ko īstenojuši tādi "padomju tautas nodevēji" kā Mihails Gorbačovs un Boriss Jeļcins.

Iepriekšējā Latvijas skolām paredzētā filma "Pieminēt mūžam" saņēmusi Krievijas Federācijas finansējumu.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina paspārnē savulaik nodibinātā fonda "Russkij Mir", neskatoties uz šķietami ārēji pozitīvajām aktivitātēm, patiesais nolūks ir nostiprināt Krievijas lomu Latvijā, konsolidēt krievu kopienu ārpus Krievijas robežām un uzturēt to saikni ar Krievijas kultūras un izglītības programmu starpniecību, kas dažkārt nesakrīt ar Latvijas integrācijas politikas nostādnēm, tā uzskata Drošības policija (DP), kura savas kompetences ietvaros seko līdzi fonda fonda aktivitātēm Latvijā.

DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa iepriekš norādīja, ka fonda aktivitātes Latvijā uzskatāmas par vienu no Krievijas tautiešu politikas sastāvdaļām, kuru formālais ārējais mērķis ir veicināt krievu valodas, kultūras un izglītības popularitāti un izplatību Latvijā.

Pašvaldība neiejauksies Jelgavas krievu kultūras biedrības "Veče" aktivitātēs, taču uzskata, ka šīs biedrības darbība šķeļ krieviski runājošo sabiedrību, iepriekš pauda Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS).

LETA

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv