Raksts no Puaro.lv

Ceturtdiena, 2. februāris (2012) 18:17

Murkšķa dienā Alsungas novadā mītošie stepes murkšķi nelīksmojas

Šodien ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin Murkšķa dienu, kurā, kā katru gadu šajā datumā ierasts, pēc slavenākā Amerikas murkšķa Fila uzvedības mēģina noteikt, cik drīz iestāsies pavasaris. Savukārt Latvijā vienīgajā specializētajā murkšķu saimniecībā Alsungas novada Reģos mītošie stepes murkšķi jeb baibaki šodien guļ ziemas miegu, informēja murkšķu audzētavas "Jaunstuči" pārstāve Silvija Tetere.

"Šodien, 2.februārī, kad visu Latviju pārņēmis īstens ziemas spelgonis, murkšķi guļ ziemas miegā, tāpēc šajā dienā pie mums Murkšķa dienas svinības nesvin un arī gulošie murkšķi netiek traucēti. Var teikt, ka murkšķi tikai nesen devušies ziemas miegā, jo necerēti siltais rudens un ziemas sākums bija par iemeslu ilgstošām murkšķu aktivitātēm, kas izjauca ierasto ziemas miega periodu," pastāstīja Tetere.

Teteres piemājas lauku saimniecība "Jaunstuči", kas atrodas Alsungas novada Reģos, ir vienīgā specializētā murkšķu saimniecība Latvijā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet, tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, tad murkšķu turēšana mūsu klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Latvijā murkšķi parasti uz ziemas guļu dodas oktobrī vai novembrī un mostas februāra beigās vai martā. Gulēšanas ilgums ir atkarīgs no laika apstākļiem.

Saskaņā ar vācu imigrantu ASV ieviesto tradīciju, ja murkšķis šajā dienā iznāks no alas un ieraudzīs savu ēnu, ziema turpināsies vēl pusotru mēnesi. Ja ēnu saskatīt neizdosies, pavasaris iestāsies agri. Vācieši sākotnēji murkšķus izmantojuši par sezonāliem barometriem.

ASV daži zinātnieki ir mēģinājuši pārbaudīt un salīdzināt murkšķa paredzējumus ar reālajiem klimatiskajiem datiem un konstatējuši, ka tie nav precīzi, tāpēc labāk paļauties hidrometeoroloģisko centru laika prognozēm, atzina Tetere.

Silvijas Teteres murkšķu audzētavā dzīvo vairāk nekā 26 stepes murkšķi jeb baibaki. Murkšķi tiek turēti lauku tūrisma popularizēšanai un bērnu izglītošanai par dzīvniekiem. "Jaunstuču" murkšķi netiek izmantoti ādas un gaļas ieguvei.

Murkšķi dzīvo gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, gan Āzijā. Visbiežāk murkšķi dzīvo kalnainos apvidos, piemēram, Eiropā tie sastopami Alpos, Karpatos, Tatros un Pirenejos.

Stepes murkšķi jeb baibaki galvenokārt dzīvo Krievijas un centrālās Āzijas stepēs, bet vietumis ir sastopami arī Ukrainā un Baltkrievijā.
Murkšķa dienu ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin jau kopš 1887.gada, bet pakāpeniski tā pārvērtusies par valsts mēroga notikumu un ievērojamiem svētkiem ar dažādām atrakcijām, konkursiem un cita veida izpriecām.

Šos svētkus pasaulē populārus padarīja 1993.gada filma "Groundhog Day" ("Murkšķa diena") ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.


 LETA