Piektdiena, 2020. gada 29. maijs

Raivis, Raivo, Maksis

Visi autora raksti

Otrdiena, 28. janvāris (2014) 00:01

Egils Zariņš

Metuzāls: Valdība svarīgus jautājumus centīsies atlikt un atlikt (2)

Žurnālista Egila Zariņa saruna par politikas aktualitātēm ar žurnāla FHM galveno redaktoru Sandri Metuzālu.


Vīriešu žurnāliem piedien interesēties arī par politku. Kāds ir tavs skats uz jaunumiem šajā lauciņā?

Ja tā godīgi, atrast trīs atšķirības no iepriekšējās valdības nav nemaz tik viegli. Nu jā, divi pilnīgi jauni ministri ir. Bet kopumā ņemot, nekas nav mainījies. Tajā pat laikā, jā, premjera kandidātu nenācās viegli atrast. Es neatceros gadījumu, kad pie mums tā vēl kādreiz būtu bijis! Neviens tā īsti negribēja šo amatu, varbūt vienīgi Pabriks, kuru laikam gan pārējie negribēja. Ieskaitot viņa paša partiju, kas viņu vispār pārmeta pār bortu. Izskatās, ka arī Straujuma tam visam ir piekritusi, kā saka, “ar gariem zobiem”. Man šķiet, ka šāda apātija visiem bija tāpēc, ka bija jāizveido komanda uz deviņiem vai desmit mēnešiem. Tas ir gan labi, gan slikti – šāds, laikā terminēts, Ministru kabinets. No vienas puses, tas nozīmē, ka neko sliktu valdība, jācer, sastrādāt nepaspēs, jo vēlēšanas tepat aiz durvīm un tāpēc nepopulārus lēmumus pieņemt nevienam roka necelsies. Bet no otras puses, neko labu jau tā komanda arī nepadarīs, tāpat to gumiju vilks. Nekādas asas kustības nesagaidīsim. Turklāt izskatās, ka Straujuma tādas arī nemaz nevar veikt.


Ir jau cilvēki, kas saka – Straujuma tikai vadīs sēdes, kamēr valdību patiesībā vadīs citi...

To jau tikai vēlāk redzēsim, pēc kādiem pāris mēnešiem. Bet tas, ko šobrīd varam redzēt, - nekāda harizmātiskā līdere viņa noteikti nav. Un varbūt tas ir pat labi, jo latviešiem tie harzimātiskie līderi ne visai patīk, visādas lietas arī tie sastrādājuši.


Bet varbūt pati dzīve piespēlēs problēmas, kas nebūs vieglas?

Jā. Bet arī par tādām problēmām runājot... Ir taču sena un laba tradīcija, ko aizsāka Dombrovskis. Respektīvi, ja mēs ilgstoši izliekamies, ka nekādu problēmu nav, varbūt tad kaut kā var izšmaukt? Air Baltic, piemēram, cik ilgi vilka? Vēl šobaltdien nekas nav mainījies, nekādi investori nav atrasti, nekas... Tas pats ar Liepājas metalurgu – arī muļļās, varbūt vēl aiznākošā valdība dabūs ar to ņemties. Es domāju, ka tādas īsti svarīgas lietas valdība par visām varītēm centīsies atlikt un atlikt. Un šis valdības sastāvs nudien nav jāmāca, kā stiept gumiju un izlikties, ka tā vajag un viss ir daudzmaz labi.


Vai jaunās koalīcijas celtniecības process ļāva kaut kā savādāk paskatīties uz to, kas pašās notiek partijās?

Kaut kādu vispārīgu bezcerību tas viss izgaismoja. Uzreiz pēc Zolitūdes traģēdijas visi sarosījās. Nu tik mēs visu mainīsim, tā dzīvot tālāk vairs nevar, sistēma jāpārbūvē... Ir pagājuši divi mēneši, nu, un kas? Vai ir kaut mazākā pazīme, ka sistēma var tikt mainīta? Nē, taču! Bet, kas attiecas uz partiju lietām. Tas, ka Vienotībā ir vismaz trīs dažādi grupējumi, nav nekāds jaunums. Tā visu beidzamo laiku tur ir bijis. Viņi tur visi turas kopā tikai tāpēc, ka katrs atsevišķi arī nevar pastāvēt. Kurš var nosaukt kādu spēcīgu Vienotības līderi, kurš parādītos, kamēr pie stūres tur ir Āboltiņa? Es tādu uzvārdu nosaukt nevaru. Tas, ka viņa kongresā ir pateikusi, ka paliek Latvijā, īstenībā jau norāda, ka neviena cita līdera tur nav vispār. Nav skaidrs, kas tad rudenī viņiem būs tie “vilcēji”. Līdz šim bija Dombrovskis, kas šoreiz laikam nebūs. Varēja būt Pabriks, bet viņš tagad atstāts ārpusē.


Godīgi sakot, viņš jau rudenī deva mājienus, ka labprātāk redzētu savas karjeras turpinājumu Briselē. Ja reiz tā, tad varbūt ir zināma loģika, ka viņš paiet malā no aktīvās iekšpolitkas. Kam mums vajadzīgs ministrs uz dažiem mēnešiem?


Ja? Un kā tad ar “nacionāļu” tieslietu ministri? Broka skaidrā tekstā vēl tagad saka, ka pēc dažiem mēnešiem kandidēs uz Eiroparlamentu. Tā sakot, es te mazliet pastrādāšu kādu īsu brīdi, bet vispār jau mani interesē rietumu virziens. Vai te var runāt par kaut kādu pilnvērtīgu strādāšanu? Es nezinu gan... Un vispār jau nav skaidrs, cik tālu partijas ir tikušas ar savu Briseles kandidātu sarakstu veidošanu. Galu galā, tur jau tikai astoņas vietas ir. Visiem nepietiks! Es domāju, ka partijās vēl būs smagas iekšējas cīņas.


Tā Brisele šoreiz izskatās ļoti iekārojama daudziem mūsu politikas “smagsvariem”. Kā medusmaize!

Cilvēciski es šos politiķus labi saprotu. Ir taču jauki tur sēdēt. Jā, jābraukā daudz maršrutā Rīga-Brisele-Rīga, bet tas ir nieks, salīdzinot darba slodzi ar atalgojumu. Ko tu tur patiesībā dari tajā Briselē, te neviens tā īsti nezina un man pat rodas iespaids, ka pat negrib zināt. Ja nu kāds ir aktīvāks, tad reizi pa reizei izrāda dažas kustības, kas atspoguļojas blogos, tviterī vai kādā preses izdevumā. Kāds reizi pa reizei lepni paziņo, ka par kaut balsojis, kāds – sarīko izstādi. Un tā piecus gadus labā maizē! Kāpēc gan ne?

Bet ir jau arī tai medaļai otra puse. Partijām savus labākos kadrus turp sūtīt nozīmē noplicināt rezervistu soliņus mājās. Tad kas sanāk – labākos aizsūta komfortablā politiskā trimdā? Un kāds partijai no tā labums? Nekāds! Vislabāk to zinās teikt TB/LNNK cilvēki, kas pirmajā Briseles iesaukumā turp deleģēja savus labākos un palika pie sasistas siles. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka Zīles potenciāls būtu labāk izmantojams Latvijā, bet nekā. Tagad izskatās, ka Vienotība grib kāpt uz tiem pašiem grābekļiem. Otrā ešelona jau viņiem nav..


Kadru trūkums ir daudzās, ja ne visās partijās. Nenāk tie jaunie un daudzsološie poltikā ne lūdzami...

Tur ir daudz skaidrojumu. Varbūt tos jaunos cilvēkus nevilina šāda karjera, redzot, kas te pie mums politikā notiek. Nekāda veselīgā gaisotne jau tur nevalda. Bez tam, ļoti daudzus jaunus un izglītotus cilvēkus atbaida tas, ka tiklīdz tu kaut ko šajā virzienā sāksi darīt, pār tevi nogāzīsies dubļu straumes. Un tajā, diemžēl, liela vaina ir žurnālistiem. Tik mazā valstī nav grūti atrast kādus “nepareizus” kursa biedrus vai sakarus. Paskatieties, ko dara šobrīd Sudraba! Saka, ka kaut ko veido, bet KAS ir tie cilvēki, nesaka neparko. Stulbi ir neteikt, kas ir tie līdzgaitnieki, taču cilvēciski to var saprast. Labāk novilcināt visu līdz pēdējam.


Bet mums jau vispār patīk savas idejas realizēt nevis caur esošo politisko sistēmu, bet vienmēr veidot kaut ko jaunu un tā prezentēt sevi sabiedrībai...

Tieši tāpēc, ka mēs te visus krustu šķērsu pazīstam. Kurā partijā varētu stāties Sudraba? Vienotībā? Domāju, ka viņa ar partijas līderi nesaprastos. Iet pie “nacionāļiem” vai “zaļzemniekiem”? Arī nav viņas lauciņš. Kas tad paliek? SC un Repše. Varbūt, bet arī laikam nav tā īstā komforta zona. Cilvēciskajam, nevis ideoloģiskajam faktoram, domāju, te ir ļoti liela nozīme. Pie mums varbūt tikai NA ir kaut kāda ideoloģija, pārējiem tās nav vispār.

Domāju, ka jau maijā uz Eiropas vēlēšanām mēs pieredzēsim vēlētāju vēl nebijuši zemu aktivitāti. Ja kādi divdesmit procenti atnāks, tas būs daudz. Ilgtermiņā viss, kas te pie mums notiek, var atspēlēties. Un jau atspēlējas.

Var jau runāt par kaut kādiem veiksmes stāstiem, taču patiesībā tas viss ir stipri nosacīti – nekāda dižā attīstība nav redzama, cilvēki kā brauca prom, tā to arī turpina darīt. Diemžēl optimismam liela iemesla nav.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2014-01-29 13:14:36

Ziņot

kāds šis tāda arī tagadējā JENOTIENE 29.01.2014 13:02 kas guļ, tas negrēko tāda koalīcija var gulēt un tādā veidā /pusmiegā/ var ''nostrādāt '' tikpat ilgi kā pusaizmigušais iepriekšējais mem ļaks bet tauta tik brauc un brauc prom,diemžēl... un šādus vadoņus ES tik slavē un pasaule brīnās par viņu ''veiksmes stāstiem'',kas beidzas ar tautas likvidāciju bet pašus galvenos varoņus sēdina nevis aiz restēm par 54, bet izvirza par EP komisāra krēslāpir dējiem

Rihards Popovs

2014-01-28 07:41:03

Ziņot

Prombraukšanā šis tas ir mainījies.Tagad daudzi strādā ārzemēs uz maiņām,piemēram 2 mēneši tur,2 mājās .Paziņas tā strādā Zviedrija ziemeļos,kaut kur pie Kirunas.Ļoti apmierināti,izsprukuši no Latvijas vergturu nagiem.....

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv