Raksts no Puaro.lv

11. novembris (2014) 12:33

Ilūziju māksla: Pieci aizraujoši un „nāvējoši” triki

Noķert lodi zobos un palikt dzīvam, ļaut sevi sadalīt vairākās daļās – burvju mākslinieku veiklība mēdz aizraut gan bērnus, gan pieaugušos. Minētās ir tikai dažas no ilūzijām, kuras aizrauj skatītājus un par kurām tiek runāts gadiem ilgi.

Sagaidot jauno raidījumu ciklu „Burvju mākslas noslēpumi kopā ar Dramondu” („Beyond Magic With DMC”), TV kanāls „National Geographic” apkopojis piecas ilūzijas, kas dažādos laikos ir apbūrušas skatītājus visā pasaulē.

Dubultā lodes ķeršana
Ar zobiem vai roku noķert lodi pats par sevi ir visai bīstams triks, kuru šodien izrāda vien retais burvju mākslinieks. Protams, tā ir ilūzija, taču ir zināmi vairāk nekā desmit gadījumu, kad, aizmirstot nomainīt īstas lodes pret mulāžu, vai tīšas ļaunprātības rezultātā magi ir gājuši bojā. Veiksmīgam trikam ir nepieciešama īpaša sagatavošanās un roku veiklība, lai pamanītos nomainīt īstas lodes ar vaska atdarinājumiem. Burvju mākslinieku duets Pens un Tellers papildināja šo klasisko triku, abi vienlaicīgi tverot izšautas lodes un tajā iesaistot publiku.
Metamorfozes
Jauka būtne sasien vīrietim rokas, iesaiņo maisā, ieliek kastē, uzlec uz tā vāka, aizver aizskaru, sasit plaukstas un… izrādās abi ir apmainījušies vietām. Šo triku, kam nepieciešama meistarība un ātrums, bija iecienījis arī lielais ilūziju meistars Harijs Hudini. Viņš bieži to izpildīja kopā ar sievu, kas magu mēdza ieslēgt kastē ar sešām piekaramajām atslēgām. Starp citu, arī ilūziju meistars Dramonds jaunajā „National Geographic” raidījumu ciklā pētīs Hudini atstāto mantojumu. Neaizmirstamo ilūziju bieži vien izpilda arī burvju mākslinieki mūsdienās.
Krievu rulete
Triku meistariem nudien patīk „rotaļāties” ar savu dzīvību. Tā 2003.gadā britu burvju mākslinieks Derens Brauns televīzijas tiešraidē uzspēlēja „krievu ruleti”, proti, iepriekš rūpīgi izvēlētam asistentam lūdza ievietot lodi vienā no sešiem revolvera magazīnas nodalījumiem. Protams, tas viss bija smalks joks, taču jau pirms trika demonstrēšanas izraisījās vētrainas diskusijas par tā ētiskumu un atbilstību ieroču nēsāšanas likumiem. Jāpiebilst, ka minēto televīzijas raidījumu noskatījās vairāk nekā trīs miljoni cilvēku.
Meitene zigzagā
Maga Robina Harbina izgudrotās ilūzijas būtība ir „sadalīt” cilvēku trijās daļās, tā radot zigzagam līdzīgu efektu. Asistents, parasti jauka meitene tiek ievietos skapī tā, lai ir redzama galva, kājas un rokas. Skapja vidusdaļai pat var atvērt durtiņas un pieskarties asistenta ķermenim. Starp citu, burvīgā trika veiksme lielākā mērā ir atkarīga tieši no daiļās asistentes veiklības, pats burvju mākslinieks vien novērš publikas uzmanību.
Nāvējošais zāģis
Par šīs ilūzijas pirmatklājēju tiek uzskatīts populārais burvju mākslinieks Deivids Koperfīlds. Viņš publiku aizrāvis ar vairākiem trikiem, viens no tiem – nāvējošais zāģis. Proti, mags guļ uz galda un viņu uz pusēm griež milzīgs zāģis. Triks nav sarežģīts, proti, atliek vien panākt pilnīgu kustību sinhronizāciju ar „kājām”, taču tam īpašu šarmu piešķir Koperfīlda šovmeņa talants.Taču vai cilvēks spēj iziet cauri stiklam, vai iespējams nozagt senu gleznu, izmantojot burvju trikus? Galu galā – vai katoļu priesteris var būt izcils kāršu krāpšanas tehnoloģiju meistars? Atbildes uz šiem jautājumiem meklēs lielais ilūziju meistars Dramonds.

Skaties jauno raidījumu ciklu „Burvju mākslas noslēpumi kopā ar Dramondu” („Beyond Magic With DMC”) kanālā „National Geographic” otrdienās, plkst. 20.00, sākot no 11.novembra! Uzzini, kā magam veicas, dažādās pasaules malās iepazīstot kāršu trikus, krāpšanos un burvju mākslu.