Svētdiena, 2020. gada 24. maijs

Marlēna, Ilvija, Ziedone

Pirmdiena, 18. jūnijs (2012) 13:35

Aicina vērtēt, vai pietiek ar brīdinājumu par nepatīkamiem skatiem TV sižetos

Vērtējot televīziju sižetus par pašnāvību uz Vanšu tilta, būtu jāatturas no konkrēta nosodījuma, bet gan jānovērtē, vai piekoptā prakse ar brīdinājumu par nepatīkamiem un skatītājus šokējošiem skatiem ziņu sižetos ir pietiekama, lai minimizētu risku šāda veida sižetus redzēt skatītājiem nepiemērotā vecumā vai ar nepiemērotu psihoemocionālo stāvokli.

Tā šodien izplatītā paziņojumā norāda Latvijas Žurnālistu savienības valdes priekšsēdētājs Juris Paiders.

Žurnālistu savienība aicina izvērtēt iespēju televīzijās un interneta video noteikt vairākas brīdinājuma skalas, nosakot vecuma ierobežojumus - no septiņiem, 12, 16 vai 18 gadiem - atbilstoši sižetā lietotai leksikai vai redzamajiem skatiem.

Atsaucoties uz Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) viedokli, ka Latvijas Televīzijas (LTV) un "TV3" pārraidītie 7.jūnija sižeti jāizvērtē profesionālajām organizācijām, Žurnālistu savienība vispirms mudina vērtēt, vai paustais, demonstrētais ir patiesība. "Tikai tad, ja nepārprotami iespējams noskaidrot, ka paustais vai demonstrētais ir patiesība, var vērtēt, kādos gadījumos patiesības paušana var pārkāpt profesionālās ētikas robežas," norāda Paiders.

Žurnālistu savienība parasti vadās no pārliecības, ka žurnālista galvenais pienākums ir paust patiesību un žurnālistu nedrīkst nosodīt par patiesības paušanu, sacīja Paiders.

Kā norāda organizācija, LTV un "TV3" sižetos tika parādīts tieši tas, ko redzēja tūkstoši cilvēku - gan pieaugušie, gan bērni -, kas satiksmes apturēšanas dēļ bija spiesti vērot notiekošo.

"Diemžēl pašnāvības ir kļuvušas par vienu no nozīmīgākajām Latvijas problēmām. 2010.gadā pašnāvībās gāja bojā vairāk cilvēku (435) nekā transporta negadījumos (255) un vardarbībā (136) kopā. Pašnāvību ignorēšana un noklusēšana televīzijā un citos masu informācijas līdzekļos, iespējams, ir izdevīga Latvijas politiskajai elitei, kurai līdz ar to nav jāskaidro sabiedrībai pašnāvību cēloņi. Savukārt par ievērojamo pašnāvību skaitu neinformētā Latvijas sabiedrība no varas pārstāvjiem nepieprasa konkrētu darbu pašnāvību cēloņu novēršanai," norāda organizācija.

Žurnālistu savienības valde secinājusi, ka LTV un "TV3" 7.jūnija ziņu sižetos par incidentu uz Vanšu tilta pausta patiesība par notikumu publiskā telpā, kuru vienlaicīgi vēroja tūkstoši cilvēku. Sižeti precīzi atspoguļotas tās sajūtas un emocijas, kādas izjuta tūkstošiem liecinieku, kas tilta apkārtnē redzēja notiekošo.

Latvijas likumdošana un profesionālās ētikas standarti stingri nosaka vecuma un ētera laika ierobežojumus informācijai, kas nav piemērota nepilngadīgiem, norāda Žurnālistu savienība. Tā kā abu televīziju skatītāji pirms sižetu rādīšanas tika brīdināti, ka būs redzami nepatīkami skati, organizācijas ieskatā, būtu jāatturas no konkrēta nosodījuma, tā vietā domājot par to, vai patlaban izmantotie brīdinājumi ir pietiekami, lai nepilngadīgie un tie, kas nevēlas redzēt šokējošus kadrus, varētu izvairīties skatīties sižetu.

Kā ziņots, NEPLP abu televīziju veidotajos sižetos par jaunieša pašnāvību, nolecot no Vanšu tilta vantīm, saskatījusi profesionālās ētikas pārkāpumu pazīmes. Šī iemesla dēļ NEPLP pagājušajā nedēļā padomes sēdē nolēma aicināt LTV Programmu padomi izvērtēt šo pašnāvības atainošanu raidījuma "Panorāma" sižetā atbilstoši vispārpieņemtajiem žurnālistu profesionālās ētikas principiem pašnāvību atspoguļošanā un LTV Rīcības kodeksam, kā arī aicināt izvērtēt pašnāvības atspoguļošanu LTV un "TV3" 7.jūnija ziņu sižetos Latvijas Žurnālistu asociācijai un Žurnālistu savienībai, izmantojot profesionālās pašregulācijas iespējas.

Kā ziņots, 7.jūnija pēcpusdienā jaunietis uzkāpa pa Vanšu tilta vantīm, no tilta smailes noleca un nositās. Šis ir pirmais gadījums pēdējos gados, kad kāpšana Vanšu tilta vantīs beidzas ar letālu iznākumu.

LTV interneta lapu redaktors Gatis Madžiņš iepriekš skaidroja, ka publiskai traģēdijai, kuru redzēja simtiem cilvēku Vanšu tilta apkaimē, ir ziņu vērtība un skatītāji pirms sižeta rādīšanas tiek brīdināti, ka būs redzami nepatīkami skati. Arī telekompānijas "TV3" sabiedrisko attiecību koordinatore Marta Zandersone teica, ka 7.jūnija ziņās pašnāvības skati rādīti saskaņā ar starptautiskajiem televīzijas standartiem. Skatītāji brīdināti, ka būs nepatīkami skati, un nav radīti bojā gājušā tuvplāni.

Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas priekšsēdētājs Pauls Raudseps sarunā ar "Nozare.lv" iepriekš norādīja uz starptautiskajiem žurnālistikas labās prakses standartiem, kas prasa apieties ar pašnāvības gadījumiem citādāk nekā ar citiem vardarbības vai vardarbīgas nāves atainojumiem medijos. Atsaucoties uz mājaslapu "http://reportingonsuicide.org/", Raudseps teic - pētījumi liecina, ka pārmērīgi sensacionālas un pārāk detalizētas ziņas par pašnāvības gadījumiem var rosināt citas garīgi nestabilas personas rīkoties līdzīgi. Tādēļ par šādiem notikumiem jāziņo atturīgi un gadījums jāizmanto, lai apgaismot pašnāvības un garīgās veselības problēmas sabiedrībā. "Es personīgi nebūtu rādījis nolēkšanas brīdi," sacīja Raudseps, kurš gan nevelta pārmetumus televīzijām, kas to darījušas, iepriekš brīdinot skatītājus.

Nozare.lv

Vēl par tēmu:

Visi raksti par šo tēmu

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Intervijas

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Sieviešu biksīšu mīļotāja atklāsme (9)

Kononovs: DP nodarbojas ar izspiešanu, jumtošanu un atbalsta kontrabandu  (19)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv