Raksts no Puaro.lv

Otrdiena, 16. aprīlis (2013) 10:45

Studentiem liek šūt kultūras ministrei kleitas Dziesmu svētkiem

Neizpratnē par saņemto uzdevumu ir Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Modes mākslas katedras 3.kursa studenti, kuriem uzdots radīt tērpus kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei.

Nesen topošie modes dizaineri saņēmuši visai interesantu uzdevumu – piedalīties konkursā, kurā jāizstrādā tērpu komplekts kultūras ministrei, ko viņa varētu vilkt mugurā šovasar notiekošajos Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos. Akadēmijas pārstāvji uzsverot, ka tas esot lielisks veids, kā reklamēt jauno dizaineru darbus. Tikmēr paši studenti uzskata, ka tiek nekorekti izmantoti, lai ministri tiktu pie jaunām, oriģinālām dizaina drēbēm.

Lekciju vietā studenti tika aicināti tikties ar kultūras ministri, kura viņiem izskaidroja savu ideju. Tiesa gan, uz tikšanos ieradās vien trešdaļa kursa, jo pārējie nolēma nekavēt nodarbības. Jaunzemes-Grendes izsolītā konkursa uzvarētājam tiek solīta intervija žurnālā Ieva. Radītie tērpi jānodod valkāšanā ministrei, kura pieļauj iespēju tos vilkt un reklamēt arī braucienos uz citām valstīm.

Iespējams, studentu ideju izmantošana nebūtu nekas slikts, ja vien pati ministre atklāti nediktētu tērpu vēlamo dizainu. Viņa nevēloties, lai tiktu izmantotas baltā un melnā krāsa, kas izskatoties „pēc nekā”. Tā kā politiķe nemēdzot vienu un to pašu tērpu vilkt divreiz, tad studentu uzdevums esot radīt veselu saskaņotu tērpu līniju (kopā septiņus). Studentiem tērpi, loģiski, jārada ministres nēsātajā izmērā (42.), nevis 36., kā tas praksē pieņemts, gatavojot skates darbus.

„Kādreiz mums bija cita katedras vadītāja, kura, pat ja bija šāda veida piedāvājumi, tos izteica diskrēti, piedāvājot tērpu izgatavošanu uzņemties konkrētiem studentiem. Šoreiz ir sarīkots gluži vai publisks konkurss, kurā ar savu vēlmi tikt pie tērpiem ieradās pati ministre!” – intervijā žurnālam Kas Jauns savu sašutumu pauž kāda studente, kura vēlējās palikt anonīma. „Šī situācija sāk atgādināt it kā brīvprātīgos ziedojumus skolās, kas tiek pieprasīti gandrīz piespiedu kārtā.” Tas viss turklāt notiekot laikā, kad studenti ir noslogoti ar kursa darbu izstrādāšanu.

Tikmēr pašas akadēmijas pārstāvju nostāja ir pārliecinoša: „Viens no projekta mērķiem ir nodrošināt jaunajiem dizaineriem publicitāti. Un šis būs viens no veidiem, kā to gūt,” uzskata Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Modes mākslas katedras docente Māra Binde.