Raksts no Puaro.lv

9. septembris (2012) 12:33

Putins: EK izmeklēšana pret "Gazprom" ir smagās eiro situācijas dēļ

LETA

Eiropas Komisijas (EK) sāktās pretmonopola izmeklēšanas pret Krievijas valsts dabasgāzes kompāniju "Gazprom" iemesls ir smagā ekonomiskā situācija eiro zonā, svētdien paziņojis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

"To ir izraisījuši vairāki apstākļi, un pirmām kārtām - smagā ekonomiskā situācija eiro zonā,"  teica Putins Vladivostokā notikušā Āzijas un Klusā okeāna samita noslēguma preses konferencē.

"Runa ir pirmām kārtām par Austrumeiropas valstīm. Cik es saprotu - bet pagaidām vēl neesmu detalizēti informēts par to, kas notiek, - problēma ir tajā, ka visas šīs valstis savulaik tika uzņemtas Eiropas Savienībā (ES), un ES uzņēmās saistības to ekonomiku subsidēšanā," sacīja Putins.

"Tagad, acīmredzot, kāds Eiropas Komisijā ir izlēmis, ka mums ir jāuzņemas daļēja slodze šajā subsidēšanā. Tas ir, apvienotā Eiropa grib saglabāt politisko ietekmi, un lai mēs vēl par to nedaudz samaksātu. Taču tā ir nekonstruktīva pieeja,» uzsvēra Krievijas prezidents.  "Mēs paužam nožēlu par to, kas notiek," viņš sacīja.

Atbildot uz žurnālista jautājumu, Putins teica, ka nepiekrīt viedoklim, ka starp Krieviju un ES ir "savdabīgs tirdznieciskais aukstais karš".

"Es nepiekrītu jūsu vērtējumam par mūsu attiecību ar ES stāvokli. Mums ir ļoti labas un konstruktīvas attiecības, un tās nav nekādas kaujas darbības, nekāds tirdzniecības karš," uzsvēra Krievijas prezidents.

Viņš norādīja, ka Krievija jautājumā par gāzes piegādēm Eiropas valstīm neuzņemsies nekādas saistības, kas būtu pretrunā ar tirgu.

"Ļoti ceru uz to, ka mēs lietišķa un labvēlīga dialoga starp saimnieciskajiem subjektiem un EK varēsim atrast izeju no šīs situācijas bez zaudējumiem abām pusēm,» teica Putins. Viņš uzsvēra, ka gāzes cenas formula tikusi izstrādāta desmitiem gadu un ir fiksēta ilgtermiņa līgumos.

"Tos nekad neviens nav apstrīdējis. Saprotams, ka krīzes apstākļos ir vēlēšanās pārlikt daļu finanšu slodzes uz citiem, tāds kārdinājums rodas. Bet mēs, atkārtoju, šādu pieeju uzskatām par nekonstruktīvu," piebilda Putins.

Krievijas prezidents atgādināja, ka Padomju Savienība piegādājusi energoresursus Austrumeiropas valstīm ne pēc tirgus cenām.

"Mūsdienās mēs esam pārgājuši uz tirdznieciskām attiecībām ar šīm valstīm un uz cenas veidošanu pēc tirgus principiem. Es domāju, ka mums ir jāpaliek uz mūsdienu realitātes pamata," teica Putins.

Jau vēstīts, ka EK 4.septembrī paziņoja, ka ir sākusi pretmonopola izmeklēšanu pret Krievijas dabasgāzes ieguves un piegādes kompāniju "Gazprom", lai noskaidrotu, vai "Gazprom" varētu traucēt konkurencei Centrālās un Austrumeiropas gāzes tirgos, pārkāpjot Eiropas Savienības (ES) pretmonopola noteikumus. EK sākusi izmeklēšanu, jo tai ir bažas, ka " Gazprom", iespējams, ļaunprātīgi izmanto savu dominējošo stāvokli vairākos gāzes piegādes tirgos. Valstis, kurās tiek izmeklēta "Gazprom" darbība, ir Latvija, Igaunija, Lietuva, Polija, Čehija, Slovākija, Ungārija un Bulgārija.

TVNET.lv