Raksts no Puaro.lv

10. novembris (2012) 17:56

Ņujorkas mākslas izsolēs daudzi darbi paliek neizsolīti

Divās "Sotheby's" un "Christie's" izsolēs šonedēļ pazīstamāko mākslinieku darbi kopumā pārdoti par vairākiem simtiem miljoniem dolāru, tomēr ieņēmumi tik un tā nav sasnieguši prognozēto līmeni.

Ceturtdien "Sotheby's" izsolē Ņujorkā kopumā tika nopelnīti 163 miljoni dolāru (89,8 miljoni latu), kaut arī sākotnēji tika prognozēti ienākumi 170 miljonu dolāru (93,6 miljonu latu) apmērā. Pārdot neizdevās gandrīz trešo daļu no 67 mākslas darbiem.

Kubisma mākslinieka Pablo Pikaso 1932.gada glezna "Nature morte aux tulipes", kurā attēlota viņa mīļākā, tika izsolīta par 41,5 miljoniem dolāru (22,9 miljoniem latu).

Vairāki darbi sasniedza prognozēto cenu vai pat ievērojami to pārsniedza. Pikaso glezna "Le Viol", kuras vērtība tika aprēķināta ap pieciem miljoniem dolāru (2,8 miljoniem latu), beigu beigās, tika izsolīta par 13,5 miljoniem dolāru (7,4 miljoniem latu), savukārt impresionista Kloda Monē darbs "Champ de ble" tika pārdots par 12,1 miljonu dolāru (6,7 miljoniem latu), gandrīz divkārt pārsniedzot prognozēto cenu.

Tomēr vairāki darbi nemaz netika izsolīti, tostarp divas Pikaso gleznas.

Savukārt "Christie's" izsolē trešdien jaunus īpašniekus neatrada gandrīz 30% no piedāvātajām 69 gleznām.

Visveiksmīgākā izrādījās viena no Monē slavenajām gleznām ar ūdensrozēm, kas tika pārdota par 43,7 miljoniem dolāru (24 miljoniem latu).

Impresionisma un modernās mākslas izsolē par 23 miljoniem dolāru (12,7 miljoniem latu) tika izsolīts krievu gleznotāja Vasilija Kandinska darbs "Studie fur Improvisation 8", sasniedzot jaunu mākslinieka rekordu.

Tomēr neizdevās pārdot Pikaso skulptūru "Coq", kuras vērtība lēsta no desmit līdz 15 miljoniem dolāru (no 5,5 līdz 8,3 miljoniem latu), kā arī ebreju izcelsmes mākslinieka Marka Šagāla un franču gleznotāja Edgara Degā darbus.

Eksperti norādījuši, ka nesamērība starp mākslas darbu cenām un vispārējo ekonomisko situāciju vairs nedrīkst turpināties. Lai arī atzītāko darbu vērtība tikai pieaug, citiem mākslas tirgus sektoriem neveicas tik labi, uzskata jomas pārzinātāji.

Nākamajā nedēļā "Sotheby's" un "Christie's" izsoļu namos norisināsies apjomīgas pēckara un mūsdienu mākslas izsoles. Šomēnes paredzētas arī latīņamerikāņu mākslinieku darbu izsoles.

LETA--REUTERS/BBC