Raksts no Puaro.lv

14. novembris (2013) 08:46

Vācijā krokodils politisku apsvērumu dēļ pārdēvēts no "Fidela" par "Fidelio"

Vienā no Vācijas zooloģiskajiem dārziem krokodils Fidels politisku apsvērumu dēļ pārdēvēts par Fidelio, lai neasociētos ar komunistiskās Kubas revolucionāro līderi Fidelu Kastro, ziņo vācu mediji.

Fidels ir viens no septiņiem Kubas krokodiliem, kurš pagājušā gada augustā izšķīlās Hoiersverdas zooloģiskajā dārzā, kas atrodas Saksijas federālajā zemē.

Kubas krokodili (Crocodylus rhombifer) ir apdraudēta suga, un savvaļā saglabājušies vairs tikai 4000 šīs sugas pārstāvju.

Izvēloties vārdus mazajiem rāpuļiem, zoodārza darbinieki deva priekšroku vārdiem, kas asociējas ar to tradicionālo mītnes vietu Kubu.

"Mēs vienkārši meklējām vārdus, kas tūlīt asociējas ar viņu dzimteni Kubu. Neviens negribēja, lai tā būtu tieša atsauce uz diktatoru Fidelu Kastro vai (..) slavināt viņu kā cilvēku," skaidro Hoiersverdas zooloģiskā dārza direktore.

Tomēr, pateicoties negantajai iedabai, no kuras regulāri cieta viņa brāļi un māsas, Fidels drīz vien iemantoja palamu "Kastro".

Kultūras komitejai, kas atbildīga par kultūrai atvēlēto līdzekļu sadali Saksijas zemē, tas nešķita asprātīgi, un tā norādījusi, ka krokodila vārds neatbilst komitejas vadlīnijām.

Komiteja pagājušajā gadā piešķīra zoodārzam 400 000 eiro (281 122 latus), bez kuriem tas nebūtu spējis izdzīvot.

Kad kļuva skaidrs, ka krokodils Fidels sabiedrībai asociējas ar Kubas diktatoru, komiteja lūdza zoodārzu rāpuli pārdēvēt citā vārdā.

Kultūras komiteja "ir viens no mūsu nozīmīgākajiem partneriem un nodrošina Hoiersverdas zooloģiskā dārza izdzīvošanu. Tādēļ mēs tās nepatiku pret vārdu uztveram ļoti nopietni, pat ja pilnībā to neizprotam", atzīst zoodārza direktore.

Rezultātā Fidels kļuva par Fidelio. Tiesa, arī šis vārds varētu nepalikt ilgu laiku, jo patiesībā nav zināms, vai konkrētais rāpulis ir krokodilu puika vai meitene. Lai noskaidrotu dzimumu, jāveic asins analīzes, kas līdz šim vēl nav izdarīts. Taču zoodārza darbinieki ir gatavi arī šādam pavērsienam. Viņi ir izlēmuši, ka gadījumā, ja Fidels-Fidelio izrādīsies meitene, viņš pārtaps Fidēlijā.

LETA