Raksts no Puaro.lv

Otrdiena, 24. marts (2015) 10:37

Diezgan mulsinoši: vēderdejas vīriešu izpildījumā... VIDEO

Kārdinošas vēderdejas puskailu skaistuļu izpildījumā jau sen ir kļuvušas par vienu no Austrumu simboliem. Tostarp šobrīd Turcijā aizvien biežāk var redzēt šo asinis uzkarsējošo deju vīriešu sniegumā. Plastiskas kustības, vilinošs skatiens – paviršam skatītājam ir grūti atšķirt mākslinieka dzimumu.Vīriešu dejotāju tērpi gandrīz ne ar ko neatšķiras no vēderdejotāju sieviešu apģērba – tādas pašas rotas, brunči, atlasa jostas un šķidrauti. Deju pavada turku nacionālās melodijas. Vēderdejotāji vīrieši pat ir iedzīvojušies īpašā apzīmējumā – zenne.

Jāpiebilst, ka šo dejotāju priekšnesums ir sava veida Osmāņu impērijas laiku tradīciju atdzimšana. Toreiz galmā bija aizliegti priekšnesumi ar sieviešu piedalīšanos, tāpēc dejas mākslā iedīdīja vīriešus. Sešu gadsimtu laikā attieksme pret sievietēm ir stipri mainījusies, liegums ir atcelts, un pamazām austrumu dejas sāka asociēties ar tumšacainām skaistulēm.

Pēdējā laikā Turcijas valdība dažādi veicina nacionālo tradīciju atdzimšanu. Osmāņu ēra, kas tiek uzskatīta par valsts uzplaukuma periodu, kļuvusi par etalonu, līdz ar to radusies interese arī par vēderdejām vīriešu izpildījumā. Zenne visbiežāk uzstājas naktsklubos, slēgtās dzimšanas dienas ballītēs, kāzās, vecmeitu ballītēs un pat... šķiršanās svinībās. 2012. gadā  režisors Mēments Binajs (Mehment Binay) par neparastajiem vēderdejotājiem uzņēmis filmu „Zenne Dancer”. Bez šaubām, lielais vairākums Turcijas vīriešu ir noraidoši pret tāda veida mākslu, jo uzskata to par necienīgu un pat apkaunojošu nodarbi stiprajam dzimumam.

Visvairāk mulsinošs ir dejotāju skatuves tēls, tostarp pati deja skatītājos visbiežāk raisa sajūsmu. Starp citu, daudzi uzskata, ka vīriešiem graciozās gurnu kustības izdodas pat labāk nekā sievietēm.