Raksts no Puaro.lv

Piektdiena, 13. jūlijs (2012) 10:59

Izcilākie pašmāju aktieri „aizgājuši armijā” – ieročus lieto arī dāmas!

Septiņu Latvijas teātru vecākās paaudzes aktieri, trīsdesmit spilgtas kino un teātra personības šonedēļ ik dienu tērpjas viņiem īpaši izgatavotās armijas formās un bijušā NBS virsseržanta, Latvijas armijas misiju dalībnieka un vairāku filmu militārā konsultanta Ziedoņa Ločmeļa vadībā apgūst militāras iemaņas, filmējoties jaunākajā nacionālajā pilnmetrāžas spēlfilmā „Džimlai Rūdi Rallallā!”.

Jaunā filma pārstāv traģikomēdijas žanru un tās sižets ir cieši saistīts ar pensionāru vecumdienām, viņu psiholoģisko atstumtību un dzīvo interesi par notikumiem valstī un vēlmi būt sabiedrībai vajadzīgiem. Kāda pansionāta iemītniekiem rodas ideja palīdzēt valstij, atsakoties no pensijām un dodoties armijā. Šonedēļ  Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē tiek uzņemtas filmas epizodes, kas saistītas ar senioru dzīvi un militāro apmācību armijā.


„Armijas formā jūtos labāk nekā savās ikdienas drēbēs, jo tās dod stimulu izsliet taisnāk muguru un justies drošāk,” intervijā portālam Puaro.lv atzinās aktrise Baiba Indriksone, kura daudziem vienmēr asociēsies ar dzīvespriecīgo krogus meitu „Vella kalpos” un Olitu no „Limuzīna Jāņu nakts krāsā”.


„Šī filma mums, vecajiem kolēģiem, sniedz vienreizēju iespēju visiem atkal satikties agrāk tik ierastajā filmēšanās laukumā,” priecājas Indriksone, kura nesen nosvinēja savu 80. jubileju.

Ērti formastērpā jutās arī Nacionālā teātra aktrise Astrīda Kairiša, kura pērn saņēma „Spēlmaņu nakts” balvu par mūža ieguldījumu skatuves mākslā. Aktrise priecājās, ka apģērbs izgatavots no dabiskas kokvilnas, līdz ar to sniedz komfortu šajos neprognozējamajos laikapstākļos, kas mainās ik minūti.


Latviešu valodas specifiskā dikcija allaž sagādājusi lielu pārsteigumu ārvalstu tūristiem, kuri neizpratnē vēro, kā mēs spējam meistarīgi savienot skaņas viņiem šķietami neiespējamos vārdos. Arī šīs filmas nosaukums - „Džimlai Rūdi Rallallā!” – viņiem šķistu viens varens mēles mežģis. „Man jau arī tas „r” burts vietām – daļā trrrrrrrrr rasasā - pazūd!” – atzīstas Indriksone.


Ādažu militārajā bāzē paviesojās arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš ar uzmundrinošiem vārdiem un komplimentiem neskopojās: „Šis ir mūsu aktieru krāšņākais zieds, kuri nu kalpo kā paraugs ļoti daudziem jaunajiem māksliniekiem. Viņus no citiem atšķir divas svarīgas iezīmes – izcilā dikcija, kura daudziem jaunajiem aktieriem vairs nav, kā arī spēja spītēt vecumam, saglabājot dzīvesprieku.”


Vecākais „karavīrs”, aktieris Gunārs Placēns (otrais no labās), augustā svinēs savu 85. jubileju, bet jaunākajam ierindniekam – aktierim Jānim Paukštello (pirmais no kreisās) - ir 61 gads.


Neraugoties uz cienījamo vecumu, aktieri filmēšanas procesā iesaistījušies ar maksimālu atdevi un pirms pāris dienām godam pieveikuši izturības pārbaudi, dodoties mežā ar vairāk nekā 30 kilogramu smagu somu uz pleciem un ieroci pie sāniem: „Neuzlādēts ierocis sver piecus kilogramus, uzlādēts – pat piecus ar pusi!” – zināja stāstīt aktrise Olga Dreģe. „Sākumā tas nešķiet nekas īpašs, bet ar katru stundu ierocis kļuva šķietami smagāks, līdz radās sajūta, ka uz rokām gulst jau vesels kartupeļu maiss,” piedzīvotajā dalījās Indriksone.

Jaunā latviešu kinoprojekta idejas un scenārija autors ir Māris Putniņš, kurš jau strādājis kopā ar „Studija F.O.R.M.A.” pie spēlfilmas „Mazie Laupītāji”. Filmu veido režisoru tandēms Jānis Cimermanis un Māris Putniņš, kuru kopdarbība vairāk zināma pēc lielu popularitāti ieguvušajām leļļu filmām „Avārijas Brigāde”.


Jakovs Rafalsons, Astrīda Kairiša, Marks Ļebedevs, Ingrīda Andriņa, Olga Dreģe, Pēteris Liepiņš, Gunārs Placēns, Ģirts Jakovļevs, Ļevs Birmanis, Velta Straume, Baiba Indriksone, Jānis Paukštello, Arno Upenieks, Rūdolfs Plēpis, Velta Skurstene, Tamāra Soboļeva, Leons Krivāns un citi teātra vecmeistari šonedēļ dzīvo armijnieku dzīvi.