Raksts no Puaro.lv

Ceturtdiena, 22. marts (2012) 11:54

Par Kremļa naudu Plineram, Ždanokai, Ušakovam, Gapoņenko... un mirušo PCTVL

Ir.lv

Kopš Putins izveidoja īpašu fondu tautiešu atbalstam ārzemēs, uzticot tā vadību Molotova-Ribentropa pakta parakstītāja mazdēlam, Latvijā nekontrolēti ieplūst Krievijas nauda. Tā oficiāli domāta krievu kultūras stiprināšanai, taču patiesībā reanimē PSRS ideoloģiju, noskaidrojis žurnāls „Ir”.

Mūsu skoliņa strādā jau deviņpadsmito sezonu, - Jakovs Pliners sarunā ar žurnālisti atkārto reizes četras. Bijušais Saeimas deputāts un viens no PCTVL līderiem ir acīmredzami uztraucies. Tiekamies viņa vadītajā krievu vispārizglītojošajā privātskolā Evrika. (..) Uz galda izliktas grāmatas spīdīgos vākos. Šie ir metodiskie ieteikumi Latvijas krievu skolu skolotājiem, kuru izdošanu finansējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina dibinātais tautiešu atbalsta fonds "Russkij Mir" jeb "Krievu pasaule".

Plinera vadītais fonds "Vecāki bērniem" pēdējos gados no Kremļa kabatas saņēmis vairāk nekā 50 tūkstošus eiro. Savukārt Plinera skolas direktors, grāmatu līdzautors, partijas biedrs un eksdeputāts Valērijs Buhvalovs saviem projektiem no Maskavas saņēmis vēl 12 tūkstošus. (..)

«Kāds vārds un uzvārds iešifrēts padomju tanka nosaukumā JS?» Pareizā atbilde: Josifs Staļins. Šis ir viens no viktorīnas jautājumiem, ko Latvijas krievu skolu skolotājiem iesaka izmantot bijušais Saeimas deputāts Buhvalovs.(..)

"Ir" stāsta : Vairākus mēnešus garā izmeklēšanā pētījumu firma Re:Baltica noskaidroja vairāk nekā 20 Latvijas organizācijas, kas pēdējos četros gados saņēmušas naudu no Russkij Mir. Tikai viena no tām savā gada pārskatā bija norādījusi naudu no Krievijas.

Russkij Mir apstiprināto grantu kopējā summa kopš 2008.gada Latvijā pārsniedz 170 tūkstošus eiro. Par šo naudu rīkoti kultūras pasākumi, konferences, izdotas mācību grāmatas un filmas, kas lielākoties slavina krievu nācijas varenību. Lai arī Ruskij Mir sevi pozicionē kā kultūras organizāciju, naudas saņēmēju vidū ir politiķi, arī eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka, Saskaņas centra līderis Nils Ušakovs un krievu valodas referenduma līdzautors Aleksandrs Gapoņenko. (..)

«PCTVL ir beigti un vairs nekad neatjaunosies,» politisko situāciju raksturo Gapoņenko. Un Ždanoka? «Nē, nebūs. Viss.» Viņš prognozē norietu arī Saskaņas centram, kas pietiekami neaizstāvot krievu intereses. Ļoti iespējama esot «jauna krievu partija, kas vedīs radikalizācijas virzienā» ar tādiem līderiem kā Lindermans un Osipovs. Sevi šajā politikā Gapoņenko neredzot: «Man tas nav vajadzīgs, es esmu profesors.» (..)

Tikmēr Gapoņenko iedvesmotais žurnālists Jurijs Zaicevs aktīvi aģitē daugavpiliešus parakstīties par jaunu referendumu - automātisku pilsonības piešķiršanu visiem Latvijas iedzīvotājiem. Referenduma ierosinātāji ir PCTVL, taču maz ticams, ka Zaicevs to dara bez saskaņošanas ar savu autoritāti.

Zaicevam un Gapoņenko ir arī kopīgi paziņas Maskavā, kas uzskata, ka jāatjauno PSRS. Vietējā Daugavpils portālā Grani.lv pērn oktobrī Zaicevs rakstīja, ka pārstāvējis Latvijas medijus putiniskās organizācijas Internacionālā Krievija rīkotā konferencē, kuras dalībnieki viesnīcā iepretim Kremlim pārrunājuši situāciju Latvijā. Spriests, ka Krievijai aktīvi jāiestājas par saviem tautiešiem ārvalstīs, izveidots pat speciāls politbirojs. Tajā ietilpst dažādu valstu pārstāvji, arī «pirmklasīgais Krievijas Federācijas padomnieks Modests Koļerovs» un Dmitrijs Jermolajevs. Pēdējais konferenci nobeidzis ar «aicinājumu būvēt jaunu PSRS».

Abi jaunā politbiroja kungi Latvijā un Igaunijā jau vairākus gadus atrodas pastiprinātā drošības iestāžu redzeslokā.

Žurnāls "Ir apraksta vairākas organizācijas un to siastību ar Putina fonda naudu.

Lielām, izteiksmīgām acīm un apņēmīgu sejas izteiksmi Margarita Dragiļe saka: «Mums ir parakstīts līgums, kas neļauj teikt, cik viņi mums iedeva.» Viņai piebalso Olga Gogina, kurai uztraukumā nedaudz trīs rokas. Abas jaunās sievietes kategoriski atsakās izpaust summu, ko Russkij Mir devis viņu organizācijai Perom. Nauda piešķirta mājaslapas Perom.eu izveidei, lai apvienotu krievu jauniešu organizācijas dažādās valstīs.

Perom ir apvienojušās vai visas aktīvākās Latvijas krievu jauniešu nevalstiskās organizācijas. Lielākā daļa saistītas ar Saskaņas centru un Rīgas mēru Nilu Ušakovu. Pazīstamākā - organizācija Mums pa ceļam.

"Ir" publicē organizāciju sarakstu, kas saņēmušas Maskavas naudu.

Uzziņai

Kas ir Russkij Mir?
Fonds Russkij Mir (Krievu pasaule) izveidots pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīkojuma 2007.gadā. Mērķis - popularizēt krievu valodu un kultūru, veidot «krievu centrus» visā pasaulē.

Fonda vadībā Putins iecēla padomju ārlietu ministra Vjačeslava Molotova mazdēlu Vjačeslavu Ņikonovu - bijušo augsta ranga VDK darbinieku un Krievijas Valsts Domes deputātu. Fonda padomes vadītāju, Sanktpēterburgas Universitātes rektori Ludmilu Verbitskuju krievu prese sauc par Putina sievas labu draudzeni.

Fragmenti no raksta žurnālā "Ir"

Raksts ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica starptautiskais projekts.