Raksts no Puaro.lv

Ceturtdiena, 29. marts (2012) 18:56

Lietuva iesniedz Krievijai protesta notu pret gaisa telpa pārkāpšanu

Flickr.com

Lietuva ceturtdien iesniegusi Krievijai protesta notu pret Lietuvas gaisa telpa pārkāpšanu, kas fiksēta 27.martā.

Kā paziņojusi Lietuvas Ārlietu ministrija, otrdienas vakarā no plkst.19.17 līdz 19.19 Krievijas militārā lidmašīna "Su-27" ielidojusi Lietuvas teritorijā pie Vištīšiem 12 kilometru dziļumā, bet pēc tam atgriezusies Krievijas Kaļiņingradas apgabalā.

Uz šo faktu norādīts protesta notā, ko ārlietu ministra vietnieks Ēvalds Ignatavičs iesniedzis Krievijas vēstniekam Lietuvā Vladimiram Čhikvadzem. Dokumentā izteikts kategorisks protests pret gaisa telpas pārkāpšanu un lūgts gādāt, lai tādi incidenti nākotnē neatkārtotos.

Kā atgādina Lietuvas ziņu aģentūra ELTA, zināms, ka ap to pašu laiku Kaļiņingradas apgabalā avārijas nolaišanos veica tāda paša tipa iznīcinātājs. Lai gan šobrīd nav informācijas, kas apliecinātu saistību starp abiem šiem notikumiem, aģentūra norāda arī uz šādu iespējamību.

Pēc Krievijas mediju ziņām, otrdienas vakarā ap plkst.19 mācību lidojuma laikā aptuveni 600 metru augstumā iznīcinātāja "Su-27" pilota kabīnē ieslēdzies indikators, kas ziņojis par kreisā dzinēja bojājumu. Lidotājs nolaidies ar vienu dzinēju un paspējis izslēgt arī to, kad stiprā sānvējā lidmašīna noskrējusi no skrejceļa un tai aizlūzis šasijas priekšējais balsts. Avārija tomēr beigusies bez cietušajiem vai postījumiem.

2005.gada septembrī Lietuvas Šaķu rajonā nogāzās Krievijas iznīcinātājs "Su-27", kas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem kopā ar vairākām citām Krievijas kara lidmašīnām lidoja no Sanktpēterburgas uz Kaļiņingradu, taču novirzījās no kursa un drīz pēc tam avarēja, bet pilots sekmīgi katapultējās. Pārbaudot avārijas vietu, toreiz atklājās, ka lidmašīnā atradušās četras "gaiss-gaiss" tipa kaujas raķetes.

Maskava lidmašīnas ielidošanu Lietuvas gaisa telpā un avāriju toreiz sākotnēji skaidroja ar navigācijas sistēmas bojājumu, bet Lietuvas izmeklēšanas komisija vēlāk atzina, ka avāriju izraisījis "organizatorisku, tehnisku un cilvēcisku faktoru kopums". Pret Krievijas lidotāju tika ierosināta lieta par starptautisko lidojumu noteikumu pārkāpšanu, taču tā tika pārtraukta, un pilotu izdeva Krievijai. Tai tika atdotas arī lidmašīnas atlūzas, savukārt Maskava atlīdzināja Lietuvai avārijas nodarīto kaitējumu.

Vēlāk Krievijas valsts komisija par vainīgu avārijā atzina pilotu, bet vienlaikus secināja, ka vairākas augstas militārpersonas pieļāvušas nopietnus trūkumus lidojuma organizēšanā, sagatavošanā, norisē un nodrošinājumā. Ar aizsardzības ministra un Gaisa kara spēku virspavēlnieka pavēlēm tika sodīti seši ģenerāļi un desmit vecākie virsnieki.


LETA