Raksts no Puaro.lv

6. novembris (2014) 21:40

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs publiski atzīst, ka ir gejs

''Mūsu valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veida partnerattiecībām, cīnīšos par to, zinu, ka tūliņ būs megahistērja, bet #Proudtobegay,'' mikroblogošanas vietnē Twitter paudis Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
Rinkēvičs pagaidām ir pirmais politiķis Latvijas vēsturē, kurš publiski atzinis, ka ir netradicionāli seksuāli orientēts.

Latvijas Televīzijai ceturtdienas vakarā izdevies sazināties ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kurš apstiprinājis, ka viņa Twitter konts neesot uzlauzts, un tajā paustais esot patiess, LTV vēstīja Nakts ziņās.

Sīkākus paskaidrojumus, kāpēc ar šādu paziņojumu nācis klajā tieši tagad, ministrs neesot sniedzis.

Lielu uzmanību ministra paziņojums izpelnījies arī ārvalstu medijos. Laikraksts "The Washington Post" ceturtdienas vakarā Rinkēviča atzīšanos raksturo kā "lielu soli geju tiesībām Austrumeiropā". Laikraksts norāda, ka Eiropā ir arī citi atklāti homoseksuāli politiķi, taču postpadomju republikās, kur joprojām dominē vecmodīga attieksme pret viendzimuma attiecībām, šāds gadījums vēl nav bijis.

Laikraksts norāda, ka Rinkēviča paziņojums tviterī nekavējoties devis geju tiesību aizstāvjiem postkomunistiskajā Austrumeiropā "ietekmīgu balsi".

"The Washington Post" uzsver, ka tas ir īpaši nozīmīgi tāpēc, ka no 1.janvāra Latvija uzņemsies Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts pienākumus, dodot papildu platformu iecietības veicināšanai pret viendzimuma attiecībām.

Vairāki Twiter lietotāji tostarp gan vērsuši uzmanību, ka Rinkēviča paziņojums ir licis aizmirst tikpat kā par sviestmaizi pārdoto banku "Citadele".

Savukārt piektdien intervijā Latvijas Radio ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, atbildot uz jautājumu par iespējamiem iemesliem atklāt savu seksuālo orientāciju, sacīja: "Nevaru iepriecināt - neviens mani nespieda".

Ministrs atzina, ka tādi lēmumi briest ilgu laiku un pienāk kāds brīdis, kad ir izšķiršanās.

„Laiks mums būt atklātākiem, godīgākiem, bet ticiet man, šādi lēmumu nenāk viegli un briest labu laiku,” teica Rinkēvičs.

Ministrs uzsvēra, ka nekad atklāti nav noliedzis savu orientāciju, bet, skatoties uz diskusiju Latvijā par partnerattiecību regulējumu, redzot, cik daudz mūsu politiķi un sabiedrība baidās šos jautājumus kustināt, un zinot, ka viņa atklāsme varētu rosināt cilvēkus uz pārdomām, viņš izšķīries publiski paziņot par savu orientāciju.

„Mani neviens uz to nespieda, [..] vienkārši krājas kritiskā masa un sakrājas. [..] Esmu dzirdējis briesmu un šausmu teorijas [par šī paziņojuma iemesliem], bet varu nomierināt, nekā tāda tur nav,” sacīja Rinkēvičs.

„Tā sanāca, ka izšķiršanās to pateikt bija vakar, es ilgi domāju par pozitīvajām un negatīvajām šī soļa sekām, tad nolēmu, ka labāk runāt un teikt visu godīgi, un lielā mērā rosināt diskusiju par šiem jautājumiem, kas ir sarežģīti, arī par partnerattiecību jautājumu,” sacīja Rinkēvičs.

Rinkēvičs atgādināja, ka Igaunijā partnerattiecību jautājums jau ir atrisināts, un tas attiecas ne tikai uz viendzimuma pāriem, bet arī uz laulībā nereģistrētiem sievietes un vīrieša pāriem.

Rinkēvičs uzsvēra, ka nerunā par viendzimuma laulībām, bet gan par partnerattiecību regulējumu. Viņš šo jautājumu jau apspriedis ar bijušo labklājības ministri deputāti Ilzi Viņķeli (V) un pieļauj, ka kopā viņi varētu strādāt, lai pārliecinātu kolēģus par šāda partnerattiecību regulējuma nepieciešamību.