Piektdiena, 2020. gada 14. augusts

Zelma, Zemgus, Virma

Visi autora raksti

9. oktobris (2012) 10:58

Nils Sakss

Varbūt tomēr kādu kūciņu, prezidenta kungs? (67)


Nedaudz miglaini no bērnības atceros, ka mājās bija pieņemts taisīt milzīgas saviesīgas pasēdēšanas - ar ģimenēm, kaimiņiem, bērniem, kotletēm un, protams, rasoliem, kurus sievietes, neko daudz nebēdādamas par dzimumlomu sadalījumu, grieza pa vairākām stundām karstās un smaržīgās virtuvēs, smagās no štovētu kāpostu tvaniem. Lai arī apkārtējā nabadzība bija lielāka, toties ēdiena bija stipri vairāk. Tik ļoti vairāk, ka ierasta prakse bija ieturēt zināmu gavēni – ja vakarā bija paredzēta „tantes dzimšanas diena” vai „brālēna kristības”, tad pusdienas vajadzēja izlaist, un nereti arī brokastis. Labais tonis bija izbrīvēt vēderā apjomīgu vietu. Bet atturība pie galda tika uzskatīta par necieņas vai vismaz drošu slimības pazīmi.

Tad nāca kultūras revolūcija – ar zviedru galdiem un groziņveidīgiem vakariem. Uzstādījums bija gluži pretējs. Dekorācijas un ēdieni liecināja par pieaugušu turības līmeni, bet laba audzināšana prasīja atturību, kas reizēm robežojās ar askēzi. Uz šķīvīša nedrīkstēja krāmēt kaudzes. Nekādā gadījumā nelikt virsū visu pēc kārtas, lai neizskatītos pēc badmiras vai Austrumeiropas tūrista Ēģiptes kūrortā. Turklāt, vajadzēja paturēt prātā, ka pie galda drīkst iet vien divas reizes, un tās pašas nedaudz tēlotā vienaldzībā. Īpaši problemātiski tas izrādījās pusaudžu augošiem organismiem, tādēļ pirms plānotām viesībām bija vēlams kārtīgi paēst mājās. Pārlieku veselīga apetīte varēja tikt uzlūkota kā nodevīga nabadzības pazīme.

Mūsu prezidents Andris Bērziņš no pirmās dienas nostājies uz groziņveidīgās takas – visu, ko prezidentūras laikā ēdīs, viņš atnesis līdzi pats. Redzama zīme šai stratēģijai ir pamestā prezidenta rezidence Jūrmalā, kas tagad stāv tukša un vientuļa kā lauku pirtiņa izmirušā Latgales ciematā. Tagad prezidents Bērziņš apņēmies nogriezt arī eks-prezidentu ekstras. Konkrēti – dzīvokļus un mašīnas.

Vispirms gan jāatzīst – tā būs labāk eks-prezidentiem pašiem. Jo vai tad visi šie labumi nav viņiem sagādājuši tikai sāpes un ciešanas? Kā eks-prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, kuras Mersedess nemitīgi lūst un sprūst uz grumbainajiem Latvijas ceļiem. Nemaz nerunājot par Valdi Zatleru, kuram tika nodarīts šis neaptveramais pazemojums – pusmiljonu vērtais dzīvoklis Elizabetes ielā. Un arī velūra paklājiņus negribēja dot, bet kas gan ir luksusa klases mašīna bez velūra paklājiņiem? Tikai vēl viens rūgtuma piliens smagajā eks-prezidenta liktenī. Patiešām, visas šīs privilēģijas tos prezidentus laimīgus nav darījušas. No šāda viedokļa prezidents Bērziņš rīkojas pareizi un apdomīgi.

Diezgan apdomīgs ir arī viņa piedāvājums noņemtās ekstras aizstāt ar prezidenta pensijas pielikumu – par vairāk nekā 1000 latiem. Mersedess un velūra paklājiņi laimi nenes. Bet par liekiem tūkstoš latiem mēnesī visu ko mūsdienu pasaulē var nopirkt.

Protams, šīs ieceres ir vairāk nekā saprātīgas. Lai nu kas, bet grandiozie īpašumi deputātam Zatleram, mašīna, miesassardze un vēl privātā sekretāre, maigi sakot, neizklausās pēc pamatotiem budžeta izdevumiem.

Tomēr ne īpaši pamatoti šīs ieceres skan arī no prezidenta Bērziņa kancelejas. Galu galā, viņš līdzinās cilvēkam, kurš, vispirms kārtīgi pieēdies karbonādes agrāko laiku viesībās, tagad atturīgi māj ar roku kā skandināvisks askēts. Protams, ir jauki, ka par prezidentu kļuvis cilvēks, kuram dzīvē viss cits jau ir bijis, un tagad tikai par prezidentu būt vēl atlicis. Bet no otras puses – ne jau visi nākamie prezidenti būs deviņdesmito gadu banku direktori.

Vienīgais godīgais jautājums šajā visā būtu – kādēļ mums vispār kaut kas jādod eks-prezidentiem? Viņu pilnvaras tomēr ir relatīvi nelielas, atbildība nav nekāda dižā. Un labie piemēri – kā Vaira Vīķe-Freiberga, par labu kļuva drīzāk tādēļ, ka stipri pārsniedza sev Satversmē iezīmēto lomu.

Tomēr diez vai šo jautājumu ir prātīgi uzdot. Jo nākamais likumsakarīgais būtu – kādēļ mums tas prezidents vajadzīgs vispār? Parēķiniet, cik viņš izmaksā – visi tie Melngalvju nami, eskorti, apsardzes dienesti un rezidences, pat ja tukšas tās stāv un pamestas. Un ja kāds teiktu, ka bez prezidenta izjuktu kaut kāda lietu kārtība – muļķības! Mums tagad par prezidentu ir cilvēks, kurš uz ielas uzvedas kā riktīgs Kabanovs, bet darba laikā nespēj Turciju no Turkmenistānas atšķirt. Un vai kaut kas ir izjucis? Kāda krīze iestājusies? Mēs to pat knapi esam pamanījuši, kuru nu vēl par to satraukušies. Viena bērnu grāmatiņa valstī un politikā atstājusi dziļākas pēdas, nekā viss prezidenta Bērziņa termiņš kopā ņemts.

Ja no prezidentu paketes izņems dzīvokļus un mašīnas, visticamāk, nekādi satricinājumi nebūs. Tas ir tikai saprātīgi. Vienlaikus gan vajadzētu saprast, kādēļ no šīs paketes pie reizes neizņemt arī pašus prezidentus. Vai vismaz kārtīgi pārrakstīt viņiem paredzēto lomu. Ja reiz ballīte ir kļuvusi skandināviska, groziņveidīgā garā, tad ko tur dara tradicionālais namatēvs vai ceremonijmeistars? Šķiet, nav maz tādu, kuriem prezidenta Bērziņa darbība šajā lietā nesniedz “uz sitiena” skaidru atbildi.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

1
2
Lapa 1 no 2

Mainīt komentāru secību

Guncha

2012-10-14 17:44:11

Ziņot

Visus politiķus atlaist un viņu vietā nolīgt kādu starptautisku pārvaldes kompāniju.

ArgentīnasTango

2012-10-14 16:50:16

Ziņot

...tagad atturīgi māj ar roku kā skandināvisks askēts. ;)

anne

2012-10-12 06:21:10

Ziņot

Indriķim žetons-skaista doma

latenes učene nr.2

latenes učene

2012-10-12 06:17:45

Ziņot

valoda bagāta un krāšņa,stils ekspresīvs-prieks lasīt

ES

2012-10-11 12:23:36

Ziņot

Tiem, kas tā iestājas par "rasolu, iesaku šo: "Рассол как средство от похмелья: научное обоснование" pohmelje.ru/rassol/ (Dažiem komentāru autoriem iesaku dienu sākt tieši ar šo)

ES

latenes učene

2012-10-11 12:18:51

Ziņot

Krievu paģiru padzēriens saucas "rassol". Rupjas nezināšanas kļūdas vienā jautājumā vieš aizdomas par kompetences trūkumu arī pārējos. Un, starp citu, kāds sakars "rosola" vai "rasola" pareizrakstībai ar jautājumu par prezidenta (it īpaši tāda kā A.B.) nepieciešamību Latvijā?

Tuto

2012-10-11 08:55:25

Ziņot

Forši.Ja kadu lasu,tad tas ir Nils.

latentais učuks

2012-10-11 05:50:57

Ziņot

Aha kā nav kauna promoutēt kosmopolītismu , tai vietā tak vajadzēja slavēt pāķiskumu, redneciskumu, rasismu, tumsonību, kseno un homo fobiju un citas pamatvērtības un dzīvesdziņu ! Un vārds rasols jau nu jāmāk uzrakstīt katram kārtīgam latvietim wtf !

latentais učuks

2012-10-11 05:50:03

Ziņot

Aha kā nav kauna promoutēt kosmopolītismu tai vietā tak vajadzēja slavēt pāķiskumu, redneciskumu, rasismu, tumsonību, kseno un homo fobiju un citas pamatvērtības un dzīvesdziņu ! Un vārds rasols jau nu jāmāk uzrakstīt katram kārtīgam latvietim wtf !

Dr. Labi

2012-10-10 00:01:56

Ziņot

" . . . uz ielas uzvedas kā riktīgs Kabanovs" ha, ha hā, tas bija labais :)

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv