Raksts no Puaro.lv

24. oktobris (2012) 11:32

Andrejs Žagars kļuvis par prestiža Krievijas baleta talantu šova žūrijas locekli

Puaro.lv un ekrānuzņēmumi

Iecienītajā Krievijas TV kanālā „Kultūra” sākts grandiozs projekts „Lielais balets” ("Большой Балет"), kura laikā uzlecošās Krievijas baleta zvaigznes sacentīsies par titulu „Labākais duets”, kā arī „Labākā balerīna” un „Labākais baletdejotājs” tituliem. Ar SMS balsojuma starpniecību tiks noteikts arī „Skatītāju balvas” ieguvējs.

Pēc veiksmīgās sadarbības projekta „Lielā opera” laikā, kur Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars bija žūrijas loceklis, Krievijas TV kanāla „Kultūra” vadība uzaicināja viņu piedalīties arī projekta „Lielais balets” žūrijas darbā.


Šāds baleta duetu konkurss tiek organizēts un pārraidīts pirmo reizi Krievijas televīzijas vēsturē, tādēļ vērtējams kā unikāls projekts. 

„Lielais balets” TV kanālā „Kultūra” norisināsies divus mēnešus no š.g. 21. oktobra līdz 1. decembrim.
Konkursa mērķis ir sniegt iespēju jaunajiem, profesionālajiem Krievijas baletdejotājiem izcilu un pasaulē atzītu horeogrāfu vadībā izkopt tehniskās prasmes un apgūt pasaules jaunākās baleta tendences, īsā laika posmā sagatavojot savus skatuves priekšnesumus.

„Lielais balets” un Andreja Žagara darbs konkursa žūrijā devis iespēju 2013. gadā uz Rīgu uzaicināt izcilo baleta zvaigzni Diānu Višņevu. Tāpat projekta norises laikā Žagars ir panācis nozīmīgu vienošanos ar slaveno Bežāra baleta trupu par viesizrādēm Latvijas Nacionālajā operā 2014. gadā.

Konkursa „Lielais balets” dalībniekus izvēlējās žūrija, atlasot septiņus baletdejotāju pārus no sešiem Krievijas labākajiem operas un baleta teātriem – Maskavas Lielā teātra, K.Staņislavska un V.Ņemiroviča-Dančenko teātra, Sanktpēterburgas Marijas teātra, Jekaterinburgas Valsts Akadēmiskā operas un baleta teātra, Permas Akadēmiskā operas un baleta teātra un Tatāru Akadēmiskā operas un baleta teātra.Konkurss notiks baletdejotājiem nepierastā vidē – tiešraidē, priekšnesumus izpildot televīzijas gaismās, nevis ierastajā skatuves apgaismojumā. Šie priekšnesumi tiks filmēti ar 13 kamerām. Pretēji ierastajam izpildījumam, mākslinieku izpildījums, tostarp katra pieļautā kļūda, televīzijā būs redzama tuvplānā, kas dalībniekiem nozīmē papildus izaicinājumu un stresu.

Konkursa organizatori atklāj, ka viens no intriģējošiem šova elementiem būs priekšnesumi, kas jāizpilda uz batuta. Tas būs īsts pārbaudījums, kas no dalībniekiem prasīs izcilas koncentrēšanās un līdzsvara prasmes.

Trīs „Lielais balets” dalībnieki – Olga Smirnova (Ольга Смирнова), Sergejs Poluņins (Сергей Полунин) un Vladislavs Lantratovs (Владислав Лантратов) - piedalīsies Galā koncertā „Latvijas Nacionālajam baletam 90!”, kas LNO notiks šī gada 15. decembrī.

Sagatavoties konkursam jaunajiem, daudzsološajiem māksliniekiem palīdz labākie horeogrāfi no visas pasaules – Radu Pokļitaru (Ukraina), kurš LNO ir iestudējis baleta izrādi „Pelnrušķīte” (2006. g.), Emīls Faskins (Vācija), Deivids Dousons (Anglija), Jorma Elo (Amerika) un citi slaveni baleta meistari. 

Konkursa vadītāji ir ievērojami mākslas eksperti: mākslinieks Svjatoslavs Belza, kurš ir pazīstams ar saviem TV raidījumiem Krievijas televīzijā, īpaši kanālā „Kultūra”, un horeogrāfe Alla Sigalova, kuras baleta izrāde OTELLO pirms dažām dienām piedzīvoja pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā. Žūrijas priekšsēdētāja ir „Sanktpēterburgas Marijas teātra” un „Amerikas baleta teātra” galvenā soliste Diāna Višņeva.

Starp konkursa žūrijas locekļiem ir „Florences Pilzētas teātra” baleta trupas vadītājs Vladimirs Derevjanko, leģendārais dejotājs un šobrīd Morisa Bežāra baleta trupas repetitors Azarijs Pļiseckis.