Piektdiena, 2020. gada 14. augusts

Zelma, Zemgus, Virma

Visi autora raksti

24. septembris (2012) 10:58

Nils Sakss

Blonds latvietis meklē skaistu nākotni, vēlams ar pabalstu (17)

Mūsu Valsts prezidents paskaidrojis, pēc kādiem kritērijiem jāizvēlas nākamais SAB vadītājs. Kritēriju tiešām nav daudz – ja lietas kārtotu prezidenta kanceleja, tad kandidātu anketa izskatītos aptuveni šāda:

Pieteikums SAB vadītāja amatam
1.       Vārds, uzvārds
2.       Vai jūs esat latvietis? Jā / Nē
3.       Vai jūs esat Latvijas latvietis? Jā / Nē
(Ja uz vienu no jautājumiem atbildējāt ar “Nē”: Vai jūs sen neesat pa galvu dabūjis?)

Kas šajās prezidenta Bērziņa sentencēs par kārtīga cilvēka kritērijiem izklausās jocīgi – kādēļ viņš neminēja arī gaišu matu krāsu? Jo latviskās kultūras priekšstati taču paredz ikvienam labam varonim gaišus matus, bet sliktajam – attiecīgi, melnus. Spīdola ar kraukļa melnajiem un Laimdota – zeltaini gaišā. Maija – centīgā blondīne pret slinko un tumsnējo (vai pat rudmataino) Paiju. Šķiet, vienīgais gadījums mūsu kanonos, kad centrālais varonis lepojas ar melniem matiem un eksotiskākiem vaibstiem, sastopams Ērika Ādamsona darbā „Čigānmeitēns Ringla”. Bet tāda jau par SAB priekšnieci nekandidēs, tā ka, visticamāk, prezidenta Bērziņa kritēriji arī piepildīsies. Ja vien drīkstētu nelielu papildinājumu – kā teiktu izglītības ministra Ķīļa birojs: „vēlamības izteiksmē” – tad to specdienesta vadītāju ne tikai latvisku latvieti saules pielietiem matiem, bet arī tādu muskuļotu varētu. Un tīru vismaz trijās paaudzēs, protams.

Ar tīrības jautājumiem pagājušajā nedēļā nodarbojās vēl viens vietējās politikas intelektuālā spārna pārstāvis. Zuarguss publicējis ievērojamu, pēc antīkās pasaules piemēriem dialoga formā ieturētu, manifestu. Tā mērķis ir attīrīt sabiedrības priekšstatus par intelektuālā altruisma mācību, kuru žurnālisti un visādi ienaidnieki mēģinājuši aptraipīt. „Enerģiju var uztvert kā nelīdzsvarotību informācijā, bet mehānisms, lai tā atgrieztos līdzsvarā, ir pašapziņas dinamika,” skaidro intelektuālais altruists un topošās partijas līderis. Pēc šī skaidrojuma, protams, visa „Skaistās nākotnes” programma kļūst loģiski saprotama – būtu uzreiz tā teicis, būtu mazāk visādu pārpratumu. Turklāt Krimā bāzētā reliģiskā sekta nav nekāda reliģiska sekta, bet tieši otrādi – zinātniska organizācija. Kā saka Zuarguss, "savā kvalitātē, loģiskumā un dziļumā tā ir pat pārāka par zinātni kā tādu".

Kustība, kas ir pārāka par zinātni – tiešām, ko gan mēs vēl gaidām? Zuargusa mājaslapā jau pieņem pietiekumus uz vietām kosmosa kuģī, kurš izredzētos aizvedīs uz skaisto nākotni. Interesanti, ka pirmajās rindās, starp Čižiku un Gustavo, tur sēž arī meitene vārdā Sanda Krasta. Pirms viņa sāka attīstīt sevī pašapziņas dinamiku, Sanda ieņēma vadošu amatu mediju uzņēmumā, bija galvenā redaktore žurnālā „Ilustrētā zinātne junioriem”. Atradusi par zinātni pārāku mācību, viņa pameta savu darbu un šobrīd veido vien „Ilustrēto intelektuālo altruismu”. Cerams, skaistās nākotnes cēlājiem viņa būs tikpat svarīga, arī nebūdama bērnu un tīņu žurnāla redaktore. Bet, ja jums šķiet, ka visa tā Zuargusa padarīšana ir viens liels joks – tā nav. Šis ir viens piemērs, kā iissiidioloģija jau tagad ietekmē pavisam reālas dzīves un likteņus.

Ja jau šādas lietas notiek ar pieaugušiem cilvēkiem, tad vēl jo vairāk jāuztraucas par viegli ietekmējamajiem bērnu prātiem. Un politiķi, protams, uztraucas. Nupat tiek domāts, kā aizliegt strādāt par skolotājiem visādiem valstij nelojāliem cilvēkiem. Runa, protams, ir par Vladislavu Rafaļski un viņa “iznākšanu no skapja” radio ēterā ar vārdiem: Es šo režīmu nicinu.

Grūti gan noticēt, ka problēma ir režīma nicināšanā. Ikviena portāla komentāru sadaļa burtiski pāri plūst no nicinājuma pret režīmu un ikvienu šī režīma pārstāvi – no Valsts prezidenta līdz zemākajam ierēdnim, ieskaitot. Un kurš gan no mums, roku pie sirds liekot, varētu teikt: esmu pilnībā lojāls valstij, režīmam un visiem tā pārstāvjiem?

Laikos, kad obligāti vairs nav jāiet karot, nav nemaz tik daudz veidu, kā izrādīt nelojalitāti režīmam. Viens ir krāpties ar nodokļiem – tajā vainīgs katrs, kurš kaut reizi devis vai saņēmis kaut ko aploksnē, zem letes vai bez čeka. Otrs, briesmīgākais kaitniecības veids – aizbraukt no valsts pavisam.

Tādēļ dīvaini, ja pārmet nelojalitāti skolotājam, kurš tepat uz vietas tomēr strādā un nodokļus maksā. Bet vienlaikus ekonomikas ministrs Pavļuts ar pompu gatavojas aicināt mājās Īrijas viesstrādniekus. No valsts viedokļa – vienādi vainīgi nodevībā abi, bet tie mūsu emigranti vēl jo vairāk. Ne jau nelojālu skolotāju dēļ mums laukos veidojas mazas černobiļas, kamēr Īrijas latviešu apvienības prasība valstij nodrošināt viņus ar dzīvokli un pārcelšanās pabalstu – nu, tas vairs nav nelojāli, tas ir muļķīgi. Ja tāds Sprīdītis Īrijā nav spējis sarakt pat tik daudz, lai viņam pašam pietiktu naudas mājās atpakaļ pārbraukt, tad, visticamāk, viņš valstij nebūs ārkārtīgi vērtīgs pienesums. Un diez vai ar svešzemē apgūtajiem talantiem – kas nereti robežojas ar prasmi iznest no „Tesco” lielveikala trīs viskija pudeles, samaksājot tikai par vienu (jā, no personiskiem vērojumiem runāju) – viņiem šeit būs bieza aršana.

Ja cilvēks nespēj samērot savas prasmes, zināšanas vai ambīcijas ar vietējo realitāti, tad viņš tāpat būs gatavais aizbraucējs. Pārējie padzīvosies, pamācīsies, piepelnīsies un atbrauks atpakaļ paši – ne jau Pavļuta aicināti. Kam vajag īpašus aicinājumus un pabalstus, tos, ļoti iespējams, atpakaļ nemaz īpaši nevajag.

Jo tas vien, ka cilvēks ir latvietis, pretēji mūsu prezidenta un dažu politiķu uzskatiem, vēl neko nenozīmē. Pilnīgi neko. Ļoti iespējams, tāpat kā viss pārējais.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

1
2
Lapa 1 no 2

Mainīt komentāru secību

Kaža

2012-09-27 09:03:00

Ziņot

Bez vārdiem-10.

????

2012-09-25 23:38:52

Ziņot

Domājiet prezidents Bērziņš var būt lojāls valstij ja strādājis zviedru bankā ? kam viņš būs vairāk lojāls Latvijai vai bijušajiem zviedru saimniekiem ?

Kontroversiāli,Nil!

2012-09-25 22:44:35

Ziņot

Latvietis vēl nav sevi apzinājies par latvieti -bet jau ir kļuvis par beztautības kosmopolītu. Viena liela daļa,Nils starp tiem. Tur ir liela motivācija aizbraucējiem. Ja jau es nevaru būt latvietis savā zemē, tad priekš kam man tāda zeme. Un nodokļi ir ļoti apspriežams jautājums. Solidaritāte jau var izpausties dažādi,nav jau man jāatņem visi mani darba augļi, jeb visi manis izaudzētie miežu maisi.Aliņam jau arī kaut kas jāatsāj.

blavais

2012-09-25 14:15:19

Ziņot

SAB ir iekšējā un ārējā izlūkošana. SAB vadītājs - britu militārists.... (bijušais???!!!!) Sakiet, vai britu karaļvalsts ir ieinteresēta, lai Latvija būtu spēcīga un konkurētspējīga, vai lai Latvija būtu manipulējama? Iespējams, tieši šī doma ir galvā Bērziņam.

Vārds

2012-09-25 03:21:38

Ziņot

Piedot , Zuarguss, tu šoreiz nederēsi jo neiklausies gana latviski.

Vārds

2012-09-25 03:20:13

Ziņot

Uzvārdam arī būtu jābūt latviskam vislābāk jau ka tas būtu Bērziņš jo kur nu vēl latviskāk.

Vārds

2012-09-24 23:04:47

Ziņot

Īsts latvietis ir Andris Bērziņš baltais rasists korumpants un komunists - cilvēks kuram var ticēt ar vien vārdu sakot. Streips nevar būt latvietis jo viņš ir homoseksuālis un latvieši tādi nav !!!

Vārds

2012-09-24 23:03:53

Ziņot

īsts latvietis ir Andris Bērziņš baltais rasists korumpants un komunists - cilvēs kuram var ticēt ar vien vārdu sakot. Streips nevar būt latvietis jo viņš ir homoseksuālis un latvieši tādi nav !!!

M

2012-09-24 22:16:31

Ziņot

Par emigrantiem pilnībā piekrītu. Ja dzīves jēga ir strādāt 16 stundas sešas dienas nedēļā un tā nopelnīt cilvēka cienīgu dzīvi, kas izrādās iegūstama tikai `brīvdienā ieejot veikalā un nopērkot "ko sirds vēlas". Un nemaz nedomājot ko pērk. Tad mums, tiem, kam tomēr vajag arī savas mājas un patīk dažreiz pat padomāt, no tādiem nekāda labuma tāpat nebūs. Bet par Latvijas latviešiem gan nepiekrītu. Vita Tērauda un daudzi citi jau sen ir Latvijas latvieši, lai gan dzīvojuši sākumā kur citur. Kārlis Streips, kurš apgalvo, ka viņa dzimtene ir Amerika un Latvija ir banānu republika, kur viss ir taikai aplam,nekad nebūs Latvijas latvietis. Tas pats attiecas uz cittautiešiem, kas ir piederīgi Latvijai. Domāju, ka tā tas bija domāts un es tam pilnībā piekrītu. Bet Streipam un citiem Latvijas noliedzējiem vajadzētu vai nu neizmantot vārda brīvību un turēt muti, vai arī tīties prom uz savām dzimtenēm.

Populārs

2012-09-24 11:44:56

Ziņot

Domaju ka Bērziņš prastākajai tautas daļai patiks jo viņš ir rasists antisemīts un sola pa muti. Savkārt Zuarguss var patikt mājsaimniecēm jo viņš grib apkarot alkoholismu tapat kā Andropovs.

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv