Raksts no Puaro.lv

10. oktobris (2013) 16:15

Džemma Skulme nesvin dzimšanas dienas un mācās lietot iPhone

Intervijā portālam Puaro.lv viena no izcilākajām un nozīmīgākajām gleznotājām Latvijā Džemma Skulme par jaunajām tehnoloģijām, nepatiku pret dzimšanas dienām un haosu savā darbnīcā.

Nesen māksliniecei, kura ir viena no nozīmīgākajām un aktīvākajām padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotājām, apritēja 88 gadi. „Jau sen, kopš pasaulē nāca mani mazbērni, savas dzimšanas dienas vairs nesvinu. Ik gadu cenšos šajā datumā kaut kur aizmukt. It sevišķi jubilejās. Ik pēc pieciem gadiem man ir izdevies dzimšanas dienu pavadīt ārpus valsts – gan septiņdesmit piekto, gan astoņdesmit gadu jubileju. Deviņdesmitajā gan šķiet, man vairs nebūs, kur sprukt.”

Neraugoties uz cienījamo vecumu, Skulme joprojām ne tikai glezno, bet arī apgūst jaunākās tehnoloģijas. „Nesen man mazdēls uzdāvināja iPhone. Pamazām mācos to lietot, un nu es visu ko internetā varu atrast. Puaro.lv man patīk,” atklāj māksliniece.

Savus darbus māksliniece parasti radot, vadoties pēc impulsa. „Tas, ko mākslinieki noteikti nedrīkst darīt – lielīties, ka viņam ir jaunas idejas. Tiklīdz tas tiek pateikts, viss aiziet šķērsām. Esmu māņticīga, tāpēc par nākotni nerunāju. Jāteic, savi putniņi galvā ir katram māksliniekam! Tomēr tas, ko tantes spriež par maniem darbiem, mani absolūti neinteresē. To var darīt tikai mani kolēģi. Bieži vien mani uztver kā zvaigzni vai mitoloģizētu tēlu. Ja es visiem tā vienkārši atklātos un parādītu visus savus darbus, daudzi noelstos: „Ak, vai... Vai tik šī nav drusku dulla!” Mana nodarbošanās ir mani padarījusi par ikonu, kas brīžiem ir traucējoši. Tomēr glezniecībā jūtos kā es pati.”

Kā tas izskatās mākslinieces darbnīcā?„Tur atrodas ne tikai visi glezniecībai nepieciešamie priekšmeti, bet arī sadzīves lietas – čības, dažkārt izžauta veļa, kurai citur nav vietas. Asfalta grīda ir krāsām notraipīta un visapkārt ir daudz grāmatu.”

Jautāta, kādas vēl vērtības, bez mākslas izpratnes, cilvēkam dzīves laikā sevī vajadzētu izkopt, Skulme prāto: „Noteikti jāpievērš uzmanība garīgajām vērtībām – ne tikai reliģiozajām, bet arī morālajām. Garīgās vērtības ir tās, kas veido cilvēka garu un personību. Latvijā šī cilvēku garīgā dzīve ir rosīga, pat neraugoties uz visām problēmām, kas šai valstij ir. Mākslas darbi nav pirmās nepieciešamības prece, tomēr cilvēki Latvijā spēj atrast līdzekļus un laiku, lai tos radītu.”