Raksts no Puaro.lv

Pirmdiena, 29. jūlijs (2013) 12:25

Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle tiek dāsni godalgota Pekinā

No LNO arhīva

Pagājušajā nedēļā no Ķīnas atgriezās Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle, mājās atvedot augsta līmeņa godalgas - Pekinas 2. Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā (Second Beijing International Ballet and Choreography Competition) viņa ieguvusi gan diplomu, gan divas specbalvas – Nacionālā Skatuves mākslas centra (National Centre of Performing Arts Special Prize), kā arī konkursa žūrijas specbalvu.

Lai gan konkurss, kas no 5. līdz 14. jūlijam risinājās Pekinā, tika rīkots vien otro reizi, jau šobrīd ir skaidrs - tas kļūs par vienu no prestižākajiem pasaules klases baleta mākslas konkursiem, jo, kā prognozē rietumu baleta kritiķi, "baleta nākotne pieder Austrumiem". Konkursā drīkst piedalīties tikai profesionālu izglītību guvuši baleta mākslinieki un horeogrāfi, bet konkursa dalībnieku vecuma amplitūda ir no 17 līdz 26 gadiem (baleta māksliniekiem) un no 18 līdz 40 gadiem (horeogrāfiem).Šogad konkursa žūriju vadīja Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs Ivans Liska, un tās sastāvā bija gan vadošie baleta mākslinieki, gan baleta trupu un konkursu mākslinieciskie vadītāji no visas pasaules: Maskavas Lielā teātra baletmeistars Viktors Barikins, pasaulslavenā Marijas teātra primabalerīna Uļjana Lopatkina, Keiptaunas Starptautiskā baleta konkursa mākslinieciskais vadītājs Dirks Badenhorsts, Igaunijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Tomass Edurs, Sanfrancisko baleta prīma Tan Yuan Yuan, Šanhajas baleta mākslinieciskā vadītāja Xin Lili, Urugvajas Nacionālās baleta kompānijas SODRE mākslinieciskais vadītājs Hulio Boka un pasaulslavenais spāņu izcelsmes baletdejotājs, Amerikas Baleta vadošais solists un savas baleta trupas izveidotājs Eindžels Korella.

Konkursā piedalījās dalībnieki no deviņām valstīm (Austrālijas, Lielbritānijas, Kubas, Čehijas, Latvijas, Krievijas, Ķīnas, Japānas un Filipīnām), un Annija šoreiz startēja pieaugušo grupā. No 70 konkursa dalībniekiem finālā tikuši vien 13, un Annija Kopštāle kļuvusi gan konkursa diplomande, gan izcīnījusi divas specbalvas.


„Izejot uz skatuves, nedomāju ne par uzvaru, ne žūriju. Galvenā vēlme ir sevi parādīt no vislabākās puses, jo dejošana ir tā, kas man patīk visvairāk, raisot visjaukākās emocijas. Lai piedalītos konkursos, jābūt stipriem nerviem! Turklāt Pekinas Operas lielā skatuve ir divreiz lielāka par mūsu skatuvi, bet skatītāju zālē ir 2416 vietas! Iespējams, citi, izejot uz skatuves, nobītos, bet man – ak, kāds prieks un azarts,” stāsta Annija.

Dejojot Kitrijas variāciju finālā, jau pēc pirmā lēciena publika sākusi kaismīgi aplaudēt. „Numurs ilga minūti, bet paklanīties nācās piecas,” Annija kautri atzīstas. „Tas bija viens no skaistākajiem mirkļiem konkursā!”

Nozīmīgie panākumi Pekinā nav vienīgie, ko Annija izcīnījusi šajā vasarā: iegūta arī 2. vieta 1. Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā, kas jūnijā risinājās Latvijā.

Kopumā Annija Kopštāle ir daudzu starptautisku konkursu laureāte: viņa ieguvusi 1. pakāpes diplomu konkursā „Kristāla kurpīte” (Ukraina, 2009), sudraba medaļu konkursā „Stora Daldansen” (Zviedrija, 2010), bronzas medaļu „Le concours international de danse classique de Grasse” (Francija, 2010), kā arī bijusi Māra Liepas fonda stipendiāte un Latvijas Kultūras Ministrijas diplomande.

Konkursus jaunā baleta māksliniece sauc par vērtīgu pieredzi: „Tā ir ideāla iespēja iegūt jaunus draugus. Brīdī, kad katrs ejam uz skatuves, protams, esam konkurenti, bet aizkulisēs – lieli draugi. Lai gan daudzi jaunie dejotāji ir emocionāli distancēti un introverti, lielākā daļa uzmundrina ar labiem vārdiem un nesavtīgi dotiem padomiem.” Pagaidām jaunā māksliniece sevi vairāk izjūt kā klasisko baletdejotāju: „Modernā deja ir vilinoša, bet līdz tās pilnveidošanai vēl ejams tāls ceļš, lai varētu to saukt par stipro pusi.”

Šobrīd Annija Kopštāle gatavojas festivālam „Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kas notiks 7. augustā: tajā viņa dejos Kitrijas variāciju no baleta „Dons Kihots” 1. cēliena, ar kuru sajūsmināja konkursa publiku Pekinā.