Raksts no Puaro.lv

16. oktobris (2012) 21:47

Krievijas varasiestādes liek šķēršļus "zaimojošai" laikmetīgās mākslas izstādei

Krievijas varasiestādes Sanktpēterburgā faktiski aizliegušas modernās mākslas izstādi, kas, kā apgalvo konservatīvi noskaņotās pareizticīgo aprindas, zaimojot reliģiju, otrdien paziņojis izstādes kurators.

Izstādi "Ikonas", kurā bija paredzēts eksponēt gan svētbildes, gan skulptūras, rīkotāji plānoja atvērt novembrī, taču sastapušies ar varasiestāžu spiedienu, savā blogā raksta kurators Marats Gelmans.

"Ikonas" jau iepriekš varējuši aplūkot vairāku Krievijas pilsētu, tostarp Permas un Krasnodaras, mākslas cienītāji, taču, kā liecina Gilmana publicētā vēstule no Sanktpēterburgas, valsts otra lielākā pilsēta ieteikusi izstādes rīkošanu atlikt uz gadu.

Fonda "Rizzordi" pārstāvis pēc tikšanās ar Sanktpēterburgas varasiestādēm raksta, ka "gaisotne pilsētā nav veicinoša" šādas ekspozīcijas izstādīšanai.

Patiesībā tas nozīmē, ka "izstāde ir atcelta, nevis atlikta", savukārt raksta Gelmans, nosodot fondu par mākslinieciskās drosmes trūkumu.
"Vai turpmāk māksliniekiem vienmēr vajadzētu pieskaņoties neizglītotajam gubernatoram?" retoriski vaicā kurators.

Pareizticīgo aktīvisti nesen Sanktpēterburgā sarīkoja protesta akciju pret izstādes atvēršanu, kā arī savāca vairākus tūkstošus parakstu zem aicinājuma pilsētas gubernatoram Georgijam Poltavčenko izstādi aizliegt.

"Jums nedaudz jāpadomā, vai mākslas institūcijas vispār var turpināt darbu, ja saujiņa reakcionāru ar gubernatora palīdzību var slēgt izstādi," norāda Gelmans.

"Ikonas" veido virkne krievu laikmetīgās mākslas pārstāvju, kuru darbos izmantoti klasisko reliģisko darbu motīvi. Piemēram, vienā no darbiem vērojama hrestomātiskā pēdējā vakarēdiena aina, taču šajā gleznā Jēzus un viņa mācekļi sēž ar muguru pret skatītāju.

Skandālu izraisīja arī izstādes atklāšana Krasnodarā. Ticīgie sarīkoja protesta demonstrāciju, un kāds mācītājs pat iespļāva Gelmanam sejā.

Pareizticīgo aktīvisti nesen Maskavā izjauca arī skandalozajai pankgrupai "Pussy Riot" veltītu izstādi, kas, viņuprāt, esot ņirgāšanās par krievu tautas vērtībām. Protestētāji bloķēja ekspozīcijas ieeju, liedza zālē ieiet skatītājiem.

LETA/ AFP