Raksts no Puaro.lv

Pirmdiena, 21. janvāris (2013) 15:58

Par 2013.gada dzīvnieku izraudzīts Eiropas purva bruņrupucis

Latvijas Dabas muzejs par 2013.gada dzīvnieku izraudzījies Eiropas purva bruņrupuci (Emys orbicularis), kas ir vienīgais bruņrupuču kārtas pārstāvis Latvijā, informēja muzeja pārstāve Baiba Krustiņa.

Latvija ir Eiropas purva bruņurupuča izplatības areāla ziemeļu robeža. Šis dzīvnieks Latvijā ir ļoti rets, vēl nesen tā klātbūtne pat tika apšaubīta, tomēr Latgales Ekoloģiskās biedrības zinātnieki Aija un Mihails Pupiņi, pētot šo dzīvnieku, ir pierādījuši, ka bruņrupucis sastopams atsevišķās vietās Latgalē, Zemgalē un arī Kurzemē.

Par Eiropas purva bruņrupuču pētīšanu un aizsardzību rūpējas Latgales Ekoloģiskā biedrība un Latgales zoodārzs, uz kura bāzes paredzēts attīstīt Purva bruņrupuču saglabāšanas centru Latvijā un izveidot kontrolējamu vietējo populāciju tīklu no centrā savairotajiem indivīdiem. Šo darbu vada Mihails Pupiņš.

Dabas muzejā oficiālā gada dzīvnieka pasludināšana un tam veltītās izstādes atklāšana notiks ceturtdien, 24.janvārī, plkst.11.

Dabas muzejā būs skatāma Eiropas purva bruņrupucim veltīta izstāde un arī tam par godu veidots stends Zooloģijas ekspozīcijā. Īpašs pārsteigums pasākuma viesiem būs dzīvnieku audzētājas Jeļenas Kustovas sagādātie dzīvie bruņrupuči - 2013.gada dzīvnieka radinieki. Tāpat izstādē būs aplūkojama daļa no Dabas muzeja plašās bruņrupuču kolekcijas. Tā iepazīstinās ar Eiropas purva bruņurupuci, tā dzīves veidu un paradumiem.

Gada dzīvniekam tiks veltīti dažādi pasākumi, kuros par to varēs uzzināt vairāk. 24.janvārī plkst.18 visi interesenti būs aicināti uz dabas vakaru, kurā piedalīsies un ar savu pieredzi dalīsies Pupiņš.

Savukārt 26.janvārī no plkst.11 līdz 16 notiks ģimenes diena "Kur slēpjas Gada dzīvnieks?". Apmeklējot šo pasākumu, būs iespēja uzzināt vairāk par Eiropas purva bruņurupuci, kopīgi tiks risināti uzdevumi un spēlētas spēles. Apskatot izstādi, varēs iepazīt Latvijas bruņrupuča radiniekus citās zemēs, kā arī noskaidrot šo ļoti seno rāpuļu īpašības un atšķirības.

LETA