Trešdiena, 2020. gada 12. augusts

Klāra, Vizma

23. septembris (2014) 00:02

Ko iesākt ar Citadeli? (3)

Slepenība un steiga, deviņdesmito gadu stilā piekopts privatizācijas process, kādu valdība demonstrē šobrīd pārdodot par neizprotami zemu cenu banku "Citadele" slepeni izraudzītiem un ekskluzīvi aprūpētiem nezināmiem pircējiem, ir nepieņemama.

Savulaik “Parex” bankas glābšanā tika iztērēta Latvijas nodokļu maksātāju nauda gandrīz 1,7 miljardi eiro apmērā.

Ir tikusi izveidota sekmīgi strādājoša banka “Citadele”. Bankas darbības rezultātu audits apliecina, ka šī gada pirmajā pusgadā – banka jau ir nopelnījusi vairāk nekā 14 miljonu eiro, un bankas rīcībā ir gandrīz viens miljards eiro likvīdu aktīvu, tai skaitā naudas līdzekļi 450 miljonu eiro apmērā.

Bet kā zināms, valdība aiz slēgtām durvīm nolēma piedāvāt „Citadeles” akcijas ekskluzīvi vienam pircējam - ASV fondam "Ripplewood Holdings" par 113 miljoniem eiro.
Kā to nebija grūti saprast, šādas ekskluzīvas iespējas garantēšana vienam pircējam ir devusi tam ērtu iespēju dominēt un nozīmīgi samazināt jau tā zemo tam piedāvāto cenu.
Rezultātā banka tiek pārdota par cenu, kas pie neizdevīgākā scenārija nespētu nosegt pat bankas centrālā ofisa būvniecības izmaksas!

Valdība mums, visai sabiedrībai, cenšas iestāstīt, ka tas ir labākais iespējamais risinājums.
Iespējams, ka šai valdībai tas tā arī ir.

Tomēr, jau no tās skopās un rūpīgi slēptās informācijas, kas kļuvusi sabiedrībai pieejama, rodas vairāki pamatoti jautājumi, kas liek apšaubīt valdības apgalvoto, un rada pamatotas bažas, ka viss bankas „Citadele” pārdošanas process ir kārtējā valdības bezatbildība, vai arī ne pārāk rūpīgi plānota afēra. Un proti:

Pēc „Parex” bankas Restrukturizācijas plāna apstiprināšanas notiek „Krājbankas” krahs, kā rezultātā atsevišķos Latvijas reģionos vairs nav pieejami banku pakalpojumi, jo sabiedrības nabadzības un zemās saimnieciskās aktivitātes dēļ komercbankas nav ieinteresētas to sniegšanā.

Banku statistikas dati uzskatāmi apliecina - komercbankas turpina izpumpēt naudu no mūsu ekonomikas, uzņēmēji pauž bažas par banku piekopto kredītpolitiku un iespējām attīstīties.

Nav saprotams, kāpēc šādā situācijā valdība, tā vietā, lai vērstos pie Eiropas Komisijas (EK) ar lūgumu pārskatīt pašas valdības  piedāvāto bankas restrukturizācijas plānu un termiņus, tomēr stūrgalvīgi steidzina pati sevi pārdot banku, lai gan augstāk minētie apstākļi būtu pamats, lai saskaņā ar Eiropas kopienas dibināšanas līguma 87. pantu lūgtu savu izstrādāto  plānu pārskatīt, un varbūt pat izskatītu iespēju veidot no bankas „Citadele” valsts Attīstības banku, lai labotu esošo neatbilstību tautsaimniecības vajadzībām, tādejādi vispār atbrīvojoties no valsts atbalsta problemātikas, jo tad tālākā „Citadeles” darbība nebūtu saistīta ar komercbanku sektoru un nekropļotu tur konkurenci, bet banka tiktu veidota kā spēcīgs finanšu instruments tautsaimniecības attīstības veicināšanai.

Esošais konflikts Ukrainā un augošais saspīlējums attiecībās ar Krieviju, pieaugošās ekonomiskās sankcijas, kuras ietekmē arī finanšu institūciju darbību un stabilitāti, ir papildus faktors, - reāls „force majeure”, kas pastiprina Latvijas nepieciešamību un pamatotību lūgt pārskatīt vēl 2009. gadā pašas Latvijas valdības piedāvāto (nevis EK noteikto, kā to valdība maldinoši pasniedz sabiedrībai) un 2010. gadā EK apstiprināto restrukturizācijas plānu, kura 76. pants paredz valstij piederošo akciju pārdošanas līguma noslēgšanas termiņu  līdz šī gada beigām.

Vai tas tika izdarīts? Mēs redzam, ka tieši pretēji – termiņš ir ticis saīsināts!

Šo termiņu EK nevarēja mainīt pati bez valdības piekrišanas, jo tas jau bija restrukturizācijas plānā apstiprināts.

Kādēļ valdībai vajadzēja mainīt šo datumu – saīsināt to par trim mēnešiem? Lai valdībai nu rastos formāls iemesls, kāpēc bankas akcijas tai ir jāpārdod līdz Saeimas vēlēšanām? Ko tagad valdība arī izmanto, lai pamatotu šo darījumu.

Jautājumus rada arī paša šī darījuma īstenošanas shēma – tā vietā, lai gatavotu publisku piedāvājumu un dotu iespēju sacensties plašākam pretendentu lokam, solot augstāko cenu, banka tiek piedāvāta slēgtā, slepenā procesā, lai īstenotu atsevišķam, valdības izvēlētam pircējam,  izdevīgu pārdošanas procedūru, turklāt tā, lai šim pircējam būtu spēka pozīcija diktēt sev izdevīgus nosacījumus un samazināt cenu vēl vairāk, kas ņemot vērā bankas aktīvu vērtību un peļņas rādītājus, varētu būt ļoti izdevīga pircējiem, bet nest daudzu miljonu zaudējumus Latvijas valstij un nodokļu maksātājiem, par kuru naudu šī banka tika izveidota.

Līdzīgi savulaik tika izdarīts ar „Latvijas Hipotēku un zemes bankas” pārdošanu - izveidojot tādu pārdošanas procedūru, kura bija pieņemama tikai pāris pircējiem, kas tādejādi varēja uzspiest savus nosacījumus valdībai , kā rezultātā valstij vajadzēja vēl piemaksāt 25 miljonus latu, lai spētu  īstenot šo valdības iecerēto pārdošanas procesu. 

Šoreiz valdība šādu savu rīcību pamato ar nepieciešamību atdot banku drošās rokās, taču pēdējā brīdī pati piekrīt pārdot banku nevis šim izraudzītajam un pārbaudītajam pircējam - ASV fondam "Ripplewood Holdings", bet gan nu jau citiem „ slepeniem investoriem”...

Kas tad ir noticis – vai fondam pēkšņi ir aptrūkusies nauda vai gribēšana nopirkt banku par sev nokaulētu cenu? Kāpēc pēdējā brīdī ir vajadzīgi „citi investori”?   Bet pats fonds šajā darījumā nu paiet malā! Tajā paliek  vien fiziska persona, kas ir saistīta ar šo fondu.
Vai tas nozīmē, ka fonds ir noraizējies  par savu reputāciju, tāpēc pats izvairās iesaistīties  šajā darījumā?

Vai arī šis fonds tika izmantots tikai kā skaists piesegs, lai beigās nodrošinātu iespēju šiem „citiem investoriem” iegādāties bankas akcijas par izdevīgu cenu?  Un kas ir šie investori -  vai valdība, pieņemot lēmumu pēkšņi pārdot bankas akcijas citiem pircējiem,  vispirms ir lūgusi izvērtēt tos mūsu drošības dienestiem un saņemt to kompetento atzinumu? Jo drošība taču tiek pasniegta kā pats galvenais, kāpēc valdība ir izvēlējusies šādu procedūru.

Visdrīzāk, ka šāda izvērtējuma nebija. Jo tik momentāni tas fiziski nebūtu iespējams pat pasaules varenākajiem dienestiem. Tad kāpēc valdība ir piekritusi šādam darījumam, kas ir  pretrunā ar darījuma paustajiem principiem?

Ja tomēr šāds izvērtējums ir valdības rīcībā -  tad  pamatoti rodas jautājums, pa kuru laiku to ir pagūts izdarīt, ja šie „citi investori” parādījās tikai pēdējā brīdī?

Tad sanāk, ka šie „investori” jau sen tika slēpti kāda azotē?!

Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem valdībai būtu jāspēj sniegt sabiedrībai skaidras un pārliecinošas atbildes, ja vien tā nav kārtējā valdības bezatbildība un nekompetence, vai afēra, kas atkal  var nest daudzu miljonu zaudējumus un neiegūtas peļņas Latvijas valstij un nodokļu maksātājiem - lai novērstu šīs pamatoti radušās bažas,  vai  notiekošais pārdošanas process  ir valsts un Latvijas sabiedrības, nevis kādas finanšu vai politiskās  grupas interesēs.

Turklāt, ja arī banku „Citadele” ir paredzēts  pārdot tāpat kā „Liepājas Metalurgu”, atliekot apmaksu uz vairākiem gadiem, tad parēķinot sagaidāmo bankas peļņu, kas nozīmīgi pieaugs pēc bankas pārdošanas, jo bankai tiks noņemti patreizējie nozīmīgie darbības ierobežojumi, var sanākt tā, ka šie „citi investori” nopirks banku nevis par savu, bet gan par Latvijas nodokļu maksātāju naudu, kuru nesaņems budžets kā dividendes, bet gan šie „citi investori” uzreiz  pēc bankas pārdošanas.

Varbūt tad tiešām – situācijā, kad valdība steidz pārdot sekmīgi strādājošu un labi pelnošu banku ar lieliskām izaugsmes perspektīvām par cenu, kas varbūt pat nesegs vienas tās biroju ēkas celtniecības izmaksas, Latvijai labāk būtu šo procesu uzticēt Eiropas komisijai?


Ivars Zariņš
11. Saeimas deputāts, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas loceklis

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

a bet

2014-10-03 14:13:56

Ziņot

Vai vienkarsi nevar iesudzet valdibu tiesa par tautas mantas izsaimniekosanu?

Vaivai

2014-09-23 20:37:54

Ziņot

Vai kāds ir ievērojis, ka visas šīs afēras laikā kaut kur ir pazudis un ļoti klusē finanšu ministrs Vilks?

es

2014-09-23 14:39:52

Ziņot

Autoram derētu drusku ar grāmatvedības principiem iepazīties - nekustamā īpašuma un citu aktīvu atrašanās bilancē nebūt nenozīmē, ka uzņēmums ir tik vērts. Liela daļa aktīvu finansēta ar aizņemtiem līdzekļiem. Citos tirgos novērotie darījumi liecina, ka bankas cena parasti ir 1-1.1 X pašu kapitāls. Šajā gadījumā piedāvātā summa ir mazāka un tas ir slikti. Bet tajā vainojami arī mēdiji - priekšlaicīgi izpaužot citu piedāvājumu apmēru faktiski tika ieslēgta mazāksolīšana. Nu un daļa taisnības jau ir. Iemesls steigai arī skaidrs - vēlēšanas pie durvīm un pēc tām var gadīties ka ir citi pārdevēji.

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv